Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR’IN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (3) (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

İstanbul’da doğmuştur(1888).

 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yayımlanmış ilk yazın dergilerinden olan Hazine-i Evrak’ı (1881-1882)çıkaran Mahmut Celaleddin’in oğludur. Tanzimat edebiyatının iki ünlü şairinin (Şinasi ve Abdülhak Hamit)adları verilmiştir. Daha küçük yaşlarda bir Fransız mürebbiyeden Fransızca, komşuları olan Tevfik Fikret’ten de Türkçe dersleri almış, ilkokuldan sonra öğrenimini Mekteb-i Sultani’de(Galatasaray Lisesi) tamamlamıştır(1898-1905). Daha sonra Paris’e giderek Ecole Libre des Sicences Politigue’de okumuştur(1905-1908).

 

 

Meşrutiyet’in ilanından sonra yurda dönmüş, uzun süre özel şirketlerde çalışmıştır(1909-1930). Daha sonra Ankara’ya giderek Balkan Birliği Cemiyeti Umumi Katipliği ve Dışişleri Bakanlığı Danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur(1931-1948).

 

Son yıllarında İstanbul’da bazı kurumların İdare meclisi üyeliklerinde bulunmuş, İstanbul’da ölmüştür(3 Mayıs 1963).

 

Edebi Yaşamı

 

Abdülhak Şinasi Hisar Cevdet Kudret’in belirttiği üzere Meşrutiyet Döneminin Ahmet Haşim, Refik Halit, Hamdullah Suphi, Yahya Kemal, Yakup Kadri gibi şair ve yazarlarıyla aynı kuşaktan olmasına, çoğuyla okul sıralarından başlayan arkadaşlıklar kurmasına rağmen, yazmaya onlardan çok sonra başlamıştır.

 

Önce Birinci Dünya Savaşı sonlarında bazı dergilerde şiirleriyle görülmüştür(1918), sürekli olarak yazmaya ise Mütareke döneminde (bilgi yelpazesi.net) yönelmiştir. Bu dönemde Dergah(1921), Yarın(1921)dergilerinde şiir ve eleştiri, İleri gibi gazetelerde de eleştiriler yazmıştır.

 

Hisar Cumhuriyet döneminde de Milliyet. Türk Yurdu gibi çeşitli gazete ve dergilerde yazmayı sürdürmüş, yazarlar arasında şair ve özellikle eleştirmeci olarak tanınmıştır. Hisar Varlık dergisinde mensur şiirler, yazın üzerinde denemeler, eski yazarlar ve geçmiş dönem hayatını anlatan anılar yayımlamıştır(1933-1943)

 

Bir tür Hazırlık Dönemi sayılabilecek bu yıllardan sonra Abdülhak Şinasi Hisar 1941 yılından itibaren kendi yolunu bulmuş, özgün yapıtlarını peş peşe vermeye başlamıştır. Hisar Fahim Bey ve Biz romanıyla CHP Hikaye ve Roman Armağanında üçüncülük almıştır(1942).

 

Yapıtları

 

Roman:

 

Fahim Bey ve Biz(1941), Çamlıca’daki Eniştemiz(1944), Ali Nizami Bey’in Alafrangalığı ve Şeyhliği(1952).

 

Anlatı:

 

Boğaziçi Mehtapları(1943), Boğaziçi Yalıları(1954), Geçmiş Zaman Köşkleri(1956).

 

Öteki Yapıtları:

 

Aşk İmiş Ne Var Alemde(1955 Seçilmiş mısra ve beyit antolojisi), Geçmiş Zaman Fıkraları(1958), İstanbul ve Pierre Loti(1958), Yahya Kemal’e Veda(1959), Ahmet Haşim, Şiiri ve Hayatı(1963).

“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):