Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi İle İlgili Konu Anlatımlar

SATANİZM NEDİR, ZARARLARI, KÖTÜLÜKLERİ, ÇİRKİNLİKLERİ (DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ KONU ANLATIMLAR, DERS NOTLARI)

 

Şeytan da cinler gibi ateşten yaratılmıştır. Uzun süre Allah'a ibadet etmiş ve melekler arasında yer almıştır.

Yüce Allah Hz. Adem'i yaratınca meleklerden ona secde etmelerini istemiştir. Bütün melekler Allah'ın buyruğuna uygun olarak Hz. Adem'e secde etmişlerdir.

Şeytan ise 11. ..Beni ateşten onu çamurdan yarattın, ben ondan üstünüm. ,, 1 diyerek Hz. Adem'e secde etmemiştir. 
Bunun üzerine Allah: ''Öyleyse defol oradan, sen artık kovulmuş birisin...'' buyurarak şeytanı uzaklaştırmıştır. Şeytan, Allah'tan, insanların dirilecekleri güne kadar yaşama izni istemiş, bu da kendisine verilmiştir. Bundan sonra şeytan, insanları Allah'a giden yoldan uzaklaştırıp sapıtacağını söyleyerek Allah'ın katından ayrılmıştır.

Şeytanın yaptığı işleri şu şekilde sıralayabiliriz: .Şeytan, Allah'a karşı çıkan ilk varlıktır. Bu sebepten de Allah tarafından lanetlenmiştir. Hz. Adem ile eşinin ilk defa hata yapmalarına sebep olmuştur.


Melekler iyiliğin sembolü oldukları gibi şeytan da kötülüğün sembolüdür. Çünkü kötülüğün yapılmasında şeytan başrol oynar. Şeytan insanlara her zaman kötülükleri iyi, çirkinlikleri güzel gösterir. Bu şekilde insanları doğruluktan uzaklaştırmaya çalışır .

Şeytan, bütün dinlere göre Allah'a isyan etmiş bir varlıktır ve insanın baş düşmanıdır. Her türlü dini değerin, her türlü iyilik ve güzelliğin karşısındadır. Bu özellikleri ile kötülüğün simgesi olarak kabul edilmiştir. Şeytanın telkinlerinin aksini yapmakla, şeytanı yenmek mümkündür.

4.2. Şeytanın Kötülüğünden Korunma Konusunda Kuranın Öğütleri

Yüce Allah kendisine içtenlikle inanıp ibadet eden insana şeytanın hiçbir zarar veremeyeceğini bildirmiştir. Şeytanın kötülüğünden korunmak konusunda Kuranıkerim'de şu şekilde öğütler vardır.

Ey insanlar! ...Allah'ın affına güvendirerek şeytan sizi ayartmasın, Şeytan şüphesiz sizin düşmanımızdır, siz de onu düşman tutun. ,,

Şeytanın kötülüklerinden korunabilmek için Allah'a sığınmak gerekir. Kuran, Allah'ın buyruklarına sıkı sıkıya sarılmamızı ve her zaman iyiliklere yönelmemizi öğütler.

4.3. Satanizm:

Şeytana Tapıcılık: Satanizm, şeytana tapınma anlamına gelir. Allah'a karşı gelmeyi, onu inkar etmeyi hedefler. Şeytan adına insandan intikam almayı amaçlar .

Avrupa ve Amerika'da Hıristiyanlığa bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Tarihi ortaçağa kadar uzanır. Sonraları bütün dinlere ve dinlerin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını tamamen inkar eden bir sapık akım haline gelmiştir.

Satanizm her zaman çok küçük bir insan grubu tarafından benimsenmiş olup hiçbir zaman yaygınlaşmamıştır. Ruh ve psikolojik problemleri olan insanlar tarafından kabul görmüştür.

Bazı satanist gruplarda "insan kurban etme'' anlayışı vardır. Bu anlayışa göre yanlış yapan, yoldan (bilgi yelpazesi.net) çıkmış olan ve satanist bir kimseye problem olan bir kimse kur. ban edilmeyi hak etmiş olur .

Günümüzde satanistler, şeytanın kedisinden ziyade, onun başkaldırma ve isyan etme gibi bazı özelliklerini benimsemişler ve şeytanı bir sembol olarak seçmişlerdir

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<

 

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN <<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):