İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

  ALLERSET HAP NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR, ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR Mİ, YAN ETKİLERİ NELERDİR, NASIL KULLANILIR?

   

  Allerset Hap Nedir, Ne İçin Kullanılır, Öksürüğe İyi Gelir Mi?

  Allerset (setirizin), üst solunum yollarını etkileyen alerjik reaksiyonlar ile nedeni bilinmeyen kronik kurdeşen tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Setirizin etken maddesi; alerjik nezle belirtileri arasında burun akıntısı, hapşırık, göz sulanması, kaşıntı gibi semptomları ayrıca ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi kurdeşen belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Allerset; şurup, oral damla ve tablet formlarında bulunmaktadır.

  Uzun süreli kullanıma uygun olmayan Allerset; yorgun hissetme, baş ağrısı, ağız kuruluğu ve mide bulantısı gibi yaygın yan etkilere neden olabilir. Alkol veya sakinleştirici ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olabilmekte ve özellikle çocuklara verilirken dozajın dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

  Allerset

  Allerset; alerjik rinit, kronik idiopatik ürtiker ve kaşıntı tedavisi için reçeteli bir ilaçtır. Aktif bileşiği setirizin dihidroklorürdür. Bu ilaç şurup, oral damla ve tablet formunda bulunmaktadır. Şurup ve oral damla formu 2 yaş ve üzerindeki çocuklar ile yetişkinler için uygundur. Tablet formu ise 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

  Allerset Şurup

  Allerset şurup, alerjik nezle ve bilinmeyen nedeni olan kronik kurdeşenin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzeri çocuklarda alerjik nezle belirtilerinin tedavisinde ve kronik idiopatik ürtikerin tedavisinde etkilidir.

  Allerset Ne İşe Yarar?

  Allerset, alerjik rinit (saman nezlesi) ve kronik idiopatik ürtikerin (nedeni bilinmeyen kurdeşen) semptomlarının tedavisinde etkilidir. İlaç, şu belirtileri tedavi etmek için kullanılmaktadır:

  ·         Nazal akıntı

  ·         Gözlerde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı

  ·         Burun veya boğazda kaşıntı

  ·         Ciltte kızarıklık, şişlik ve kaşıntı.

  Bu semptomların tedavisi için Allerset'in etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca Allerset, alerjik reaksiyonlara bağlı oluşan inflamasyonu ve belirtileri azaltarak hastaların yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olur. Tedaviye başlamadan önce hastanın tıbbi geçmişi, mevcut ilaçları ve alerji geçmişi dikkatlice değerlendirilmelidir. Tedavi süreci, hastanın semptomlarına ve yan etki risklerine göre kişiselleştirilmelidir. Hastalar, kullanım talimatlarına tam olarak uymalı ve doktorlarının tavsiyelerine uygun hareket etmelidirler.

  Allerset 10 Mg

  Allerset 10 mg tablet, 6 yaş ve üzeri çocuklar ile erişkinlerde alerjik nezlenin burun ve göz belirtilerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca kronik idiopatik ürtikerin (uzun süreli, nedeni bilinmeyen kurdeşen) ve kaşıntı belirtilerinin tedavisinde etkilidir. Bu ilaç; alerjik nezle, kronik idiopatik ürtiker ve kaşıntı gibi semptomların yönetiminde kullanılan bir tedavi seçeneğidir.

  Allerset 10 Mg Yan Etkileri

  Allerset 10 mg yan etkileri arasında karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar bulunmaktadır. Eğer kalp atışlarında hızlanma, düzensizlik ve çarpıntı; huzursuzluk hissi, bilinç bulanıklığı, güçsüzlük, hâlsizlik, titreme, uykusuzluk; idrar yapma zorluğu ya da hiç idrar yapamama; görme problemleri gibi yan etkilere sahipseniz ilacın kullanımını durdurmalı ve acilen bir uzman hekime başvurmalısınız. Yorgunluk, hâlsizlik ve uyuklama gibi belirtiler de sıkça görülen yan etkiler arasındadır. Tedavinin devamı veya değiştirilmesi konusunda hekiminizle görüşmeniz tavsiye edilir.

  Allerset Yan Etkileri

  Allerset yaygın görülen yan etkileri arasında uykulu ve yorgun hissetme, baş ağrısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, kaşıntı veya döküntü, el ve ayaklarda karıncalanma ve gerginlik bulunmaktadır. Allerset nadir görülen yan etkiler arasında ise cilt döküntüsüyle ilişkilendirilen kaşıntı, kızarma, şişme, kabarma veya soyulma; hırıltılı nefes alma, göğüs veya boğazda sıkışma hissi, nefes almakta veya konuşmakta zorlanma; ağız, yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişme yer almaktadır. Bu yan etkilerin herhangi biri ortaya çıkarsa derhal uzman bir hekime başvurmanız önerilmektedir.

  Allerset Etken Madde

  Allerset, setirizin dihidroklorür içeren bir ilaçtır. Her bir film kaplı tablet, 10 mg setirizin dihidroklorür içermektedir.

  Setirizin, bir antihistaminik ilaçtır ve alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Alerjik rinit (saman nezlesi) ve kronik ürtiker gibi alerjik durumların tedavisinde etkilidir. Setirizin, histamin adı verilen bir kimyasalın vücutta serbest bırakılmasını engeller. Setirizin, histaminin etkilerini engelleyerek kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma ve gözlerde yaşarma gibi alerji semptomlarını azaltır.

  Allerset Gebelik Kategorisi

  Allerset, gebe kadınlara yalnızca gerekli olduğunda ve dikkatli bir şekilde verilmelidir. Bu kullanım kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. İlaç, annenin vücudunda %25 ve %90 oranında ölçülebilen bir miktarla anne sütüne geçebilmektedir. Bu sebeple emziren kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez.

   

  Allerset Damla

  Allerset damla; yetişkinlerde, çocuklarda ve 2 yaş ve üzeri bebeklerde alerjik rinitin nazal ve oküler semptomlarının tedavisinde, kronik idiyopatik ürtikerin semptomlarının tedavisinde ve kaşıntının semptomatik tedavisinde kullanılır.

  2-6 yaş arasındaki çocuklarda: Günde bir kez 2,5 mg (5 damla) dozda uygulanır. Bu yaş grubunda günlük doz 5 mg'a çıkarılabilir. Günde bir kez 5 mg (10 damla) veya günde iki kez (12 saat arayla) 2,5 mg (5 damla) verilebilir.

  6-12 yaş arası çocuklarda: Semptomların şiddetine bağlı olarak günde bir kez 5 mg (10 damla) veya 10 mg (20 damla) uygulanır veya günlük doz ikiye bölünerek verilebilir.

  12 yaş ve üzeri çocuklar ile erişkinlerde: Semptomların şiddetine bağlı olarak günde bir kez 5 mg (10 damla) veya 10 mg (20 damla) uygulanır. Allerset damla, ağızdan kullanılır. Bu kullanım şekilleri kişiden kişiye değişebileceği için mutlak suretle uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

  Allerset Uyku Yapar Mı?

  Allerset ilacının uyku yapma etkisi nadiren görülmektedir. Allerset genellikle alerjik reaksiyonların belirtilerini hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır. Aktif bileşenleri genellikle uyku yapıcı etkilere sahiptir. Bazı insanlar ilacın yan etkileri olarak uyku hâli, yorgunluk veya sersemlik hissedebilirler. Bu belirtiler, ilacın vücutta nasıl tepki verdiğine, kişinin metabolizmasına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

  Allerset Ağrı Kesici Mi?

  Allerset, alerjik reaksiyonları hafifletmek amacıyla kullanılan bir antihistaminik ilaçtır. Allerset'in temel amacı alerjik semptomları azaltmak ve alerjik reaksiyonlara bağlı belirtileri kontrol altına almak içindir. Bu ilaç; alerjik rinit, kaşıntı, burun akıntısı, gözlerde sulanma gibi semptomları tedavi etmek için kullanılır.

  Allerset, ağrı kesici özelliklere sahip değildir. Ağrı kesici etkisi olmadığı için baş ağrısı, kas ağrısı veya diğer ağrılar için kullanılmamalıdır. Bireylerin belirli bir durum için ilaç kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Doktorlar, semptomları ve sağlık durumunu dikkate alarak en uygun tedaviyi önerebilirler ve gerekirse ağrı kesici ihtiyacını da değerlendirebilirler.

  Allerset Kortizonlu Mu?

  Allerset, kortizon içermeyen bir ilaçtır. Alerjik reaksiyonların sebep olduğu semptomların tedavisinde kullanılır. Örneğin; burun tıkanıklığı, hapşırma, kaşıntı ve göz sulanması gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Allerset'in kısa süreli kullanımı genellikle güvenlidir ancak uzun süreli kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır.

  Allerset Kilo Yapar Mı?

  Histamin, mast hücrelerinden salınan bir alerjik yanıt molekülüdür. Alerjik rinit durumunda, burun kaşıntısı, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilere neden olabilir. Allerset, antihistaminik ilaç kategorisinde yer alır. Antihistaminik ilaçlar, bu belirtilerin oluşmasını engeller. İlk keşfedilen antihistaminik ilaçlar, kısa süreli etkileri ve belirgin yan etkileri nedeniyle günümüzde yaygın bir tercih değildir.

  Bu ilaçların önemli yan etkileri arasında iştah artışı, kilo alımı ve özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışanlarda sersemlik yapma potansiyeli vardır. Bu nedenle bu tür ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır ve araç kullanma gibi dikkat gerektiren faaliyetlerle birleştirilmemelidir. Alkol tüketimi ile birlikte kullanılması önerilmez.

  Allerset Öksürüğe İyi Gelir Mi?

  Allerset, alerjik reaksiyonlara ve alerjik rahatsızlıklara karşı kullanılan bir ilaçtır. İçeriğinde antihistaminik ve/veya dekonjestan maddeler bulunmaktadır. Allerset'in öksürüğe etkisi genellikle öksürüğe neden olan alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletmekle ilişkilendirilir. Bununla birlikte öksürük birden fazla nedenden kaynaklanabilir ve bazı durumlarda alerjik olmayan faktörlere bağlı olabilir.

  Öksürüğün nedenlerinden biri alerjik reaksiyonlarsa ve Allerset, bu reaksiyonları kontrol altına alıyorsa dolaylı olarak öksürüğü de azaltabilir. Ancak Allerset'in öksürük tedavisi için özel olarak formüle edilmediğini ve öksürüğe neden olan faktörlerin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

  Öksürük, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve bu nedenle sürekli veya şiddetli öksürük semptomları olan bireylerin bir uzmana danışmaları önerilir. Uzman, öksürüğün nedenini belirleyerek uygun tedaviyi reçete edebilir. Bu nedenle Allerset veya benzeri ilaçların öksürük tedavisi için kullanımı öncesinde bir uzman hekime danışılması tavsiye edilmektedir.

   

  "EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
  >>>TIKLAYIN<<<

  BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

  BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

  YORUM YAZ

  YORUM OKU

  >>>YORUM YAZ<<<

  Adınız:
  Yorumunuz: