Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

ESAT MAHMUT KARAKURT’UN HAYATI, ESERLERİ / KİTAPLARI, EDEBİ KİŞİLİĞİ (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATI)

 

(1902 -1977)

 

1902'de İstanbul'da doğdu. 15 Temmuz 1977'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. Şura-yı Devlet üyesi Urfalı Mahmut Nedim Bey'in oğlu. Kadıköy Sultanisi'ni, İstanbul Diş Hekimliği Okulu'nu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık, gazetecilik, Galatasaray Lisesi'nde Türkçe öğretmenliği yaptı. 1954-1960 arasında Urfa milletvekili, 1961-1966 arasında senatör oldu.

 

 

İlk yazıları muhabir olarak çalıştığı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlandı. Daha (bilgi yelpazesi.net) sonra çalıştığı İleri, İkdam, Cumhuriyet, Tasvir, Yeni Sabah gibi gazetelerdeki polisiye olayları konu alan röportajlarıyla tanındı. Küçük öyküler yazdı. Ama daha çok çoğu sinemaya uyarlanan, olaya dayalı aşk ve serüven romanlarıyla ün kazandı.

 

İlk şöhretini “Çölde Bir İstanbul Kızı, Dağları Bekleyen Kız, Allah’a Ismarladık” gibi romanlarıyla yapan Esat Mahmut Karakurt, roman hayatımızda zengin ve popüler bir şöhretin sahibidir. Türkiye’de bilhassa genç kızlar ve genç erkekler tarafından alaka ile okunan romanlarını Esat Mahmut Karakurt daha çok “Macera romanı” vasıflarıyla yazmıştır. Zengin bir hayali, aşk ve ihtiras sahnelerini ve bu sahnelerin karakteristik tiplerini muvaffakiyetle yaşatan bir sanat cephesi bulunan Muharririn roman yazarken kullandığı özel bir Türkçe’dir ki onu bilhassa dikkate değer bir tarafını teşkil etmektedir.

 

Türkçe’nin, faili başta ve fiili sonda gelen muntazam cümlelerini yenilik yapmak zihniyetiyle, Esat Mahmut Türkçe cümle örgüsünde değişiklik yapmak istemiş, kesik sözler ve fiilleri ekseriya ortada kullanılan cümlelerle, hikaye lisanımızda yeni bir ses vücuda getirmeye çalışmıştır. Muhavere tarzında yazılan hikaye ve romanlarda mazur, hatta makbul görülebilecek olan bu cümle örgüsü lisanımızın tabii ahengine ve mantığına uygun bulunmayışı dolayısıyla bir yenilik sayılamaz fakat Esat Mahmut cümlelerine kendi enerjik ruhundan kattığı bir sıcaklık romanlarını hatta bu cümleler içerisinde dahi zevkle okuyacak geniş bir okuyucu kitlesi bulmuştur.

 

Esat Mahmut Karakurt rahat okunan aşk, ihtiras, macera konulu romanlarıyla yaşadığı dönemin en çok okunan yazarlarından biridir. Eserleri defalarca basıldı, filme alındı.

 

Eserleri

 

Roman

Vahşi Bir Kız Sevdim (1926)

Çölde Bir İstanbul Kızı (1926)

Allahaısmarladık (1936)

Ölünceye Kadar (1937)

Son Gece (1938)

Kadın Severse (1939)

İlk ve Son (1940)

Kocamı Aldatacağım (1940)

Sokaktan Gelen Kadın (1945)

Ankara Ekspresi (1946)

Bir Kadın Kayboldu (1948)

Ömrümün Tek Gecesi (1949)

Erikler Çiçek Açtı (1952)

Son Tren (1954)

Kadın İsterse (1960)


“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: