Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

KUAFÖR, KUAFÖRLÜK, ERKEK KUAFÖRÜ MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

ERKEK BERBERİ (ERKEK KUAFÖRÜ) TANIM

 

Erkeklerin saç ve sakallarını kesen, şekillendiren, tarayan, saça perma, röfle yapan, boyayan, dökülen saçların yerine peruk yapan, başın çeşitli bölgelerindeki kılların temizliğini yapan, baş ve yüz masajı yapan kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Müşterinin tipine göre saç modelini belirler,

- Saçı yıkar, kremler, ovalar,

- Kepeklenmeyi giderir, saç köklerine gerekli işlemi uygular,

- Müşterinin isteğine veya belirli bir stile göre saçı keser,

- Saçı, kesimine göre tarar, saçın aynı modelde kalması için sprey sıkar,

- Zayıf ve kuru saçları badem yağı ile ovalayarak buhar makinesinde bir süre bekletir,

- Kırık saçların uçlarını düzeltir,

- Müşterinin talimatına uyarak saçın rengine göre boyama işlemini yapar,

- Müşterinin isteğine göre tıraş eder, sakal ve bıyıklarını düzeltir, yüzüne masaj yapar,

- Salonun temizliğini ve düzenini sağlar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Elektrikli saç kurutma makinesi, traş makinesi, saç maşası,

- Buharlı makine,

- Ustura-jilet,

- Çeşitli makaslar,

- Önlükler,

- Çeşitli boy ve şekilde taraklar, fırçalar,

- Havlu,

- Sabun, şampuan,

- Saç boyası, badem yağı,

- Sakal fırçası,

- Aynalar.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

- Uzun süre ayakta durabilecek bedensel özelliğe sahip,

- Gözleri ve elleri sağlam,

- Ellerini ustalıkla kullanabilen,

- El ve gözünü işbirliği ile kullanabilen,

- Estetik algısına,

- Temizlik alışkanlığına sahip,

- Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,

- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen ve nazik kişiler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Erkek berberleri, güzellik enstitülerinde ve berber dükkanlarında çalışırlar. Saç kılları dışında ortam temiz ve aydınlık ancak bazen boya kokuludur. İş sürekli ayakta yürütülür ve zaman zaman geç saatlere kadar çalışma vardır. Berber, saçı ve sakalı aletlerle keserken ve düzeltirken, müşterisi ile yoğun iletişim halindedir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

- Berber dükkanlarında, güzellik ve kuaför salonlarında çalışabilirler.

- Araştırmalarda nüfusun hızla artışı, eğitim seviyesinin yükselmesi, hizmetler sektöründeki gelişmeye paralel olarak bu meslekte iş bulma olanağı artmaktadır. Meslek elemanı bir başka kişinin yanında çalışabileceği gibi, kendine ait işyeri de açabilir.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda, tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Berberlik” alanı “Erkek Berberliği” dalında verilmektedir.

Ayrıca, Mesleki eğitim merkezlerinde eğitimi yapılamayan yörelerde geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak usulünde ise kişi bir işyerinde veya atölyede usta nezaretinde çalışarak mesleği öğrenir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

- En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

- 14 yaşını doldurmuş olmak.

- Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

- Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

- Erkek berberliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Haftada bir gün okulda teorik, beş gün işyerinde pratik eğitim şeklinde yapılır,

- Mesleki eğitim merkezlerinde, Türkçe, Meslek Matematiği, Matematik, İşletme Bilgisi Ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi Genel Bilgi Dersleri ile Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Meslek Sağlık Bilgisi gibi meslek derslerini alırlar.

Eğitimde: Saç, sakal bakım ve yapımı, berberliğin tanımı ve geçirdiği evreler, kullanılan araç ve gereçlerin tanımı ve kullanımları, temizlik ve önemi, temizlik araçları, metalik eşyaların temizlenmesi ve bakımı, berberlikte kullanılan kimyevi maddelerin tanımı, iş kazaları, iş güvenliği ve meslek hastalıkları, yüz tipleri ve estetiği, sağlık kavramı, sağlık hizmetleri, insan vücudunun yapısı, sağlığa zararlı alışkanlıklar, ecza dolabı, saçın yıkanması ve yıkamada dikkat edilecek hususları öğrenirler. Saç bakım, kesim, tarama ve boyama teknikleri, perma tanıtılması ve türleri, sakal bakım, kesim ve tıraş tekniği, bıyık bakımı, çeşitleri, düzeltme işlemleri ve türlerine göre estetik, temizliğin tanımı, el, yüz, boyun temizliği, bulaşıcı hastalıklar ve korunma yolları, deri hastalıkları, küçük cilt bozuklukları, saç kesiminin çeşitleri, saç boyaması, boyanın hazırlanması, boyanın saça ve isteğe göre seçimi, sakal tıraşında dikkat edilecek hususları öğrenirler.

Eğitimin son yılında, görülen konuların daha detaylı şekilde öğretimi hedeflenmektedir. Bu yılda ise; saçın şekillendirilmesi, saç uzunluğunun ayarlanması, dalgalı, simetrik, konkav, asimetrik, oval kesim ve diğer kesim şekilleri, saç modelini etkileyen etkenler, sakalın şekillendirilmesi, sakal kesim tekniği ve çeşitleri, bıyığın şekillendirilmesi, bıyık kesim (bilgi yelpazesi. net) teknikleri ve bıyık modellerini etkileyen faktörler, mesleki sağlık bilgisi, alerji, hemofili tanımları ve korunma yolları, işyerinde meydana gelebilecek kazalar ve ilk yardım gibi konuları alırlar.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

- Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.

- Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler.

- Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

- İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

- Mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilere, pratik eğitimleri boyunca, işverenleri tarafından asgari ücretin %30'undan az olmamak kaydıyla aylık ücret ödenir,

- Pratik eğitimleri boyunca iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.

- Mesleki eğitimlerini tamamlayan elemanların alacakları ücretler yöreden yöreye değişiklik arz eder. Ayrıca hizmet verdikleri kesimin sosyo-ekonomik durumu da verilen ücretin az ya da çok olmasını etkilemektedir,

- Kendi işyerinde çalışan bir meslek elemanı ile bir işverenin yanında çalışanın kazançları da farklıdır,

 
“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):