eğitim öğretim ile ilgili belgeler > konu anlatımlı dersler > tarih dersi ile ilgili konu anlatımlar > tc inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi ile ilgili konu anlatımlar

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜN SİSTEMİNDE MİLLİ GÜÇ UNSURLARI, ÖZELLİKLERİ, ÇEŞİTLERİ (İNKILAP TARİHİ KONU ANLATIM)

 

Atatürkçülük Türk milletinin ihtiyaçlarından doğmuştur. Türk tarihi ve Türk kültürüne dayanır. Bu nedenle Atatürkçülüğün dayandığı gücün dayanağı Türk milletidir.

 

a. Siyasi Güç

 

Siyaset veya politika; belirli bir amaca ulaşmak için izlenen yol demektir. Siyasi gücün dayandığı ilkeler: Milli egemenlik, Milli egemenliğin demokrasinin gelişmesi için kullanılmasıdır. Siyasi güç demokrasi ile birleşmekte ve kişi, devleti öz varlığı olarak tanımaktadır.

 

Siyasi güç, Atatürkçü Düşünce Sisteminin en önemli unsurudur. Siyasi gücün varlığı demokrasinin varlığı demektir. Siyasi gücün yokluğu devletin ve demokrasinin tehlikede olduğunu gösterir.

 

b. Ekonomik Güç

 

Siyasi amaçlara, ancak ekonominin sağladığı imkanlar doğrultusunda ulaşılabilir. Atatürkçülüğün hedefi olan güçlü ve bağımsız bir devlet ancak güçlü bir ekonomi ile sağlanır. Bundan dolayı ekonomik güç siyasi gücün en büyük yardımcısıdır. Atatürk ekonomik gelişmenin milli temeller üzerine oturtulmasını ve milletten kaynaklanan bir güç olmasını istemiştir. Askeri (bilgi yelpazesi.com) zaferlerin ekonomik zaferlerle pekiştirilmesini yoksa tek başına askeri başarıların bir anlam ifade edemeyeceğini belirtmiştir.

 

c. Askeri Güç

 

Türk ordusu, tarihten gelen köklü gelenekleri, yenileşmenin öncüsü ve milli bağımsızlığımızın koruyucusu olarak Atatürkçü Düşünce Sisteminin temel unsurlarındandır. Türk ordusu cumhuriyetin ve Milli egemenliğin garantisidir.

 

d. Sosyo- Kültürel Güç

 

Sosyo-kültürel güç iyi bir eğitim almış teknik bilgiye ve kültürel birikime sahip insanların oluşturduğu bir güçtür. Atatürk sosyo-kültürel gücün artması için eğitim ve kültür alanında çalışmalar yapılmasını gerekli görmüştür.

 

  


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (2)

.

->Yazan : Önder
->Yorumu: Aysegül arkadasimizin yazdigi yoruma katiliyor ona ve bana basarilarimizin devamini diliyorum.

>Yazan: Ayşegül
>Yorum:
süper inkila dersini çok seviyorum ve ayrıca da çok basariliyim.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: