Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Bilgiler > Meslek Tanıtımları, Meslek Seçimi, Mesleklerin Özellikleri

TEKSTİL TEKNOLOJİSİ TEKNİKERİ MESLEK TANITIMI, ÖZELLİKLERİ (MESLEKLER, MESLEK SEÇİMİ, MESLEK TANITIMLARI)

 

TEKSTİL TEKNOLOJİSİ TEKNİKERİ TANIM

 

İplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon alanlarında üretimin takibini ve kontrolünü, makine bakım, ayar ve onarımını yapan, işçi ile işletme mühendisi arasında iletişimi sağlayan ara elemandır.

 

GÖREVLER

 

Tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulamaya konulması için hazırlık çalışmaları yapar,

Yapılacak üretime uygun olan makineleri hazırlar,

Makinelerin bakım, ayar ve onarımını yapar,

Üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar,

Yarı mamul ve mamullerin kalite kontrolünü yapar.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme kumaş, boya maddeleri, yardımcı malzemeler,

İplik makineleri, dokuma makineleri, örme makineleri, boya-baskı-terbiye makineleri, kesim ve dikiş makineleri, konfeksiyon yardımcı malzemeleri, kalite kontrol cihaz ve aletleri,

Bilgisayar vb.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Tekstil teknolojisi teknikeri olmak isteyenlerin;

- Matematik, fen derslerine ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı,

- Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip,

- El becerileri, şekil ve renk algısı gelişmiş

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Tekstil teknolojisi teknikeri; tekstil fabrikalarının herhangi bir bölümünde (iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalite-kontrol laboratuarı) görev yapabilir. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları, kimyasal madde buharları bulunabilir. Tekstil teknikerleri çalışırken tekstil, makine, kimya, endüstri mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Tekstil Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir. Eğitimin verilmekte olduğu eğitim kurumlarına ilişkin liste “H-EK BİLGİLER” bölümünde yer almaktadır.

(Bakınız: H-EK BİLGİLER)

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

Matematik,

Fen Bilimleri.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek liselerinin "Boya Apre, Boya-Baskı-Desen, Dokuma, Düz Örgü (Triko), İplik/İplikçilik, Kalite Kontrol (Tekstil), Örgü Teknolojisi, Örme/Örme Teknolojisi, Tekstil, Tekstil Boya-Apre, Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Dokuma, Tekstil İplik, Tekstil İplikçilik, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Örme, Tekstil Tasarımı, Tekstil Teknolojisi, Tekstil (Örme Teknolojisi), Triko Desen, Deri Konfeksiyon, Deri-Hazır Giyim, Düz Örgü (Triko), Erkek Terziliği, Ev ve Giyim Aksesuarları, Giyim, Giyim Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Giyim ve Ev Aksesuarları, Hazır Giyim, Kadın Terziliği, Kesim (Tekstil Konfeksiyon), Konfeksiyon, Moda (Giysi) Tasarım, Moda Resmi, Moda Tasarım, Örme Hazır Giyim, Tekstil Konfeksiyon, Terzilik, Triko Desen, Triko Konfeksiyon, Trikotaj, Yuvarlak Örgü (Penye) bölümlerinden mezun olanlar “Tekstil Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise, sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, ek yerleştirme ile açık olan programlara, isteklerine ve YGS puanlarına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-1” puanı almaları gerekir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

-Matematik,

-Fen Bilimleri,

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Tekstil programında, eğitim süresi liseden sonra 2 yıldır. Eğitim süresince verilen belli başlı dersler şunlardır;

Elyaf Bilgisi,

İplik Bilgisi,

Kumaş Bilgisi,

Matematik,

Teknik Resim,

Bilgisayar Programlama,

Dokumacılık Esasları,

Dokuma Hazırlık İşlemleri,

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

Örmecilik Esasları,

Tekstil Kimyası,

Tekstilde Kalite Kontrol,

Dokuma Konstrüksiyonu,

Dokuma Makineleri,

Boya Teknolojisi,

Terbiye Teknolojisi,

Konfeksiyon Teknolojisi,

Özel Dokumalar,

Kumaş Analizi,

Örme Teknolojisi,

Baskı Teknolojisi.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Tekstil Teknolojisi” ön lisans diploması ve "Tekstil Teknolojisi Teknikeri" unvanı verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir.

 

Özellikle: Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep gibi tekstil sanayii gelişmiş illerde ve boya-baskı-terbiye-konfeksiyon dallarındaki gelişmeler ışığında, bu alanlarda ileride iş bulma olanaklarının daha da artacağı tahmin edilmektedir.

 

Ayrıca, gümrük birliğine geçişin ve Avrupa Topluluğu ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, tekstil ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün, kalitenin ve verimliliğin arttırılması gerekmektedir. Bu nedenle, yeni teknolojik yatırımların yanında, nitelikli ve sayısal olarak daha fazla teknik elemana gereksinim artacaktır.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, koşulları uygun olan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun kredisinden yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Ücret daha çok özel sektörde çalıştıklarından, kişi ile işveren arasında anlaşmayla belirlenir. Kişinin ücreti; bilgisi, yeteneği, statüsü, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önünde tutularak belirlendiğinden, kazanç durumu kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Kişinin özelliklerine bağlı olarak şeflik, müdürlük düzeyine kadar ilerlenebilir. Girişimciliği olan kişiler ise kendi işlerini kurabilirler.

 

Bu bölümü ilk üç sırada bitirenler ve not ortalamaları 70 ve üzerinde olanların, kontenjan sayısı çok (bilgi yelpazesi. net) az olmasına karşın tekstil mühendisliğine geçiş olanakları da bulunmaktadır.

 

Bu şartları taşıyanlar ve tekstil mühendisliğinde okumaya hak kazananlar, okulu bitirdiklerinde "Tekstil Mühendisi" unvanını alırlar.

 

“Tekstil Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Hazır Giyim Öğretmenliği, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil ve Moda Tasarımı” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 


“MESLEK TANITIMLARI, SEÇİMİ, MESLEKLERİN ÖZELLİKLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<


“EĞİTİMİ İLE İLGİLİ YAZILAR, BİLGİLER, DOKÜMANLAR ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

.

1. **Yorum**
->Yorumu: Çok teşekkür ederim bu bilgiler gerçekten iyi oldu ayrıca ygs 1 puanı kaç olması gerekir ben şu anda 11.sınıftayım....
->Yazan: Demet.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 
Eklediğiniz yorumlar/yazılar
onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.

 E Mail
(Zorunlu Değil):