eğitim öğretim ile ilgili belgeler > Masallardan Seçmeler, Seçme Masallar, Güzel Masallar

KÜLKEDİSİ MASALI (MASALLARDAN SEÇMELER, SEÇME MASALLAR, GÜZEL MASALLAR)

 

Charles Perrault

 

Bir zamanlar güzeller güzeli bir kız varmış. Annesi ölünce babası yeniden evlenmiş. Üvey annesi de ilk evliliğinden olan iki kızıyla birlikte gelip eve yerleşmiş.

 

Bu iki kız, yeni kız kardeşlerinden hiç hoşlanmamış. Odasında ne var ne yoksa tavan arasına fırlatıp atmışlar. Ona bir kardeş gibi davranmak şöyle dursun, bütün ev işlerini üzerine yıkmışlar.

 

Ev işleri bittikten sonra bile kızın onlarla oturmasına izin verilmiyormuş. Akşamları, mutfakta, sönmekte olan ocağın önünde duruyormuş tek başına, ellerini küllere doğru tutup ısınmaya çalışarak. Bu yüzden üvey kız kardeşleri ona “Külkedisi” adını takmışla.

 

Bir gün iki kız kardeşe sarayda verilecek bir balo için davetiye gelmiş. İkisi de heyecandan deliye dönmüşler. Herkes Prens’in evlenmek istediğini biliyormuş. ‘Bakarsın ikimizden birini seçer, belli mi olur?’ diye düşünmüşler.

 

İki kız kardeş de kendilerini mümkün olduğunca güzelleştirmek için hemen kolları sıvamışlar. Fakat maalesef bu biraz zormuş, çünkü Külkedisi’nin aksine bayağı çirkinmiş her ikisi de!

 

Balo akşamı, üvey kardeşleri gittikten sonra Külkedisi mutfakta oturmuş ve içn için ağlamaya başlamış. “Neyin var, neden ağlıyorsun Külkedisi?” diye sormuş bir kadın sesi.

 

“Ben de baloya gitmek istiyordum,” demiş hıçkırarak Külkedisi.

 

“Gideceksin öyleyse,” demiş ses. Külkedisi duyduğu sese doğru dönüp bakmış, şaşkınlıktan donakalmış.

 

Güzel bir kadın duruyormuş yanı başında.

 

“Ben senin peri annenim,” demiş kadın. “Şimdi kaybedecek zamanımız yok! Bana bir balkabağı getir hemen!”

 

Külkedisi bir balkabağı getirmiş. Peri annesi sihirli değneğiyle dokununca, balkabağı birdenbire altından bir fayton oluvermiş.

 

“Şimdi de altı fare...” Külkedisi altı fare bulup getirmiş, peri annesi onları hemen ata dönüştürmüş.

 

“Bir sıçan...” Onu da arabacı yapmış.

 

“Ve altı kertenkele...” Onları da faytonun arkasında koşacak altı uşağa çevirivermiş.

 

Nihayet Külkedisi’ne gelmiş sıra. Peri değneğiyle bir dokununca Külkedisi’nin yırtık, pırtık giysileri nefesleri kesecek harika bir elbiseye dönmüşmüş. Ayaklarında bir çift camdan ayakkabı pırıl pırıl parlıyormuş.

 

“Bir şey var yalnız,” demiş Peri. “Gece yarısına kadar eve dönmelisin. Saat on ikide elbisen tekrar eski giysilerine, faytonun balkabağına, atların (bilgi yelpazesi.net) fareye dönüşecek. Prens’in bunu görmesini istemezsin herhalde? Şimdi git, dilediğince eğlen.”

 

O gece Külkedisi balonun yıldızı olmuş. Baloya katılan hanımlar (özellikle de iki üvey kız kardeşi) onun elbisesini çok beğenmişler ve terzisinin adını öğrenmek için ona yalvarmışlar. Beyefendilerin hepsi onunla dans etmek için birbirleriyle yarışmışlar.

 

Prens ise götür görmez ona âşık olmuş! Ve o andan sonra hiç kimseye bu kızla dans etmek için izin verilmemiş.

 

Saatler saatleri, dakikalar dakikaları kovalamış ve Külkedisi saat tam on ikiyi vuracağı sırada evde olması gerektiğini hatırlamış.

 

“Gitme!” diye seslenmiş Prens arkasından, ama Külkedisi bir an bile durmadan koşup oradan uzaklaşmış. Sokağa çaktığında elbisesi tekrar eski elbiselerine dönüşmüş. Geriye kala kala camdan ayakkabıların bir teki kalmış. Diğer tekini nerede kaybettiğini bilmiyormuş.

 

O gece Külkedisi uyuyana kadar ağlamış. Hayatının bir daha asla o geceki kadar harika olamayacağını düşünüyormuş.

 

Ama bu doğru değilmiş. Ayakkabının diğer tekini sarayın merdivenlerinde bulmuşlar. Ertesi sabah Prens ev ev dolaşıp ayakkabıyı tek tek bütün genç kızlara denetmiş. “Bu ayakkabının dün gece karşılaştığım güzel sahibini bulamazsam yaşayamam,” demiş.

Derken Külkedisi’nin evine gelmiş. Üvey kardeşleri ayakkabıyı denemişler. Olmamış. Ayaklarına girmemiş bile.

 

Prens çok üzgünmüş, çünkü uğramadığı sadece birkaç ev kalmış. Tam oradan ayrılacakken evin hizmetçisi dikkatini çekmiş.

 

“Hanımefendi,” demiş Prens Külkedisi’ne, “bir de siz deneseniz?”

 

“O mu deneyecek? Ne münasebet!” diye haykırmış üvey kardeşler.

 

Fakat Prens ısrar etmiş. Külkedisi’nin ne kadar güzel bir kız olduğu gözünden kaçmamış. Tabii ayakkabı Külkedisi’nin ayağına kalıp gibi oturmuş. Prens diz çöküp Külkedisi’ne evlenme teklif ederken iki üvey kardeşe de öfke ve kıskançlıkla olanları seyretmek kalmış. Külkedisi Prens’in teklifini tabii ki kabul etmiş.

 

  


“MASALLARDAN SEÇMELER, SEÇME MASALLAR, GÜZEL MASALLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“HİKAYELERDEN SEÇMELER, SEÇME HİKAYELER, KISA HİKAYELER ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“KISSALARDAN SEÇMELER, DİNİ HİKAYELER ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

>Yazan: Dilek OKTAV.t
>Yorum:
Üvey kardes konusu gerçekten çok önemli bence ,bu üstteki masaldada mizah konusu edilerek anlatilmak istenmis hepimizin bildigi su meshur hikaye oradada anlatildigi gibi annesi ölmüs olan çocuga hemen herkes acir ,babasinin 2.evliliginden olmus yada evlendigi hanimin çocuklarinin daima digerine kötülük yaptigi anlatilir acaba durum gerçekten böylemidir birde gerçek hayatta bunlari yasayan evli çiftlere sormak lazimdir.Belki çok özel olacak ama hepimiz sonuçta insaniz anlatmakta sakinca görmemek lazim ,bende benzer durum yasadim fakat simdi burada dünyaya gelmis olan çocuklarin daha önceden birbirlerinden haberdar olmalari sözkonusu bile degil ,babanin ilk hanimi ölmüs ve 3 çocukla ortada kalmis ise hiç evlenmemesi mümkün degildir ,tekrar düzenini kurduktan sonra disardan aileyi yikmak için çaba gösterilmesi o kisilere ne yarar saglayacaktir acaba düsünmek lazimdir. O dengeyi bozacaklarda o çocuklari ne yapacaklar alip kendilerimi ihtiyaçlarini karsiliyacaklar yoksa tam tersi sokaklardami dilendireceklerdir ,asla aile düzenlerine burnumuzu sokmayip saygili olmak lazim bence .Çok uzun yillar geçmis üvey kardesler büyümüs yetiskin olmuslar anne hatta babaanne olmuslar fakat onlarin her zaman yerli yabanci takipçileri olmustur bu bilinen bir sey yani daima dikkatli yasamaya zorlanmak degilde nedir bu.Bence ayni anne yada ayni babadan olma çocuklar daima kardestir birbirlerinide çok severler ,kötülüklerinide istemezler ,inanin öz kardesler birbirlerine daha düsmanca davranabilirler .Ailemde yasadigim tecrübelerime dayanarak bu açiklamada bulundum.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: