Eğitim Öğretim İle İlgili Yazılar, Belgeler, Çalışmalar > Rehberlik Köşesi İle İlgili Belgeler, Araştırmalar, Yazılar > Kişisel ve Bedensel Gelişim İçin Gerekli Bilgiler

ÇOCUĞUNUZLA EVDE ZAMAN GEÇİRİRKEN DİKKAT (KİŞİSEL VE BEDENSEL GELİŞİM) (REHBERLİK KÖŞESİ, REHBERLİK ZAMANI, REHBERLİK SERVİSİ)

 

=> Çocuğunuzla her gün kesintisiz 10-15 dk. geçirmeye çalışın. Ona tüm dikkatinizi başka şeylerle bölünmeden verin. Kendisi bahsetmedikçe okuldan söz açmayın; onun yerine ilgilerinden bahsedin. Soru sormaktan ve öğüt vermekten kaçınarak, kulaklarınız, gözleriniz ve beden dilinizle dinleyin. Konuşurken onu daha iyi tanımak ve anlamak istediğinizi gösteren şunlar gibi kalıplar kullanmaya özen gösterin .

 

-" Bana ..................... hakkından bahset."

-"Yani, söylemek istediğin...................."

-"Sanki................. hakkındaki hislerin..................... gibi geldi."

 

=> Eğer çocuğunuz bu zaman zarfında bir şeyden bahsetmezse, ona kendi gününüzle ilgili pozitif birşeyler anlatın.

 

=> Eğer geniş bir aileniz varsa " arkadaşlık sistemi" oluşturun ve çocukları diğerleriyle bilgi paylaşımı için yüreklendirin. Yemekte herkesi o günle ilgili kendilerine ait pozitif bir olayı paylaşmaya davet edin.

 

=> Çocuğunuzun video ve TV saatlerini gözetim altında tutun. Bazı çizgi filmlerde dâhil olmak üzere şiddet programlarını seyretmesine izin vermeyin. Çocuğunuzun onu eğitecek programları seçmesine yardım edin. Mümkün oldukça birlikte seyredin ve çocuğunuza bununla ilgili sorular sorun. Çocuğunuzu da size soru sorması için yüreklendirin. Eğer kimse sorunun cevabını bilmiyorsa kim bilir, çocuğunuz bunu araştırmak için motive bile olabilir.

 

=> Çocuğunuzun doğuştan getirdiği yetenekleri geliştirmesine olanak sağlayın. Spor, sanat, başkalarına yardım v.s. onun kendine olan güvenini geliştirmesine yardımcı olur.

 

=> Çocuğunuza asla daha iyi bir insan ya da öğrenci olması için " farklı " olması gerektiğini ima etmeyin. Okulda karşılaştığı güçlüklerden kendi iyi kişiliğini ayırmasını öğrenmesine yardımcı olun. Her fırsatta onun iyi özelliklerini vurgulamaya özen gösterin. Örn : Hangi özelliği çocuğunuzu özel kılıyor ? İnsanları güldürme yeteneği? Şarkı söyleyişi? Dürüstlüğü? Çizim kabiliyeti? Aklınıza daha ne gelirse.

 

=> Çocuğunuza yönerge verirken kelimeleri seçerek kullanın. Her zaman yapmasını istediğiniz şeyi ona gösterin. Bir seferde bir yönerge verin, hepsini birden değil. Ondan ne istediğinizi ona bir örnekle açıklayıp işini zamanında yapabilmesi için pozitif motivasyon yüreklendirme kullanın.

 

=> Önceden tahmin edilebilirlik, süreklilik ve rutinler çocuğun güven duygusunu arttırırlar. Uyku ve yemek zamanlarının aynı saatlerde olmasına özen gösterin. Yapılması gereken günlük işler, ev ödevleri, birlikte zaman geçirmek gibi bir yapılandırma sağlayın.

 

=> Onun adına yapmak yerine, çocuğunuzun öğrenmeye çalıştığı şeyde ona yardımcı olmaya çalışın. Artık size ihtiyaç duymadığı zaman geldiğinde bunu size söylemesi için ona yol gösterin.


“KİŞİSEL VE BEDENSEL GELİŞİM İÇİN GEREKLİ BİLGİLER ”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

“REHBERLİK KÖŞESİ BELGELER, ARAŞTIRMALAR, YAZILAR ”
SAYFASINI GÖRMEK İSTERSENİZ

>>>TIKLAYIN<<<

“EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER ” SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN

>>>TIKLAYIN<<<

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VARSA AŞAĞIDAKİ "Yorum Yaz" kısmına ekleyebilirsiniz.


Yorumlar (HenüzYorumYapılmamış)

.

>>>YORUM YAZ<<<
Not: Yorum Yaz Bölümünden Yazılar Da Gönderebilirsiniz. Yazıyı belgenizden kopyalayıp
aşağıdaki
Yorumunuz Kutucuğu'na yapıştırmanız yeterli...

 Adınız:
 Yorumunuz :


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


Eklediğiniz yorumlar/yazılar onaylandıktan sonra siteye eklenecektir.

 E Mail
(Zorunlu Değil):