Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazarların Şairlerin Hayatı Kitapları Eserleri

TEZER ÖZLܒNÜN HAYATI, KİTAPLARI, SANATI, ESERLERİ, EDEBİ KİŞİLİĞİ (YAZARLARIN VE ŞAİRLERİN HAYATLARI, KİTAPLARI)

 

(1943 – 1986)

 

Avusturya’ da doğdu ve öğrenimini burada tamamladı. Kendisi hakkında fazlaca bir bilgi bulamadığımız Özlü, yaşarken yayımladığı üç faklı kitabıyla edebiyatımızın çok erken yaşta yitirdiği özgün kalemlerden birisidir. Eserlerinde yaşamın anlamını kendine özgü bir aykırılıkla arayan yazar, hayranlık duyduğu üç yazarın izlerini (SVEVO, KAFKA, PAVESE) de taşımaktadır.

 

 

Eserlerinde daha çok ölüm, cinsel özgürlük, aile ve toplum baskısı konularını işleyen Özlü, az önce belirttiğimiz aykırılığını da bu konuları kullanmasıyla kazanmıştır diyebiliriz. Aslında Özlü’ nün romanlarında kullandığı ana karakterler bize adeta kendi düşünce yapısını anlatmaktadır

 

Yaşarken kendisiyle yapılan bazı röportajlarda ahlaki değer yargılarını, gelenek ve görenekleri insanları kısıtlayan olgular olarak değerlendiren (bilgi yelpazesi.net) Özlü, zaten eserlerinde de bunu bariz bir şekilde karşımıza çıkarmıştır. Çocukluğun Soğuk Geceleri de Özlü’ nün bu doğrultuda ilerleyerek yazdığı bir romandır

 

Tezer Özlü’ nün 3 romanı bulunmaktadır: ÇOCUKLUĞUN SOĞUK GECELERİ (1980), BİR İNTİHARIN İZİNDEN (1983), YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK (1984).

 

Ölümünün ardından ilk öykü kitabı, daha sonra yazdığı öykülerle bir arada ESKİ BAHÇE – ESKİ SEVGİ adıyla basılmıştır. Daha sonra Gergedan dergisinin yazarın adına yayınladığı özel bir fotobiyografi, kimi günce ve anlatı parçaları ile birlikte KALANLAR adlı küçük bir kitapçıkta toplanmıştır.

“YAZARLARIN ŞAİRLERİN HAYATI KİTAPLARI ESERLERİ ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“KİTAP ÖZETLERİ ” SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar

.

1. **Yorum**
->Yorumu: romancılarımızın hayatları uzun okumak içim ama bunları öğrenmek için herşeyi yaparız ama bazıları da hataları çok eylenceli ... :) :) :)
->Yazan: şevval .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):