Eğlenceli Ve Komik Yazılar > İnançlar, Komik Tuhaf Saçma İnançlar, İnanışlar

ÇOCUĞUN ALT ÇENEDEKİ KESİCİ DÖRT DİŞİ SÖKÜLÜYOR (İNANÇLAR KOMİK, TUHAF, SAÇMA İNANÇLAR)

 

Dünya üzerinde çok tanınmayan, Himalayalar'ın eteklerindeki Butan'da her yıl yapılan festivallerle, Budizmin kuralları tek tek hatırlanıyor ve kötü ruhların uzaklaşması sağlanıyor.

 

Afrika'nın ve dünyanın en ilkel kabilelerinden olan Himbalar'da her 10-12 yaşlarına gelen çocuğun alt çenedeki kesici dört dişi sökülüyor.

 

Olaydan önceki gece kız ve erkek çocukları ana kulübede uyuyarak ruhların koruması altına giriyorlar. Ertesi sabah, köyün başkanı çocukları kutsal ateşin başına götürüyor ve burada atalara yakarıyor.

 

Dişler söküldükten sonra çocuklara veriliyor ve onlar da mopane yaprağına sardıkları dişleri, 'Dişim doğduğun yere dön!...' diye bağırarak doğdukları yere doğru fırlatıyorlar.

 

Köyün biçimlenişinde inançlarının etkisi büyük. Çit içindeki kulübelerden birisi ana kulübe. Törensel değeri olan her şey burada saklandığı için kutsal kabul ediliyor. Sığırların bulunduğu bölmeyle ana kulübe arasındaki koridor da kutsal (bilgi yelpazesi.net) sayılan bölgelerden. Köyü ve insanlarını kötülüklerden uzak tutacak koruyucu ruhların burada olduğuna inanıyorlar.

 

 

Bebeğe isim vermekten saç sitilini değiştirmeye, sünnet ve evlilikten ölüme kadar tüm önemli aile olaylarında kutsal ateş yakılıyor..

 

Himbaların inanç sisteminde kutsal inek de var; ama yakın zamandaki kuraklık yüzünden sığırların pek çoğu ölmüş ve bu dinsel ritüel kaybolmaya yüz tutmuş.

 

“İNANÇLAR, KOMİK TUHAF SAÇMA İNANÇLAR
" SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

"
EĞLENCELİ VE KOMİK YAZILAR ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

Yorumlar (1)

.

>Yazan: hasret
>Yorum:
saçmalik ya ne ... war insan bi düsünür atese tapilirmi kardesim bir yudum suyla yok olan sey :) .

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: