Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

ORHAN KEMAL’İN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (2) (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

Orhan Kemal, 15. 09. 1914’te Adana’da doğmuştur. TBMM 1. dönem milletvekili (1920-1923) Avukat Abdulkadir Kemalî’nin oğludur. asıl adı Raşit Öğütçü’dür. Ailesinin Suriye’ye göçü üzerine ortaokul son sınıfta öğrenimini bırakmıştır. Askerlik görevini yaparken ceza yasasının 94. maddesine aykırı davranıştan 5 yıl hapse mahkum edilmiştir. (1939) burada nazım hikmet’le tanışmıştır. Nazım Hikmet’le ilişkileri, toplumculuk anlayışı üzerinde etkili olmuştur. Tedavi için gittiği Sofya’da 02. 06. 1970 tarihinde vefat etmiştir. Mezarı İstanbul’dadır.

 

 

Yazarın 60’ı aşan romanı vardır. Bunlardan bir kısmı şunlardır:

 

Murtaza, El Kızı, Yalancı Dünya, Sokakların Çocuğu, Müfettişler Müfettişi, Eskici Dükkanı, Bereketli Topraklar Üzerinde, Cemile, Nazım Hikmet’le Üç Buçuk Yıl, Ekmek Kavgası, Dünya Evi, Kötü Yol, Oyuncu Kadın, Önce Ekmek, Yağmur Yüklü Bulutlar, Devlet Kuşu, Vukuat Var…

 

Orhan Kemal’in romanlarını üç başlık altında toplayabiliriz:

 

1. Kendi hayatını da içine alan genellikle Çukurova ve çevresindeki yeni üretim ilişkileri ve bu üretim ilişkilerinin oluşturduğu yeni toplum anlayışını ele alarak işlediği romanlar.

 

2. İstanbul ve çevresindeki gelişmeleri ele alarak büyük şehirdeki işçi, esnaf, seyyar satıcı gibi geçici olarak çalışmaya gelen insanların hayatını işleyen romanlar.

 

3. Mizahî romanları Orhan Kemal, romanlarında öncelikle Toroslar’dan Çukurova’ya çalışmaya gelen ve bereketli topraklar üzerinde işçilik yapan insanların hayatını ele alarak anlatmaya çalışmıştır. Büyük şehre göç eden, üretim ilişkileri ve sosyal bağlantıları (bilgi yelpazesi.net) gittikçe karmaşıklaşan insanların uyum ve uyumsuzluk problemleri üzerinde durmuştur. Orhan Kemal’in romanlarında toprak vardır. Ancak bu toprak, tarımsal mekânizasyona uğramış büyük bir topraktır ve sanayiye yakındır. Çırçır fabrikaları ile tarlaların iç içe olduğu bir dünyada, içinde köylünün değil; işçileşme sürecindeki insanın sorunları ve yaşamı ele alınmaktadır.

 

Yazarın bu konuyu yansıtan en güzel romanlarından birisi de ‘Bereketli topraklar üzerinde’ adlı romanıdır. Eser 398 sayfa olup tekin yayınevi tarafından İstanbul’da basılmıştır. Bu kitap 13. basımdır.

 

Öykü:

 

Ekmek Kavgası 1949, Sarhoşlar 1951, Çamaşırcının Kızı 1952, 72. Koğuş 1954, Grev 1954, Arka Sokak 1956, Kardeş Payı 1957, Babil Kulesi 1957, Dünyada Harp Vardı 1963, Mahalle Kavgası 1963, İşsiz 1966, Önce Ekmek 1968, Küçükler ve Büyükler (ölümünden sonra) 1971.

 

Öykülerinden yapılan derlemeler Bilgi Yayınevi’nce dört cilt olarak yayınlandı: 1. Yağmur Yüklü Bulutlar 1974; 2. Kırmızı Küpeler 1974; 3. Oyuncu Kadın 1975; 4. Serseri Milyoner/İki Damla Gözyaşı 1976. Arslan Tomson, (ö.s.) 1976; İnci’nin Maceraları (ö.s.) 1979.


“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):