Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

OKTAY AKBAL’IN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

İstanbul’da doğdu. Roman ve hikayeci. Edebiyatçı ve vali Ebubekir Hazim Tepeyran'in torunudur.

 

Öğrenimine önce çeşitli Fransız okullarında başladı. istiklal Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat Fakülteleri'nde bir süre okudu. ilk yazı denemeleri Servet-i Fünun-Uyanış dergisinde çıktı. Bu derginin sekreterliğinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'nda düzeltmenlik yaptı. Ardından Vatan gazetesine geçti (1951-1956). daha sonra Cumhuriyet gazetesinde köse yazarlığına başladı (1969).

 

 

Oktay Akbal, Suçumuz insan Olmak adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü (1958), Berber Aynası adli kitabi ile de Sait Faik Hikaye Armağanı'nı (1959) kazandı.

 

Oktay Akbal eserlerinde gündelik hayat sahnelerinin yani sıra insan psikolojisini de ele alır. Konularını, genellikle bırakılmışla, (bilgi yelpazesi.net) yalnızlık, çocukluk ve iç burkuntusu gibi çağdaş kent insaninin sürekli sorunları içinden seçer.

 

Oktay Akbal. fıkra türündeki gazete yazılarıyla kimi edebiyat sorunlarına ve olaylarına eğilmiş, anılar ve tanıklıklarıyla genç kuşaklara edebiyat sevgisini aktarmaya çalışmıştır.

 

Eserleri

 

Aşksız İnsanlar, Berber Aynası, Bizans Düzmesi, Cüce Çeşme Nerede, Ey Gece Kapını Üstüme Kapat, Güzel Düşlerin Sonu, Hücrede Karmen, İlk Yaz Devrimi, İnsan Bir Ormandır, İstinye Suları, Düş Etmeyi, Önce Ekmekler Bozuldu, Hiroşimalar Olmasın, Suçumuz İnsan Olmak, Şairlere Ölüm Yok, Tarzan Öldü, Yalnızlık Bana Yasak, Zaman Sensiz, Kırmızı Tenteli Tramvay, Bulutun Rengi, Lunapark, Sair Dostlarım, Dost Kitaplar, Konumuz Edebiyat, Günlerde, Yazmak Yasamak, Anılarda Görmek, Ölümsüz Oyun, Yeryüzü Korkusu, Atatürk Yasadı mı, Temmuz Serçesi, Gençler Bize Bakıyor, Yaşamı Yeniden Kurmak, Geçmişin Kuşları, Atatürkçülük Savaşı, Atatürk Bir Gün Gelecek, Önce Şiir Vardı, Dünyaya Acıtmak, Vatan Mahzun Ben Mahzun, Yasayıp Görmek, Geçmişin İçinden, Susmak mi Konuşmak mı, Tarih En Büyük Yargıç, Bir de Simit Ağacı Olaydı, Anı Değil Yasam, Önce Aşk,

“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.

1. **Yorum**
->Yorumu: Çok güzel anlatmışsınız sağ olun kalp. Teşkür
->Yazan: esmanur köker.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):