Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ TEKNİKERİ MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ TEKNİKERİ TANIM

 

Kamu ve özel teşebbüslerindeki hidroelektrik santrallerinde ara insan gücü niteliğinde tekniker vasıfları ile teçhiz edilmiş elemandır.

 

GÖREVLER

 

Hidroelektrik santrallerinde kumanda operatörlüğü görevini yapar.

Vardiya elamanı olarak çalışır.

Yetkili elektrik mühendisinin bilgisi ve kontrolü altında yüksek gerilim alanlarında çalışır.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Elektrik işlerinin kontrolü için gerekli olan çeşitli elektrik ölçü aletleri (voltmetre, ampermetre, avometre, pens, multimetre vb.)

- Elektrik tesislerinin yapım, bakım ve onarımlarında kullanılan malzeme, el takımları, el ölçme elemanları vb.,

- Güvenlik için gerekli malzemeler (izole eldiven, baret, izole ayakkabı vb.)

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Hidroelektrik Santralleri Teknikeri olmak isteyenlerin;

- Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı,

- Mekanik ve sayılarla işlem yapabilme yeteneğine sahip,

- Elleri ve gözleri sağlam (renk körlüğü olmayan),

- El-göz eşgüdümü güçlü,

- Sorumluluk duygusu gelişmiş,

- Dikkatli, tedbirli ve sabırlı,

- Zor şartlar ve stres altında çalışabilen, bedence sağlam, çabuk ve doğru karar verebilen,

- Ekip çalışmasına yatkın, kurallara uyan

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Hidroelektrik Santralleri Teknikerleri hidroelektrik santrallerinde, trafo merkezlerinde, şalt sahalarında çalışırlar. Çalışma ortamı nemli ve gürültülüdür. Genellikle kapalı ortamlarda görev yaparlar. Görevi yaparken dikkatsizlik önemli kazalara yol açabilir. Diğer çalışanlarla sürekli işbirliği halindedirler. Vardiyalı, gece çalışması ve nöbetli çalışma koşulları mevcuttur.

MESLEK EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Hidroelektrik Santralleri” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” olarak değişmesi nedeniyle, ” Hidroelektrik Santralleri” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” Hidroelektrik Santralleri” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır

Hidroelektrik Santralleri Teknikerliği mesleğinin eğitimi sadece Fırat Üniversitesi (Elazığ) Süleyman Demirel Keban Meslek Yüksekokulunda verilmektedir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI

OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

- Matematik,

- Fizik.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek liselerinin Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Uçak Bakımı ve Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar “Hidroelektrik Santralleri” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilirler.

 

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal-I (SAY-I)” puanı almaları gerekir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresince;

1.Yarıyıl: Matematik, Fizik, Teknik Resim, Elektroteknik, Ölçme Tekniği, Bilgisayar Prog. Atölye Çalışması I, Yabancı Dil I, Türk Dili I.

II.Yarıyıl: Matematik, Elektroteknik II, Ölçme Tekniği II, Elektrik Makineleri, Elektrik Santralleri, Atölye Çalışması II, Yabancı Dil II, Türk Dili II, Müzik, Resim, Beden Eğitimi.

III.Yarıyıl: Elektrik Makineleri II, Elektronik ve Lojik D, Aydınlatma ve İç Tes., Enerji İletimi, Hidroelektrik Türbin, Senkron Makineler, Atölye Çalışması III, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil.

IV.Yarıyıl: Güç Elektroniği, Elektrik Tesisat Kor., Kumanda Sistemleri, Şalt Tekniği, Hidroelektrik Santralleri, Sant. ve Şalt Tes.Tek., Proje, Elektrik Mak.Lab., Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil dersleri okutulur. Ayrıca 30 iş günü staj uygulaması yaptırılmaktadır.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Hidroelektrik Santralleri” önlisans diploması ve “Hidroelektrik Santralleri Teknikeri” unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Meslek elemanları kamu (DSİ) ve özel kuruluşlardaki hidroelektrik santrallerinde çalışabilmektedirler.

Elektrik teknikerlerinin çalışma alanlarında da iş bulma imkanları olabilmektedir.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim kredisi ile harç kredisinden ve yurtlardan faydalanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Hidroelektrik Santralleri Teknikeri özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. Bu ücret asgari ücretin 2-4 katı oranında olabilmektedir.

Kamu sektöründe (bilgi yelpazesi. net) istihdam edilenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Hidroelektrik Santralleri önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde kontenjan dahilinde Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Öğretmenliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):