Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Konu Anlatımlı Dersler > Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı

KENDİMİ TANIYORUM ÜNİTESİ (SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIM)

 

Benim De Kimliğim Var

 

Okul kayıt işlemlerinde,hastalık durumunda hastaneye  başvurduğumuzda, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken    kim olduğumuzun    bilinmesi gerekir.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu gösteren ve çeşitli bilgilerimizi içeren doğduğumuzda devlet tarafından verilen belgeye nüfus cüzdanı denir.

 

 

Nüfus cüzdanı ilk kez "Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi"  ismiyle basılmıştır.

Belgede:Kişinin mesleği, siması, göz rengi ve  boyuna ilişkin bilgiler de vardı. Bu belge resmi işlemlerde pek işe yaramıyordu. 1904 yılında ilk genel nüfus yazımı (sayımı) yapıldı. Elde edilen kayıtlardaki bilgilere dayanılarak nüfus cüzdanları yeniden düzenlendi.

 

Nüfus cüzdanımızda bireyin değişmeyen özellikleri bulunur. Yaşadığı ülke, hangi ülkenin vatandaşı olduğu, T.C. kimlik numarası,anne adı, baba adı,doğum tarihi,doğum yeri, kan grubu gibi bilgiler mevcuttur. Nüfus cüzdanı bize İçişleri Bakanlığına bağlı bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından doğumdan sonra verilir.

 

Teknolojinin gelişmesi sonucunda güvenlik ihtiyacı önem kazanmıştır. Bu gereksinim günümüzde kimlik kartlarında da kendini göstermiştir. Bu nedenle önceki nüfus cüzdanlarından farklı olarak akıllı kart özelliği taşıyan kimlik kartları geliştirilmiştir. Akıllı kimlik kartı ön yüz ve arka yüz olmak üzere iki yüzden oluşur.

 

 

Akıllı kimlik kartının ön yüzünde T.C.  numarası. ad ve soyadı, kişinin fotoğrafı, doğum tarihi, seri no, son geçerlilik tarihi, cinsiyet, uyruğu, kişinin imzası bulunur.

 

Akıllı kimlik kartının arka yüzünde anne ve baba adı, veren makam ( Türkiye İçişleri Bakanlığı) ve diğer bilgilerin saklandığı çip bulunur. Çip kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle, köy, cilt numarası,  aile sıra numarası vb. kaydedildiği bölümdür. Kimliklerin belirlenmesinde parmak izi de önemlidir. Çünkü her insanın parmak izi birbirinden farklıdır.

 

Ben De Yapabilirim

 

Her insanın kendine has özellikleri vardır. Bu özellikleriyle yaşadığı topluma katkıda bulunur. Gökkuşağını düşünelim. Farklı renklerden oluşur. Ama bir uyum içindedir. İlgi duyduğu, yapmaktan hoşlandığı uğraşlar çeşitlilik gösterir.

 

Sosyal faaliyetlere katılarak ilgi duyduğumuzalanlardaki çalışmalarımızı gösterebiliriz

 

 

Dünyada farklı alanlardaki çalışmalarıyla ve başarılarıyla tanınan kişiler:

Mozart -   Müzisyen

Kasparov  -  Satranç Oyuncusu

Serena Vilyıms - Tenis Oyuncusu

 

Her birimiz ilgi ve yeteneklerimizle farklı özelliklere sahibiz. Elif kitap okumaktan zevk alır, keman çalabilir. Ahmet resim yapmaktan çok hoşlanır. Seda satranç oynamayı sever, matematikte hızlı hesap yapar. Yaşımız büyüdükçe ilgi alanlarımız değişebilir.

 

İlgi duyduğumuz alanlarda kendimizi geliştirip uzmanlaşabiliriz. Bunu ilgi duydukları alanda  başarılarıyla tanınmış kişilerin yaptıklarını öğrenerek fark edebiliriz.

 

 

*Neşet ERTAŞ - Halk Ozanı

*Ayşe Begüm Onbaşı -  Milli Takım Sporcusu

*Osman Hamdi Bey - İlk Türk Ressam

 

Birbirimizin  farklılıklarını  hoşgörü ile  karşılamalıyız. Farklılıklara karşı  saygılı olmalıyız. Farklılıklarımız (bilgi yelpazesi. com)  zenginliğimizdir.  İnsanların yetenekleri ve ilgi alanları binbirine benzemeyebilir. Fakat bu farklılık arkadaş  olmaya engel değildir. İnsanları farklı özellikleriyle kabul edip saygılı olarsak mutlu ve huzurlu bir toplum oluruz.

 

Dünden Bugüne

 

Hayatımızdaki önemli olayların oluş tarihine göre yani oluş sırasına göre sıralanmasına kronoloji denir.

 

 

Hayatımızdaki önemli olayları sıralarken mutlaka oluş tarihine göre sıralarız. Olayları oluş sırasına göre anlatırsak daha kolay anlatırız ve çevremizdekiler bizim hakkımızda daha kolay bilgi sahibi olur.

Kronolojik sıralama ile daha kolay öğreniriz, öğrendiklerimiz daha uzun zaman aklımızda kalır.

 

Tüm Renkler Bir Arada

 

İnsanların hepsi aynı fiziksel ve duygusal özelliklere sahip olabilir mi? Aynı yeteneklere mi sahipler?

 

Dış görünüşümüz, yaşadığımız olaylara verdiğimiz tepkiler, ilgilerimiz, yeteneklerimiz farklıdır. Dış görünüşlerimiz farklı örneğin; Emre sarı  saçlı, yeşil gözlü,uzun boylu iken Ali siyah saçlı, kahverengi gözlü, kısa boylu olduğunu söylüyor.

 

 

Duygularımızda farklılıklar gösterir. Kimimiz utangaç kimimiz neşeli kimimiz de alıngan olabiliriz.

 

İlgi alanlarımız da birbirinden farklıdır. Aslı dans etmekten hoşlanırken Eren futbol oynamayı seviyor olabilir.

 

İşte bu çeşitlilik yaşadığımız çevrede her birimizin farklı özelliklere sahip olduğunun bir göstergesidir. Yaşarken bazı sorunlarla karşılaşırız. Sorunu olanlarla ilgilenmeliyiz. Onları zor günlerinde yalnız bırakmamalıyız.

 

Bir gün biz de zor duruma düşebiliriz. Bu yüzden zorda kalanların yerine kendimizi koymalıyız. Bizim hissettiklerimizi onlar da hisseder. Hepimiz insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak isteriz. Sağlıklı iletişim kurmak bizi mutlu eder.

 

İletişim kurarken duygu ve düşüncelerimiz bizi belirler. Örneğin; bir çiçeğin solduğunu görünce üzülürüz. Canlanması için su vermek iyi olabilir diye düşünürüz ve çiçeğe su veririz.

 

Duygularımız ve düşüncelerimiz davranışlarımızda etkili olur. Başkalarının düşüncelerini dinlemeli ve bu düşüncelere saygı göstermeliyiz. Bu onların da bizim düşüncelerimize saygı göstermesini sağlar.

 

Herkesin düşüncelerini özgürce söylemesi doğruyu bulmamızı kolaylaştırır. Siz de grup çalışmalarınızda arkadaşlarınızın fikirlerine değer verir veonlarla ortak karar alırsanız kararı herkes sahiplenir. Her insanın değerli olduğunu unutmayalım. İnsanlar pek çok yönden birbirine benzer. Onları bir araya getiren ortak ilgi alanları vardır. Bunun yanında insanları birbirinden farklılaştıran bir çok özellik de karşımıza çıkar. Farklılıklarımıza rağmen spor müsabakalarında, sosyal faaliyetlerde aynı hisleri paylaşabiliyoruz.

 

Farklı bireyler farklı duygu ve düşüncelere sahip olabilirler. Bu da davranışlarına yansır. Önemli olan bu farklılıklara karşı saygılı olabilmektir. Ön yargılardan uzak durup, empati kurarak olayları değerlendirmeliyiz.

  “SOSYAL BİLGİLER KONU ANLATIMI”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“KONU ANLATIMLI DERSLER” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER, BİLGİLER”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

......

10. **Yorum**
->Yorumu: Tek kelimeyle muhteşem muhteşem muhteşem
->Yazan: Ceylin Oral 4A Cemil atlas ilkokul İzmir bayraklı

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: