Sağlıklı Yaşam İle İlgili Bilgiler > Hastalıklar, Çeşitleri, Özellikleri, Tedavi Yöntemleri

GÖRME KUSURLARI, GÖRME HASARLARI, MİYOP, HİPERMETROP, PRESBİYOPİ, ASTİĞMAT, ÖZELLİKLERİ (HASTALIKLAR, ÇEŞİTLERİ, ÖZELLİKLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLERİ)

 

 

Miyop

 

Kişi uzağı göremez, örneğin normal mesafeden değil de, yazıyı gözüne daha yakın tutarak okur. Miyopta kornea veya lensin kırma gücü normalden fazladır. Bu tür miyoba kırılma miyopisi adı verilir.

 

 

Birde gözün ön-arka aksının uzun olmasına bağlı miyopi vardır buna da aksmiyopisi adı verilir. Her iki tür miyopta da oluşan görüntü, retinanın üzerine değil retinanın önüne düşmektedir. Miyop (-) camla yani konveks camla veya lazerle düzeltilir.

 

Hipermetrop

 

Kişi uzağı görür yakını göremez. Hipermetropta miyoptakini tam aksi, korneanın veya lensin kırma gücü zayıf, ya da gözün ön-arka çapı kısadır.

 

 

Her iki durumda da görüntü teorik olarak retinanın arkasında bir yere düşmektedir. Hipermetrop (+) cam dediğimiz konveks camla düzeltilir.Bu görme kusurunda da lazer ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Presbiyopi

 

Kişi uzağa baktığı zaman normal görüşte göz akkomadasyon (uyum) yapmaz ama yakına baktığımız zaman lensin bombeliği artıp azalarak, yani akkomadasyon yaparak oto-fokus sistemi sayesinde normal görme sağlanır.

 

 

Yaş ilerledikçe gözün bu oto-fokus sistemi yeteneği azalır. Bu şekilde oluşan görme kusuruna da presbiyopi denir. Presbiyopi gözlükle düzeltilir.

 

Astiğmat

 

Gözün yapısı, dıştan bakıldığı zaman küre şeklindedir. Korneanın bu muntazam yapısı Astigmat gözde bozulmuştur. Daha anlaşılır bir şekilde izah etmek için şöyle düşünebiliriz: şişirilmiş balonun bir tarafından (bilgi yelpazesi.net) bastırılınca, karşı tarafta düzensiz bir bombeleşme olur astigmat gözde korneanın durumunu buna benzetebiliriz.

 

 

 

Böylece korneanın yatay ve dikey eksenlerindeki uyumsuzluktan dolayı kırılma sonucu görüntü, retina üzerinde nokta şeklinde değil çizgi şeklinde oluşur. Astigmat, miyop ve hipermetrop ile birlikte olabilir. Astigmat kusur, gözlükle düzeltilir. Ancak lazerle tedavi konusunda da çalışmalar vardır.

 

  


“HASTALIKLAR, ÇEŞİTLERİ, ÖZELLİKLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLERİ "
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>> TIKLAYIN <<<

"
SAĞLIKLI YAŞAM İLE İLGİLİ BİLGİLER
”
SAYFASINA GERİ DÖNMEK İÇİN
>>> TIKLAYIN <<<

Yorumlar

....

9. **Yorum**
->Yorumu: şahane bir site burayı sevdimm 
->Yazan: Buse. Er 

8. **Yorum**
->Yorumu: SIZIN SAYENIZDE YÜKSEK BIR NOT ALDIM SIZE TESSEKÜR EDIYORUM...
->Yazan: sıla

7. **Yorum**
->Yorumu: valla bu site çok süper .Bu siteyi kuran herkimse Allah razi olsun tüm ödevlerimi bu siteden yapiyorum.saolun mugladan sevgiler...:).
->Yazan: kara48500..

6. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel bir site. kurucularına çok teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.
->Yazan: Tuncay.

5. **Yorum**
->Yorumu: ilk defa böyle bi site buldum gerçekten çok beğendim yapanların eline sağlık. 
->Yazan: efe .

4. **Yorum**
->Yorumu: ya valla çok güzel bisi yapmışınız. Çok yararlı şeyler bunlar çok sagolun 
->Yazan: rabia..

3. **Yorum**
->Yorumu: Çok ii bilgiler var teşekkür ederim. Çok süper... Ya bu siteyi kurandan Allah razı olsun ..... süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Çok iyiydi. isime yaradı. Her kimse bu sayfayı kurduğu için teşekkür ederim 
->Yazan: pınar..

2. **Yorum**
->Yorumu: çok güzel site canım ben hep her konuda bu siteyi kullanıyorum özellikle kullanıcı olmak zorunlu değil ve indirmek gerekmiyor
->Yazan: ESRA..

1. **Yorum**
->Yorumu: Burada muhteşem bilgiler var hepsi birbirinden güzel size de tavsiyeederim. 
->Yazan: Hasan Öğüt.

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz:


Yorumunuzda Silmek istediğiniz kelime veya cümle varsa kelimeyi fare ile seçin
ve
delete tuşuna basın...

 


 E Mail
(Zorunlu Değil):