Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

DEKOR TEKNİKERİ MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

DEKOR TEKNİKERİ TANIM

 

Tiyatro, opera, sinema ve müzik gösterilerinin dekorlarının yapımında, marketlerde, mağazalarda, fuarlarda reyon, vitrin ve standların düzenlenmelerinde kullanılacak dekor tasarımlarının yapılmasında yardımcı olan ve uygulayan kişidir.

 

GÖREVLER

 

Dekor ve Kostüm Sanatçısı/Tasarımcısı ile işbirliği halinde;

- Tasarım yapılacak mekanın inceler,

- Mekanın özelliği doğrultusunda yapılan tasarıma yardımcı olur, alternatif önerilerde bulunur,

- Tiyatro, opera, sinema eserlerinin sahnelenmesiyle ilgili dekor söz konusu ise oynanacak eseri inceler, eserde olayın geçtiği döneme özgü dekor tasarımının, giysi, saç ve eşya modelleri ile uyumunu belirler,

- Eserde rol alan sanatçıların rollerini ve tiplerini dikkate alarak kullanılacak modellerin tasarımına yardımcı olur, elde veya bilgisayarlı çizim proğramları ile teknik çizimlerini yapar,

- Tasarlanan modeller için gerekli malzemeyi sağlar,

- Sahne dekorları yapılan atölyelere, hazırladığı çizimleri iletir, yapılışını izler ve gerekli gördüğü yerlerde uyarılarda bulunur,

- Sahne teknik provalarını, ışık provalarını ve genel provaları izler, dekor tasarımına giren konuları bu provalarda denetler,

- Dekorların yeniden kullanımı söz konusu ise söküm, paketleme ve depolama işlerinin yürütülmesini sağlar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Bilgisayar, auto-cad (çizim) programı,

- Metal Atölyesi,

- Marangozhane makineleri,

- Çeşitli yapım ve çizim malzemeleri,

- Kumaş ve kostümler.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Dekor teknikeri olmak isteyenlerin;

- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

- Görsel algılama yeteneği gelişmiş

- Mekanik ilgisi ve yeteneği olan,

- El becerileri gelişmiş,

- Sinema, tiyatro ve operaya ilgili,

- Tarih, felsefe, sosyoloji ve arkeolojiye meraklı,

- Konuları derinliğine araştırabilen,

- Başkaları ile iletişim kurabilen, ikna edici,

- Karşılaşılan sorunlara kısa sürede pratik çözümler üretebilen,

- Yaratıcı düşünceye sahip,

- Sabırlı ve sorumluluk sahibi

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Dekor teknikerleri, genel olarak tasarım aşamasında ofislerde, imalat zamanında atölyelerde ve dekorun uygulanması aşamasında ise sahnede çalışmaktadır.

 

Dekor tasarımı ve yapımı sırasında atölye ve sahne ortamında ışık, toz, gürültü ve ısı değişimi olan mekanlarda bulunurlar. Dekor montaj ve söküm aşamasında zaman zaman çalışmalara katılırlar. Çalışmalar gündüz ve gece olabileceği gibi şehir içi ve dışı seyahatler de söz konusu olabilmektedir.

 

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Dekor Tasarımı” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Sahne ve Dekor Tasarımı” olarak değişmesi nedeniyle, “Dekor Tasarımı” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Dekor Tasarımı” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Mesleğin eğitimi;

- Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Serik MYO. “Dekor Tasarımı” bölümünde verilmektedir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

- Resim,

- Türkçe,

- Matematik,

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Mesleğin eğitimini alabilmek için;

- Lise veya dengi okul mezunu olmak,

- ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavında yeterli “Eşit Ağırlık-1 (EA-1)” puanı almak gerekmektedir.

 

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Eğitimin süresi 2 yıldır.

 

Eğitim süresince öğrencilere; Temel Sanat Eğitimi, Desen, Teknik Resim, Güzel Sanatlar, Modelaj, Renk-Biçim Bilgisi, Kültür Tarihi, Perspektif, Maket Yapım Teknikleri, Temel Bilgisayar Bilimleri, Form-Geometri, Malzeme Bilgisi, Eser İnceleme, Dekor Resimleme, Türk Sanat Tarihi, Avrupa Sanat Tarihi, Proje, Görsel İletişim, Strüktür Bilgisi, Işıklandırma ve Sahne Efektleri, Set Tasarımı, Animasyon, Dekor Tasarım, Bilgisayarlı Dekor Tasarım, Çevre Tasarımı, Türkçe, Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi, Konstrüksiyon Bilgisi (Ahşap ve Metal), Metraj ve Keşif gibi dersler okutulmaktadır.

 

Eğitim sırasında staj yapılmaktadır. Staj 30 iş günü sürmektedir.

 

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Yardımcı Dekor Tasarımcısı” unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Dekor Teknikerleri; genellikle Devlet Tiyatro-Opera ve Bale Müdürlüklerinde, özel tiyatrolarda, sinema endüstrisinde, ulusal ve yerel televizyon kanallarında, moda ve reklam şirketlerinde, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, şenlik, konser gibi gösteri uygulamalarında iş bulma imkanına sahiptirler.

 

Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının yoğunlaştığı merkezler (İstanbul gibi) ile yerleşik tiyatro, opera, bale kuruluşlarının bulunduğu şehirler, meslek mensuplarının oldukça talep edildiği yerlerdir.

 

Dekor teknikerliği mesleği, kişisel gelişime ve yaratıcılığa açık, estetik beğeni düzeyinin yansıtılabildiği bir çalışma alanına sahip olması nedeniyle, tasarımların uygulanmasında kendi işini kurmaya da elverişlidir.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

- Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun ve diğer kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkanlarından faydalanırlar.

 

- Ayrıca, eğitim esnasında yapılan proje ve tasarım işlerinden dolayı ekip veya bireysel olarak gelir elde etme olanağı bulunmaktadır.

 

 

EĞİTİM SONRASI

 

- Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.

 

- Özel sektörde işe başlamaları durumunda ise yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret (bilgi yelpazesi. net) alırlar. İlk işe başlayışta asgari ücretin 2-4 katı civarında ücret alınmakta, zamanla bu ücret artabilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

“Dekor Tasarımı” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde, “İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı” lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.

 

Dikey geçiş sonrası, lisans eğitimini tamamlamaları halinde yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

 

Bunun yanı sıra, çalıştıkları işyerinde belli bir uzmanlaşma döneminin ardından atölye şefi, grup amiri, teknik müdür hatta fabrika müdürü olabilir.

 


“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***