Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Fen Bilimleri Konu Anlatımı

DEVRE ELEMANLARI NELERDİR DEVRE ELEMANLARININ ÖZELLİKLERİ DEVRE ELEMANLARINI TANIYALIM (FEN BİLİMLERİ DERSİ KONU ANLATIM)

 

Evimizde kullandığımız birçok alet elektrikle çalışır. Asansör, buzdolabı, çamaşır makinesi, kumandalar, bilgisayar gibi birçok alet elektrikle çalışır. Yani elektrik hayatımızda önemi bir yere sahiptir. Peki elektrik bu aletlere nasıl ulaşır?

 

Bir elektrik enerjisi kaynağı yardımı ile, bir elektrik aygıtının çalıştırılabilmesi için sürekli elektrik akımının geçtiği yola “elektrik devresi” denir.

Bu aletlerden bazıları pille çalışırken bazıları da şehir elektriği ile çalışırlar. Bilgisayar, müzik seti radyo gibi bazı aletlerde hem pille hem de şehir elektriği ile çalışırlar. Pil, şehir elektriği ve batarya vb.ni elektrikli aletlerin çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan kaynaklar olarak söyleyebiliriz.

 

Piller elektrik kaynağıdır. Pil, pil yatağı, kablo, lamba, duy ve anahtar kullanılarak basit bir elektrik devresi kurarak ışık elde edebiliriz.

 

Elektriğin evimize kadar ulaşmasını sağlayan teller, elektrikli aletlerin kabloları ve ara kablolarla elektrik kaynağından kullanılacağı yere taşınır.

 

Evimizde, okulumuzda aydınlatma için kullandığımız lambalarda elektrik sayesinde ışık verir. Lambaların ışık vermesi için takıldığı kısma duy adı verilir.

Şehir elektriği ile çalışan bütün aletler, elektrik kaynağından bağlantı kablolarıyla kendisine ulaşan elektrik enerjisini kullanırlar.

 

Işığı açıp kaparken, yazıcıyı, bilgisayarı açıp kaparken anahtar düğmelerini kullanırız.

Lambanın ışık vermesi için, kapı zilinin çalması için anahtar veya düğme dediğimiz parçaya basmamız gerekir. Anahtar veya düğme açık olduğunda elektrik devresi tamamlanamadığı için ışık vermez, düğme kapalı olunca elektrik devresi tamamlanır ve lamba ışık verir.

 

Basit Elektrik Devresi Elemanları

Ampul: Elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüşümünü sağlar!

Bağlantı Kablosu:  Elektrik enerjisinin gereken yerlere taşınmasını sağlar!

Duy:  Ampulün takıldığı devre elemanıdır!

Anahtar:  Elektrik enerjisinin kablolardan geçişine izin veren ya da geçişini engelleyen devre elemanıdır!

Pil (Üreteç):  Elektrik enerjisini üretip depolayan devre elemanıdır!

 

Elektrik Devresinin Temel Elemanları:

Üreteç: Her hangi bir enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştüren aygıtta elektrik enerji kaynağı veya üreteç denir. Pil, akümülatör, dinamo, alternatör v.b.gibi;

Anahtar (Devre Kesici): İstenildiği zaman elektrik akımının geçmesini veya elektrik akımını keserek alıcının (bilgi yelpazesi. com) çalışmasını durduran devre elemanına denir.

Alıcı: Elektrik enerjisini istenilen başka bir enerjiye dönüştüren aygıtlara almaç veya alıcı denir. Elektrik sobası, elektrik motoru, elektrik ocağı gibi

Sigorta (Devre koruyucu): Elektrik devresinden geçen akım şiddeti bazen istenilmeyen değerlere yükselebilir. Bu gibi durumlarda devre elemanları zarar görür. Akım şiddetinin belli bir değerinin üstüne çıkmasını önlemek için elektrik devresini sigorta ile korunur.

İletken: Elektrik devre elemanlarının birbirine bağlantıları metal tellerle yapılır. Bu tellere uygulamada iletken denir. İletkenler, elektrik akımına karşı çok az zorluk gösteren bakır, alüminyum gibi metallerden, genellikle daire kesiti olarak yapılırlar.

  “FEN BİLİMLERİ DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“FEN BİLİMLERİ DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“FEN BİLİMLERİ DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: