Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

AKA GÜNDÜZ’ÜN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

XX. yüzyıl yazarlarındandır. 1886 yılında Selanik’e bağlı bir dağ köyü Katherina’da doğdu. Çocukluğu Balkanlarda geçti. Asıl adı Enis Avni’dir.

 

Orta öğrenimini İstanbul’da Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı. Harp okulunda okurken hastalandı. Harp okulundan ayrılarak Fransa’ya gitti. Paris’te iki üç yıl kaldıktan sonra güzel sanatlar ve hukuk eğitimi gördü. Öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul’da döndü. Selanik’e sürgün olarak zamanın padişahı II. Abdülhamit tarafından gönderildi.

 

 

31 Mart 1909’da İstanbul’daki ayaklanmayı bastırmak üzere yola çıkan hareket ordusuna gönüllü olarak katıldı. Gerici ayaklanmanın bastırılmasında bulundu. Gazeteciliğe başladı. Ömer Seyfettin’in etkisinde kalarak Aka Gündüz takma adını kullandı. İstanbul’da ilk gösteri yürüyüşlerini düzenledi. Ateşli yazılar yazdı. Yer yer coşkulu söylemlerle dikkatleri üzerine çekti. İstanbul’u işgal eden, işgalci devletlerce tutuklanarak Malta Adası’na sürgün edildi(1929).

 

Ulusal hükümetçe kurtarıldı, Ankara’ya geldi(1932-1946) yılları arasında TBMM’de Ankara Milletvekilliği’ni sürdürdü. Bu arada da yazarlığını ve kalemini bırakmadı. Yazar olarak çeşitli gazete ve dergilerde yazıları çıktı. Ankara’da gırtlak kanserine (bilgi yelpazesi.net) yakalandı. 7 Kasım 1958’de öldü. İlk yazıları Selanik’te Çocuk Bahçesi(1905-haftalık 43 sayı çıktı) ve genç Kalemler(1911) dergilerinde yayımlandı.

 

Milli Edebiyat Akımı içinde yer aldı. Selanik, Adana, İstanbul, İzmir, Ankara’da çıkan 50’den fazla gazete ve dergilerde çeşitli imzalar kullanarak  yazarlık yaptı. Ama en çok halk çevrelerine ve acılı kaderlere bağlı yalın, sıcak, etkili bir dille yazdığı romantik, realist, güncel romanlarıyla ün yaptı, sevildi.

 

Hakkında birkaç tanıtma kitabı yayınlaşmış olan, romanlarının yeni baskıları yapılan yazarın 70’e yakın eserinin tam listesi Yeni Yayınlar Dergisi’ndedir(Şubat 1960). Popüler tarzda hikaye ve romanlar yazdı. Bir kısmı sinemalaştırılan eserlerinde romantik, canlı diyaloglar kurmuş olmakla beraber, teknik kusurlardan kurtulamamıştır.

 

Eserleri:

 

Romanlar:

 

Dikmen Yıldızı(1928), Odun Kokusu(1928), Tank-tango(1928), İki Süngü Arasında (1929), Üvey Ana(1933), Aşkın Temizi(1937), Zekeriya Sofrası(1935), Mezar Kazıcılar(1939), Yayla Kızı (1940) Bir Şoförün Gizli Defteri (1943), Eğer Aşk (1946)

 

Hikâyeler:

 

Türk Kalbi (1913), Kurbağacık(1919), Bu Toprağın Kızları (1927), Hayattan Hikâyeler (1928),  Sarı Zeybek (1936)

 

Oyunlar:

 

Muhterem Katil (1914), Köy Muallimi (1932), Yarım Osman (1933), Mavi Yıldırım (1934)

 

Şiirler:

 

Bozgun (1913),

 

Diğer Eserleri:

 

Ebu hatırat Said Paşa Hazretlerine Açık Mektup (1916), Gazi Muhtar Paşa Hazretlerine Açık Mektup (1916), Candarmalarımıza Dair İkinci Tetkik (1925)

“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):