Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

KALİTE KONTROL TEKNİSYENİ MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

KALİTE KONTROL TEKNİSYENİ TANIM

 

Kalite kontrol teknisyeni; tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin üretim aşamalarında (hammadde, yarı mamul, mamul) işlem ve görünüş olarak üretim standartlarına uygunluğunu, sağlamlığını, esnekliğini, hatalarını, renk ve desen değişkenliğini kontrol eden kişidir.

 

GÖREVLER

 

Tekstil mühendisleri ve teknikerlerinin gözetimi altında;

- Hammadde, yarı mamul ve mamulleri cins ve kalitelerine göre ayırır,

- Elyaftan, ipliklerden, kumaştan (dokuma/örme) veya mamullerden örnekler alır,

- Örnekleri eliyle ve gözüyle kontrol ederek, kumaş, astar ve yardımcı malzemelerin renk, desen hatalarını, yağlı ve kirli kısımlarını tespit eder,

- Tespit ettiği hataları işaretler,

- Türk ve dünya standartlarına göre örnekler üzerinde fiziksel kimyasal test çalışmaları yapar,

- Test sonuçlarını ilgili grafiklere işler, değerlendirir ve sonuçları ile ilgili raporları hazırlar,

- Kontrolden çıkan, tespit edilen kusurların düzeltilmesi için ilgili kısımlara gönderir,

- Hata sıklığının belirlenmesi, değerlendirilmesi ve istatiksel kalite kontrol yapma olanağı sağlayabilmek için kontrol esnasında tespit ettiği hataları puanlayarak işler,

- Üretim işlemlerini izleyerek, üretim sırasında meydana gelebilecek hataları önlemek üzere gerekli çalışmaları yapar,

- Ürünün uygunluğunu, kullanım özelliklerini, süsleme ve bağlantı dikişlerinin ve ütü işlemelerinin düzgünlüğünü kontrol eder,

- Komple kalite kontrolü yapılabilmesi için; Üretim planlama ve üretim yönetimi birimiyle beraber hazırlanacak olan asgari çalışma talimatlarını belirler, model tanımını yapar, parça listesini hazırlar, iş safhası ve grupları için detaylı kalite yönergelerini hazırlar, çalışma guruplarını belirler, kalite özelliklerine göre form hazırlar, üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar,

- Alanı ile ilgili teknolojik gelişmeleri izler ve uygular.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme kumaş gibi hammaddeler,

- Boya maddeleri gibi tekstil kimyasal ve yardımcı maddeleri,

- Elyaf, iplik, kumaş kalite kontrol makine ve aletleri,

- Büküm cihazı, lup, yabancı madde tayin edici cihazlar

- Bilgisayarlar, bilgisayar kontrol sistemleri ve ilgili yazılım programları,

- Atölye masası, çeşitli makaslar, sanayi tipi dikiş makinası, vakumlu ütü presi, kalıp çizme masası, buharlı el ütüsü, dikiş malzemeleri, çeşitli kalem ve cetveller, riga, pistole vb

- Laboratuar alet ve cihazları (deney tüpü, şişeler vb.), tekstil ile ilgili örnekler,

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Kalite kontrol teknisyeni (Tekstil konfeksiyon)olmak isteyenlerin;

 

- Matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu alanlarda başarılı,

- Şekil ve renk algısı gelişmiş,

- Mekaniğe ilgili,

- Anlama, yorumlama ve anlatabilme yeteneğine sahip,

- Görme ve dokunma duyuları gelişmiş,

- Ayrıntıları algılayabilen, dikkatli, sabırlı,

- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,

- Göz el koordinasyonu ve el parmak becerisi gelişmiş,

- Düzenli çalışma alışkanlıklarına sahip,kimseler olmaları gerekir

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

- Tekstil kalite kontrol teknisyeni, tekstil fabrikalarının iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalite-kontrol laboratuarında görev yapabilir.

- Çalışma hem oturarak hem de ayakta ve çeşitli aletler kullanılarak yürütülür. Çalışma ortamı aydınlık, gürültülü olup, havada lif tozları, kimyasal madde buharları bulunabilir.

- Çalışırken tekstil, makine, kimya, endüstri mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

- Kalite kontrol teknisyenleri, kamu ve özel sektöre ait, tekstil ve konfeksiyon fabrikalarının, atölye ve işletmelerin iplik, dokuma, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon kalite kontrol laboratuarlarında çalışabilecekleri gibi aracı firma konumundaki bürolarda da görev alabilirler.

- Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

- Kaliteli üretim etkin bir kontrol mekanizması gerektirir. Bu nedenle, tekstil kalite kontrol teknisyenlerine talep artacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Anadolu Kız Teknik/Anadolu Teknik Liseleri,Anadolu Kız Meslek /Anadolu Meslek Liseleri, Teknik Liseler ve Kız Meslek Liselerinin “Tekstil Konfeksiyon”alanı ”Kalite Kontrol” dalında verilmektedir

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

- Anadolu Kız teknik/ Anadolu Teknik, Anadolu Meslek /Anadolu Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezun olmak ve Milli Eğitim Bakanlığı merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak.

- Kız Meslek Liselerinin “Tekstil Konfeksiyon“ alanına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak, Kız Teknik Liselerine girbilmek için ise ortaöğretim kurumlarının 9.sınıfı tamamlamak ve bazı derslerde belirlenen not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

- Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

- Lise I.sınıfta ortak kültür dersleri, II.sınıftan sonra meslek dersleri okutulmaktadır.

- Eğitim boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra Elyaf Bilgisi, Teknik Resim, Makine Bilgisi, Moda Resmi, (bilgi yelpazesi. net) Meslek Hesapları, İş Etüdünde Yönetim Bilimleri, İşletme Organizasyonu, İş Bilimi, Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları ve Atölye gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

- Anadolu Meslek/ Anadolu Kız Meslek,Meslek ve Kız Meslek Liselerinde son sınıfta öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

- Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde ustalık belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar.

- Meslek liselerinin tekstil konfeksiyon alanından mezun olanlar Deri konfeksiyonu, Kostüm tasarımı tekstil ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler.

- Mesleki eğitimini bitiren kişiler girişimci olma özelliklerini kullanarak bu alanda işletme sahibi olabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

- 3308 sayılı “Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir.

- Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.Bütün öğrenci haklarından yararlanır.

- Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır.

 

- Kalite kontrol teknisyeni olarak özel bir işyerinde işe başlayan bir kişi başlangıçta net asgari ücret tutarında ücret alır. Bu kazanç iş yerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre 2-3 katına çıkabilir.

 


“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):EĞİTİM ÖĞRETİM KONULARI Atasözleri Hikayeleri Özellikleri Belirli Gün ve Haftalar Çocuk Şarkıları - Şarkı Sözleri Hikayelerden Seçmeler İlginç Bilgiler Eğlenceli Bilgiler İllerimiz Ve İlçelerimiz Türkiye Kitap Özetleri Roman Özetleri Konu Anlatımlı Dersler Maniler Manilerden Seçmeler Masal Masallardan Seçmeler Meslek Tanıtımları Meslekler Rehberlik Köşesi Soru Bankası, Test Soruları Şiirler Seçme Güzel Şiirler Tekerleme Tekerlemeler Tiyatro Oyunları, Skeç, Piyes Türküler Türkü Sözleri Yazar Ve Şairlerin Hayatı Yazılı Soruları Arşivi ***Devamını Göster*** KONU ANLATIMLI DERSLER Beden Eğitimi Dersi Konu Anlatımı Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Dersi Konu Anlatımı Biyoloji Dersi Konu Anlatımı Coğrafya Dersi Konu Anlatımı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Konu Anlatımı Edebiyat Dersi Konu Anlatımı Eğitim Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Felsefe Dersi Konu Anlatımı Fen Bilimleri Dersi Konu Anlatımı Gelişim Ve Öğrenme Dersi Konu Anlatımı Hazreti Muhammed'in Hayatı Dersi Konu Anlatımı İngilizce Dersi Konu Anlatımı Matematik Dersi Konu Anlatımı Muhasebe Dersi Konu Anlatımı Sosyal Bilgiler Konu Anlatımı Tarih Dersi Konu Anlatımı Türkçe Dersi Konu Anlatımı Uluslar Arası İlişkiler Dersi Konu Anlatımı Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Dersi Konu Anlatımı ***Devamını Göster*** YAZILI SORULARI YAZILILAR Bilişim Teknolojileri Yazılı Soruları Biyoloji Yazılı Soruları Coğrafya Yazılı Soruları Dil Ve Anlatım Yazılı Soruları Din Kültürü Yazılı Soruları Edebiyat Yazılı Soruları Fen Bilimleri Yazılı Soruları Fizik Yazılı Soruları İngilizce Yazılı Soruları İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Yazılı Soruları Kimya Yazılı Soruları İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Matematik Yazılı Soruları Sosyal Bilgiler Yazılı Soruları Tarih Yazılı Soruları TC İnkılap Tarihi Yazılı Soruları Trafik Güvenliği Trafik Ve İlk Yardım Yazılı Soruları Türk Edebiyatı Yazılı Soruları Türkçe Yazılı Soruları Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Yazılı Soruları ***Devamını Göster*** SORU BANKASI TEST SORULARI Coğrafya Test Soruları Soru Bankası Din Kültürü Test Soruları Soru BankasıEdebiyat Test Soruları Soru Bankası Fen Bilimleri Test Soruları Soru Bankası İngilizce Test Soruları Soru Bankası İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Matematik Test Soruları Soru Bankası Osmanlı Tarihi Test Soruları Soru Bankası Sosyal Bilgiler Test Soruları Soru Bankası Tarih Test Soruları Soru Bankası TC İnkılap Tarihi Test Soruları Soru Bankası Türkçe Test Soruları Soru Bankası Vatandaşlık Anayasa İnsan Hakları Test Soruları Soru Bankası ***Devamını Göster*** REHBERLİK KÖŞESİ Ders Çalışma Ödev Yapma İş Hayatı Başarısını Arttırma Kişisel Bedensel Gelişim Meslek Tanıtımları Okul Başarısını Arttırma Okuma Alışkanlığı Kazandırma Öğretmenlik Mesleği Sınavlara Hazırlanma Sinirini Engelle ***Devamını Göster*** HAYATIN İÇİNDEN BİLGİLER Cep Telefonu Mesajları İsimler Sözlüğü Pratik Bilgiler Yazıklar Olsun Zararları Sakıncaları ***Devamını Göster*** BİLGİSAYAR OYUNLARI Akıl Zeka Eğitici Oyunlar Araba Yarışı Oyunları Ateş Etme Hedef Vurma Oyunları Beceri Yetenek Oyunları Birleştirme Patlatma Oyunları Boyama Oyunları Dövüş Oyunları Futbol Oyunları Giysi Giydirme Oyunları Komik Eğlenceli Oyunlar Macera Oyunları Mario Oyunları Motosiklet Oyunları Savaş Oyunları Tasarlama Oyunları Yemek Yapma Oyunları ***Devamını Göster*** YEMEK TARİFLERİ MUTFAK Aperatifler Atıştırmalıklar Balık Yemekleri Tarifleri Tarifleri Börek Çörek Tarifleri Çorba Tarifleri Tarifleri Dolma Sarma Tarifleri Diyet Yemekleri Tarifleri Et Yemekleri Kebap Köfte Tarifleri Kek Tarifleri Komposto Tarifleri Kurabiye Tarifleri Pasta Tarifleri Pilav Tarifleri Reçel Tarifleri Salata Garnitür Tarifleri Sebze Yemeği Tarifleri Tatlı Turta Tart Tarifleri Tavuk Yemekleri Tarifleri ***Devamını Göster*** SAĞLIKLI YAŞAM REHBERİ Hastalıklar Çeşitleri Özellikleri Sağlık İçin Minik Notlar Sigaranın Zararları Sigarayı Bırakma Yolları Şifalı Bitkiler Listesi Şifalı Bitki Karışımları ***Devamını Göster***