Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

STİLİST, STİLİSTLİK MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

STİLİST TANIM

 

Çağdaş moda anlayışı ile giyim sektörünün hazır giyim ve ısmarlama giyim birimlerinde giysi modellerini tasarlayıp, bu tasarımlara uygun tekstil ürününü saptayan ya da tekstil ürününe göre model tasarımı ve uygun aksesuar seçimi yapan, bütün bu çalışmalarını resim, çizgi ve grafiklerle oluşturan kişidir.

 

GÖREVLER

 

- Hazır giyim ve ısmarlama giyimde, uygulanabilir nitelikte, her türlü spor, abiye model tasarımı yapar, kreasyon hazırlar,

- Firma tarzına uygun modeller üzerinde, günün moda anlayışına paralel değişiklikler yapar, çeşitli görüşler üretir,

- Modele uygun renkte kumaş ve aksesuar seçimi yapar,

- Kumaşa veya tekstil türüne uygun model tasarlar,

- Günün moda anlayışını izler,

- Ismarlama giyim üzerindeki çalışmalarda, müşterinin isteklerini ve fiziksel yapısını dikkate alarak model geliştirir,

- Her türlü takı, kemer, çanta, ayakkabı vb. aksesuar tasarımları yapar,

- Giysi üzerinde uygulanabilecek; aplike, brode nakış tasarımı yapar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

- Suluboya, guaş boya, fırça ve benzeri boya malzemeleri,

- Kumaş vb. tekstil ürünleri,

- Karakalem, rapido, deri, kağıt, iğne, iplik gibi malzemeler,

- Metre, cetvel gibi ölçüm aletleri,

- Çizim masası,

- Bilgisayar

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Stilist olan kişiler genellikle sanatçı bir kişiliğe sahiptirler. Çoğunlukla çalışmalarında yeni modeller çizerler. Bu nedenle stilist olmak isteyenlerin;

- Yaratıcı,

- Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen,

- Zihinde canlandırdıklarını çizimle ifade edebilen,

- Güzel sanatlara karşı ilgili, özellikle çizim konusunda yetenekli,

- Geneli ve ayrıntıyı algılama,

- Başkalarını ikna edebilme özelliğine sahip

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Kapalı ortamlarda, büro ve atölyelerde sakin bir ortamda çoğunlukla oturarak çalışırlar.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Stilistlerin iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Stilistler; konfeksiyon, butik ve ısmarlama giyim, triko, deri, ihracaat firmaları, özel kurum ve kuruluşların giyim atölyelerinde iş bulabilirler. Model tasarımı, koleksiyon hazırlama ve geliştirme, örnek üretim ünitelerinde teknik eleman olarak çalışabilir ve kendi işyerlerini açabilirler. Bayanların bu alanda çalışma oranları oldukça yüksektir. Stilistler, edindikleri bilgi ve becerileri, giyim sektöründe modelistlik, konfeksiyonculuk, moda tasarımı gibi alanlarda kullanabilirler.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

- Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde, pratik kız sanat okullarında, halk eğitim merkezlerinde stilistlik mesleğine yönelik kurslar verilmektedir.

- Ayrıca, kültür merkezleri, belediyenin açmış olduğu mesleki eğitim kurslarında ticaret odaları ile MEB'ce ortaklaşa açılan sanayi kurslarında, özel kurum ve kuruluşlar tarafından açılan meslek kurslarında belirli bir ücret karşılığında bu mesleğe yönelik eğitim sunulmaktadır.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

- Kız teknik öğretim kurumlarında düzenlenecek meslek kurslarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gerekmektedir.

- Kız meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve okulca belirlenen giriş koşullarına uygun olmak gerekir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

- Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde, pratik kız sanat okullarında ve halk eğitim merkezlerinde istek olması ve grupların oluşturulması durumunda, süreleri değişebilen stilistlik kursları düzenlenebilmektedir.

 

- Stilistliğe yönelik mesleki eğitimlerde özellikle, temel sanat eğitimi, beden ölçüleri ve insan anatomisi, desen, çizim, model geliştirme, aksesuar tasarımı, kostüm, moda tarihi gibi meslek derslerine uygulamalı ve kuramsal düzeyde yer verilmektedir. Söz konusu derslerde öğrencilere, model tasarımı, belli bir tarza bağlı olarak model geliştirme, tekstil ürünlerinin tanıtımı, aksesuar tasarımı, maliyet hesapları ve herhangi bir ürünün tamamlanmasına kadar geçen süreç hakkında bilgi, beceri ve iş alışkanlıkları kazandırılır. Bu eğitim süresince özellikle üretimi yapılacak giysinin biçiminin ve kumaşının günün modasına göre ve ortaya çıkacak ürünün maliyetinin göz önüne alınarak belirlenmesine ilişkin meslek derslerine yer verilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

- İşe ilk başlanıldığında stilistler, tecrübeli meslektaşlarının gözetiminde çalışırlar. Ayrıca, işletmenin yapısına ve büyüklüğüne göre, üretimin her kademesindeki çalışmalara ilişkin, işletme bünyesinde, hizmet-içi eğitim programları düzenlenebilmektedir.

 

- Ticaret odası ile MEB tarafından ortaklaşa açılan sanayi kurslarında, bu alanda çalışanlara yönelik mesleki kurslara da yer verilmektedir.

 

- Özellikle son yıllarda stilistlik, modelistlikle beraber düşünülmeye başlanılmıştır. Moda tasarımı içinde bir modelin geliştirilmesinden, kalıbının çıkarılması, serileştirilmesi ve ürünün sonuçlandırılmasına kadarki süreçte stilistler özellikle modelistliğe yönelik eğitim alarak kendilerini yetiştirebilirler, geliştirdikleri modelin kalıbının çıkarılması ve serileştirilmesi çalışmalarında da yer alabilirler.

 

- Stilistler, ısmarlama giyim veya hazır giyim alanlarında uzmanlaşabilirler. Çocuk giyimi, yaşlı giyimi, genç giyimi veya iç çamaşırı alanlarında çalışmalarını yoğunlaştırabilir veya takı, kemer, çanta gibi aksesuarlara yönelik model geliştirme çalışmalarına ağırlık verebilirler.

 

- Stilistler, çalıştıkları işletmenin yapısına göre yönetici kademelerinde yer alabilir, eğitim durumları ve uzmanlık alanları paralelinde işin planlanması ve sonuçlandırılmasında ileri düzeyde teknik eleman olarak çalışabilirler. Özellikle lise ve dengi okul mezunları, 2 yıllık (bilgi yelpazesi. net) meslek yüksekokulları moda konfeksiyon, hazır giyim ve deri konfeksiyon önlisans programlarında eğitimlerine devam edip ilerleme kaydedebilir veya akademik kariyere yönelebilir, tercihleri doğrultusunda ve ÖSS'yi kazanmaları durumunda yetenek sınavıyla 4 yıllık mesleki yaygın eğitim fakülteleri giyim bölümünde eğitimlerini sürdürerek eğitici kademelerinde yer alabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince herhangi bir kazanç sözkonusu değildir.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Stilist olarak ilk işe başlanıldığında, eğitim durumuna göre asgari ücretin iki katı civarında ücret alınabilmekte, tecrübe arttıkça; uzmanlık alanı ve işletmenin büyüklüğüne göre alınan ücrette 2-3 kat artış olabilmektedir.

 
“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>Yazan: ...
>Yorum: ... .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 
Eklediğiniz yorumlar/yazılar
onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.

 E Mail
(Zorunlu Değil):