Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

OSMAN CEMAL KAYGILI’NIN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (2) (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

Hayatı:

 

Osman Cemal KAYGILI, 1890 yılında İstanbul’da doğdu. Babası bir mahalle bakkalıydı. Orta öğrenimini Eğrikapı Merkez Rüştiyesi’nde tamamladı. Menşei Kuttab-ı Askeriye’yi bitirerek Erkan-ı Harbiye-i Umumiye dairesinde(1906), Kıtaat-ı Fenniye Müfettişliği kaleminde çalıştı  (1909).

 

 

Mahmut Şevket Paşa suikastı ile ilgili görülen muhaliflerle birlikte Sinop’a sürgün edildi. Seferberlikte, bir süre katiplik göreviyle gezici tümenlerde bulundu;hastalığı nedeniyle emekliye ayrıldı(1918). Şehrin sur diplerinde bir mahalleye yerleşti ve İstanbul’un yoksul kesimleriyle gönül bağı kurdu.

 

Zaman zaman vapurlarda biletçilik, Pazar yerlerinde manifaturacılık, sütçülük yaptı. Cumhuriyetten sonra İmam Hatip Okulu’nda, Çemberlitaş Ortaokulunda. Fener Kız Lisesi’nde Türkçe öğretmenliği yaptı. Kansere yakalandı. 10 Ocak 1945’te İstanbul’da öldü. Eyüp Tokmaktepe Mezarlığı’na gömüldü.

 

Sanat Anlayışı:

 

Osman Cemal, edebiyata 1920’lerde mizah yazarlığı ile başladı. İlk  yazısı Baha Tevfik’in “Eşek”adlı güldürü dergisinde çıkmıştı. Sonra Haber, Alemdar, Cumhuriyet, Akşam vb. dergi ve gazetelerinde yazdı.

 

Osman Cemal, bazı yazılarında “Anber” takma ismini kullandı. Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Ahmet Rasim çizgisinde geliştirdiği hikayelerinde zengin folklor malzemesinden de yararlanmasını bildi.

 

Kenar mahallede yetişmiş olan Kaygılı, yaşamı boyunca yetiştiği çevreden kopmamış, halkın törelerini ve gündelik uğraşlarını bütün eserlerinde yansıtmıştır. Kaygılı, halk varlığını ve kişileri sanat için gerçek bir motif olarak ele almıştır. Bu nedenle eserlerinde karşımıza çıkan kişiler edebiyatımızdaki kalıplaşmış, klasik türden değildir. Bu tiplerin edebiyatımıza (bilgi yelpazesi.net) ilk kez onun eserleriyle girdiğini söyleyebiliriz. O, eserlerinde İstanbul’un kıyı köşe semtlerini, sur dışında yaşananları, yoksul ve dürüst insanları,başlı başına bir dünya oluşturmuş Çingeneleri, işinde gücünde küçük esnafı anlatmıştır. İddiadan uzak, içli, içten dağınık örgülü bir anlatımı vardır.

 

Hikayelerinde de bu tiplerin duyuşları, yaşantıları, şivelerini sıkça kullanan yazar, adeta bunları en canlı örnekleriyle günümüze taşımıştır.

 

İstanbul’u semt semt, köşe bucak bilen, bilmekle kalmayıp her bölgedeki yaşam tarzları üzerine engin tecrübeleri olan bir “halk yazarı”dır.

 

Çingeneler adlı eseriyle CHP Roman Yarışması’nı kazandı(1942).

 

Eserleri:

 

Roman:

- Aygır Fatma(1944)

- Bekri Mustafa(1944)

- Çingeneler(1939)

 

Öykü:

- Eşkiya Güzeli(1929)

- Sandalım Geliyor Varda(1938)

- Altın Babası(1923)

- Bir Kış Gecesi(1923)

- Çingene Kavgası(1925)

- Gonca’nın İntiharı(1925)

 

Araştırma-Folklor:

- İstanbul’un Semai Kahveleri ve Meydan Şairleri(1937)

 

- “Argo Lügati “ adlı eseri tefrika olarak yayımlandı ama basılmadı.

“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):