Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

AKILLI KİMLİK KARTI NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR ÖN YÜZÜNDE ARKA YÜZÜNDE HANGİ BİLGİLER BULUNUR (SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIM)

 

Teknolojinin gelişmesi sonucunda güvenlik ihtiyacı önem kazanmıştır. Bu gereksinim günümüzde kimlik kartlarında da kendini göstermiştir. Bu nedenle önceki nüfus cüzdanlarından farklı olarak akıllı kart özelliği taşıyan kimlik kartları geliştirilmiştir. Akıllı kimlik kartı ön yüz ve arka yüz olmak üzere iki yüzden oluşur.

 

 

Akıllı kimlik kartının ön yüzünde T.C.  numarası. ad ve soyadı, kişinin fotoğrafı, doğum tarihi, seri no, son geçerlilik tarihi, cinsiyet, uyruğu, kişinin imzası bulunur.

 

Akıllı kimlik kartının arka yüzünde anne ve baba adı, veren makam ( Türkiye İçişleri Bakanlığı) ve diğer bilgilerin saklandığı çip bulunur. Çip kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle, köy, cilt numarası,  aile sıra numarası vb. kaydedildiği bölümdür. Kimliklerin belirlenmesinde parmak izi de önemlidir. Çünkü her insanın parmak izi birbirinden farklıdır.

 

Okul kayıt işlemlerinde,hastalık durumunda hastaneye  başvurduğumuzda, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken    kim olduğumuzun    bilinmesi gerekir.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu gösteren ve çeşitli bilgilerimizi içeren doğduğumuzda devlet tarafından verilen belgeye nüfus cüzdanı denir.

 

 

Nüfus cüzdanı ilk kez 1882 yılında "Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi"  ismiyle basılmıştır.

Belgede:Kişinin mesleği, siması, göz rengi ve  boyuna ilişkin bilgiler de vardı. Bu belge resmi işlemlerde pek işe yaramıyordu. 1904 yılında ilk genel nüfus yazımı (sayımı) yapıldı. Elde edilen kayıtlardaki bilgilere (bilgi yelpazesi. com) dayanılarak nüfus cüzdanları yeniden düzenlendi.

 

Nüfus cüzdanımızda bireyin değişmeyen özellikleri bulunur. Yaşadığı ülke, hangi ülkenin vatandaşı olduğu, T.C. kimlik numarası,anne adı, baba adı,doğum tarihi,doğum yeri, kan grubu gibi bilgiler mevcuttur. Nüfus cüzdanı bize İçişleri Bakanlığına bağlı bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından doğumdan sonra verilir.

  “SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIMI”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

10. **Yorum**
->Yorumu: Erkeyin bekar olduğunu nasıl anlarız yeni kimlikte
->Yazan: yasemin

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: