Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Belgeler, Çalışmalar > Rehberlik Köşesi İle İlgili Belgeler, Araştırmalar, Yazılar > İş Hayatı Başarısı, Sorunları, Çözüm Yolları

MESLEK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM, PÜF NOKTALARI (İŞ HAYATINDA BAŞARISI, KARŞILAŞILAN SORUNLAR, ÇÖZÜM YOLLARI) (REHBERLİK KÖŞESİ, REHBERLİK ZAMANI, REHBERLİK SERVİSİ)

 

Meslek seçiminde önce meslek gruplarının gözlenmesi gerekir, karşılaşılması muhtemel olumlu ve olumsuz yönlerin bilinip ona göre hareket edilmesi daha doğru olacaktır.

 

"Yani ‘bir yere kapağı atayım da neresi olursa olsun’ düşüncesi ya da ‘puanım (başarı sıram) beklediğimden yüksek geldi boşa gitmesin’ diyerek size uygun olmayan yüksek puanlı bir bölümü tercih etmeniz sizi ileride başarısız ve mutsuz bir yaşam içine sürükleyebilir. Bunu önlemenin en güzel yolu ise araştırmak ve birtakım meslek dökümlerini uygulamak olur."

 

Meslek seçiminde ekonomik kaygılar da alacağımız kararda etkili olacak. Genellikle en fazla kazanç sağlayacak meslekler tercih edilmeye çalışılır. Oysa her mesleğin iyi kazananı ve kazanmayanı vardır. Kişi mesleğini severek yapıyorsa zaten başarılı olur.

 

Başarı da ardından yeterli kazancı getirir. Unutmamak gerekir ki meslek sadece ekonomik ihtiyaçları karşılama aracı değil. Kişi mesleği aracılığıyla yeteneklerini, becerilerini ortaya koyar, kapasitesini geliştirir, başarılı olur ve doyum sağlar.

 

Meslekte yaşanılan başarısızlık ve doyumsuzluk bireyin ruh sağlığını tehdit eder. Bu tür durumları göz önünde bulundurarak meslek tercihi yapmanız gerekir.

 

Bu tercihlerin yaşama etkiler neler? Hangi etkenler göz önünde tutulmalı? İşte cevapları...

 

 

Meslek Seçiminin Yaşama Etkileri

 

=> Gelecekteki günlerini hangi koşullar altında geçirebileceğini belirler.

 

=> İşimizin sürekli olup olmaması hayatımızın gidişatını ve kalitesini şekillendirir.

 

=> Mesleki anlamda başarılı ya da başarısız bir kişi oluşumuz hayattan alacağımız hazzı ve doyumu belirler.

 

=> Sosyal çevremizi hatta eş seçiminizi etkileyebilir.

 

=> Hangi kentte öğrenim göreceğinizden, kentin hangi bölgesinde çalışacağımıza kadar yaşayacağımız çevreyi veya çevrenin özelliklerini ortaya koyabilir.

 

=> Gelir düzeyimizi ve geçim tarzımızı belirler.

 

=> Toplumdaki statümüze, çevremiz ve ailemiz ile ilişkimize yön verebilir.

 

Meslek yaşamımızın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır.

 

Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın ilk adımı kendimize uygun meslek seçiminden geçer. Buna karşılık, seçtikleri meslek kendisini ifade etmeyen kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, doyumsuz, yeniliklere direnen ve mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz.

 

İnsan hayatında böylesine önemli etkileri olan bir kararın iyice düşünülmeden verilmesi, hayal kırıklığına, mutsuzluğa ve başarısızlığa (bilgi yelpazesi.net) yol açar. Tüm bunların sonucunda kendini değersizleştiren ve işe yaramaz gören bireyin ruh sağlığı ve çevreyle olan iletişimi de bozulur.

 

 

Doğru Meslek Seçimini Güçlendiren Etkenler

 

=> Çevre baskısı nedeniyle açıkta kalma korkusuyla tercih yapma

 

=> Aile ve toplum baskısıyla moda (popüler) mesleklere yönelme

 

=> Meslek seçimini olayların akışına ve şansa bırakma

 

=> Çalışma dünyası ve insanlar ile ilgili bazı yanlış genellemelere sahip olma

 

=> Ergenlik döneminin problemleriyle (fiziksel ve psikolojik değişim) meşgul gençlerin aynı zamanda gelecek ile ilgili sağlıklı kararlar alma baskısı, kendini tanıma sürecini hızlandırmaya zorlar ki bu da zor bir süreçtir.

 

Meslek seçimi rastlantısal bir olgu değil. Seçimin sağlıklı olması bireyin kendini ve meslekleri objektif olarak tanıyabilmesi, bilgi toplamasına, karar verme becerilerini geliştirebilmesine (mesleki olgunluk) bağlı.

 

Prof. Dr. Adil Çağlar


“İŞ HAYATI BAŞARISI, SORUNLARI, ÇÖZÜM YOLLARI ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“REHBERLİK KÖŞESİ BELGELER, ARAŞTIRMALAR, YAZILAR ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar (HenüzYorumYapılmamış)

.

>>>YORUM YAZ<<<
Not: Yorum Yaz Bölümünden Yazılar Da Gönderebilirsiniz. Yazıyı belgenizden kopyalayıp
aşağıdaki
Yorumunuz Kutucuğu'na yapıştırmanız yeterli...

 Adınız:
 Yorumunuz :


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


Eklediğiniz yorumlar/yazılar onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.

 E Mail
(Zorunlu Değil):