eğitim öğretim ile ilgili belgeler > konu anlatımlı dersler > tarih dersi ile ilgili konu anlatımlar > tc inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi ile ilgili konu anlatımlar

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜ – 10 KASIM (İNKILAP TARİHİ KONU ANLATIM)

 

Atatürk yoğun ve yorucu hayatının son günlerini de aynı yoğunlukla yaşıyordu. Savaş alanlarında, mecliste ve yurt gezilerinde geçen yorucu hayatı, genç sayılabilecek bir yaşta sağlığının bozulmasına yol açtı.

 

Ancak, bu dönemde de çalışmalarına devam etti. 2 Eylül 1938'de Hatay Devleti'nin kuruluşunu bir başarı olarak saydı ve kutlama mesajı yayınladı. Aynı günlerde vasiyetnamesini yazdı.

 

Cumhuriyetin 15.kuruluş yıl dönümü törenlerine katılamadı. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türk ordusuna bir mesaj yayınladı. Mesajında Türk ordusuna duyduğu güvenden bahsetti.

 

1 Kasım'da TBMM'nin yeni yasama yılının açılışına da katılamadı. Mesajı mecliste Celal Bayar tarafından okundu. Atatürk, 10 Kasım 1938'de saat dokuzu beş geçe öldü. Ölümü bütün dünyada geniş yankı uyandırdı. Bütün yurda yas hakim oldu.

 

Atatürk'ün ölümünden bir gün sonra toplanan TBMM, İsmet İnönü'yü Cumhurbaşkanı seçti. Atatürk'ün cenazesi 16 Kasım'da Dolmabahçe Sarayı'na getirildi. Burada halkın ziyaretine açıldı.

 

19 Kasım'da Prof. Dr. Şerafettin Yaltkaya tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Daha sonra tabut Gülhane Parkı'na getirildi. Buradan da bir torpidoya (bilgi yelpazesi.com) alınıp Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da trenle Ankara'ya getirildi.

 

Ankara'da önce TBMM'ye getirildi. 21 Kasım'da da tabut Etnografya Müzesi'ne getirilerek geçici mezara konuldu.

 

10 Kasım 1953'te Atatürk'ün naşı, görkemli bir törenle, Türk mühendisleri ve işçileri tarafından yapılan Anıtkabir'e nakledildi.

 

Atatürk'ün ölümü gerek yurt içinde gerekse yurt dışında geniş yankı buldu. Birçok devlet adamı bu büyük devlet adamının ölümünün ne denli büyük bir kayıp olduğunu anlattı.

 

  


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ KONU ANLATIMLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ TEST SORULARI, SORU BANKASI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“TC İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ İLE İLGİLİ YAZILI SORULARI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: