Eğitim Öğretim İle İlgili Belgeler > Yazılı Soruları, Yazılı Arşivi > Biyoloji Yazılı Soruları > Biyoloji 12. Sınıf 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

BİYOLOJİ 12. SINIF 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI

 

… – … EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI …….….… OKULU 12/… SINIFI BİYOLOJİ DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILISI


 


S.1. Nükleik asitlerin çeşitlerini yazınız.
 (Kazanım: 12.1.1.2.Nükleik asitlerin çeşitlerini ve görevlerini açıklar.) (10 puan)

S.2. ……………, kalıtsal özelliklerin aktarılmasından sorumlu moleküldür. Sağlıklı hücrelerde, hücre bölünmesiyle değişikliğe uğramadan yavru hücrelere eşit olarak aktarılır. Boşluğu doğru bir şekilde doldurunuz. (Kazanım: 12.1.1.4. DNA'nın kendini eşlemesini açıklar.) (10 puan)

S.3. Protein sentezinde görev alan başlıca yapılardan iki tanesini yazınız. (Kazanım: 12.1.2.1. Protein sentezinin mekanizmasını açıklar.) (5+5=10 puan)

S.4. DNA kalıbını kullanarak RNA sentezlenmesidir. Bu olay; başlama, uzama ve sonlanma olarak üç ana basamakta gerçekleşir. Burada hakkında bilgi verilen protein sentezindeki kavramın sadece ismini yazınız. (Kazanım: 12.1.2.1. Protein sentezinin mekanizmasını açıklar.) (10 puan)

S.5. ‘’Ribozom’’ kavramını kısaca açıklayınız. (Kazanım: 12.1.2.1. Protein sentezinin mekanizmasını açıklar.) (10 puan)

S.6. Canlıların kalıtsal özelliklerini değiştirerek onlara yeni işlevler kazandırılmasına veya istenmeyen özelliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik araştırmalar yapan bilim alanıdır. Genlerin izolasyonu, çoğaltılması, nükleotit dizilişlerinin belirlenmesi, farklı canlıların genlerinin birleştirilmesi ya da bir canlıdan başka bir canlıya gen aktarılması gibi çalışmalarla ilgilenir. Burada hakkında bilgi verilen mühendislik türünün sadece ismini yazınız. (Kazanım: 12.1.2.2. Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji kavramlarını açıklar.) (10 puan)

S.7. ‘’Modern biyoteknoloji’’ hakkında kısaca bilgi veriniz. (Kazanım: 12.1.2.3. Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji uygulamalarını açıklar.) (10 puan)

S.8. Genetikleri birbirinden farklı, aynı ya da farklı tür iki canlı çaprazlanması ile istenen özellikte yavru canlı elde etme yöntemidir. Hibrit ya da karışık anlamına gelir. Tritikale bitkisi buna örnek olarak verilebilirBurada hakkında bilgi verilen kavramın sadece ismini yazınız. (Kazanım: 12.1.2.3. Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji uygulamalarını açıklar.) (10 puan)

S.9. ‘’Gen Teknolojileri’’ hakkında kısaca bilgi veriniz. (Kazanım: Rekombinant DNA teknikleri kullanılarak bir genin, bir plazmite klonlanması araştırılır.) (10 puan)

S.10. DNA, RNA ve proteinler gibi yüklü molekülleri büyüklüklerine göre ayırmak için laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Üzerinden bir elektrik akımı geçtiğinde, yüklü moleküller bir jel içerisinde hareket eder. Burada hakkında bilgi verilen tekniğin sadece ismini yazınız. (Kazanım: Farklı boyutlarda DNA parçalarının jel elektroforezde ayrılması görsel ögeler, grafik düzenleyiciler, e-öğrenme nesnesi ve uygulamalarından faydalanılarak açıklanır.) (10 puan)

Başarılar


“BİYOLOJİ 12. SINIF 1. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“BİYOLOJİ YAZILI SORULARI ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“YAZILI SORULARI, YAZILI ARŞİVİ ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“BİYOLOJİ KONU ANLATIMLAR ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“BİYOLOJİ SORU BANKASI, TEST SORULARI ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: