İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

  AUGMENTİN NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR, YAN ETKİLERİ NELERDİR, NASIL KULLANILIR? 

   

  Augmentin Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

  Augmentin, antibiyotik bir ilaçtır ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. İki etken madde olan amoksisilin ve klavulanik asit içerir. Amoksisilin, bakteri hücre duvarlarının sentezini engelleyerek bakterilerin büyümesini durdururken klavulanik asit, bazı bakterilerin amoksisiline karşı direnç geliştirmesini engeller.

  Augmentin; sinüzit, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları gibi çeşitli enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ancak Augmentin sadece doktor tarafından reçete edilmelidir ve doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır. İlaç alımı sırasında dozaj ve kullanım talimatlarına dikkat edilmelidir. Augmentin, bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, döküntü, karaciğer sorunları gibi durumlar bulunabilir. Eğer ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

  Doktorunuz Augmentin'i size uygun görmediği durumlarda bu ilacı kullanmamalısınız ve alternatif tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Ayrıca ilacın kesilmesi veya dozajının değiştirilmesi gerektiğinde doktorunuza danışmalısınız.

  Augmentin

  Augmentin, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir ve çeşitli bakteri türlerine bağlı enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Antibiyotikler, vücuttaki zararlı bakterileri kontrol etmek ve ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlardır. Augmentin en sık kulak, burun, boğaz, bronşit, akciğer iltihabı, deri ve idrar yolları enfeksiyonları gibi durumlarda kullanılır. Bu ilacın içeriğinde bulunan amoksisilin, penisilin sınıfına ait bir antibiyotiktir ve bakterileri yok eder. Klavulanik asit ise belirli bakterilerin amoksisiline direnç geliştirmesini önleyerek etkiyi artırır. Augmentin, amoksisilin içeren diğer antibiyotiklere kıyasla daha geniş bir bakteri yelpazesine karşı etkilidir. Özellikle bademcik iltihabı, kulak iltihabı, sinüzit, bronşit, zatürre, deri, böbrek ve diş enfeksiyonları gibi durumlarda kullanılır. Augmentin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkilidir ve grip veya soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır. Bu ilacın etkinliğini sürdürmek ve dirençli bakterilerin gelişimini önlemek için uygun şekilde kullanılması önemlidir. Penisiline karşı alerjisi olan kişiler, Augmentin kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

  Augmentin Ne İşe Yarar?

  Augmentin, geniş spektrumlu bir antibiyotiktir ve çeşitli enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, alt solunum yolu enfeksiyonlarına, idrar ve üreme yolu enfeksiyonlarına, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarına, diş apselerine, diş ve diş eti enfeksiyonlarına, kemik ve eklem enfeksiyonlarına ve diğer bazı enfeksiyonlara karşı kullanılır.

  Üst solunum yolu enfeksiyonlarına örnek olarak sinüzit, orta kulak iltihabı (otitis media), bademcik iltihabı (tonsilit), boğaz ve gırtlak iltihabı (farenjit ve larenjit) verilebilir. Alt solunum yolu enfeksiyonları arasında bronşit, akciğer iltihabı ve zatürre bulunmaktadır. İdrar ve üreme yolu enfeksiyonlarına, böbrek ve idrar yolu iltihaplarına, sistite, üretrite, kadın genital enfeksiyonlarına ve bel soğukluğuna (gonore) karşı kullanılabilir. Ayrıca deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarına (çıban, apse, selülit, yaralar, hayvan ısırıkları), diş apselerine, diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonlara, kemik ve eklem enfeksiyonlarına (osteomiyelit) karşı da etkilidir. Diğer durumlar arasında kan ve dokularda bulunan bakteri veya toksinlere (sepsis) bağlı düşük, lohusalık humması ve karın içi sepsis yer alır.

  Augmentin, enfeksiyonun türüne ve ciddiyetine bağlı olarak doktorlar tarafından reçete edilir. Ancak her antibiyotik gibi Augmentin'in de yan etkileri ve uygun kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu nedenle Augmentin veya herhangi bir antibiyotiğin kullanımı öncesinde mutlaka bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

  Augmentin 1000 Mg

  Augmentin 100 mg, beta-laktam antibiyotik penisilin ve beta-laktamaz inhibitörü olan klavulanik asit ile birleştirilmiş bir ilaçtır.  Augmentin, genel pratikte ve hastanede sıkça karşılaşılan birçok bakteriyel patojene karşı geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir.

  Augmentin; üst solunum yolu enfeksiyonları (KBB dahil), alt solunum yolu enfeksiyonları, genito-üriner sistem enfeksiyonları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, dental enfeksiyonlar gibi birçok sistemde Augmentin'e duyarlı organizmaların sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.

  Bu enfeksiyonlar arasında rekürren tonsillit, sinüzit, otitis media, kronik bronşitin akut alevlenmeleri, lobar ve bronkopnömoni, sistit, üretrit, piyelonefrit, kadın genital enfeksiyonları, gonore, dentoalveolar apseler, osteomiyelit, sepsise bağlı düşük, lohusalık humması ve intra-abdominal sepsis yer almaktadır.

  Augmentin Şurup

  Augmentin Şurup, çeşitli bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotik ilaçtır. Aktif bileşenleri amoksisilin ve klavulanat potasyumdur.

  Bu ilaç; kulak, burun, boğaz, idrar yolu ve deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Ayrıca belirli akciğer ve sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılabilir. Ancak soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir.

  Augmentin Şurup kullanırken doktor veya eczacının talimatlarına uyulmalıdır. İlaç; her gün aynı saatte, yemekle birlikte veya ayrı olarak alınabilir. İyileşme belirtileri görünseniz bile ilacı tamamlamak önemlidir. İlacın erken bırakılması durumunda bakteriler tamamen ölmez ve enfeksiyon tekrarlayabilir.

  Bu ilacın yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı ve baş ağrısı bulunmaktadır. Bu yan etkiler devam ederse bir uzmana danışılmalıdır.

  Hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz Augmentin Şurup kullanmadan önce doktorunuza danışılmalıdır. Augmentin Şurup; bronşit, pnömoni, sinüzit, orta kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için etkilidir. Amoksisilin ve klavulanat potasyumun bir kombinasyonu olarak enfeksiyonların kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

  Augmentin Gebelik Kategorisi

  Augmentin, gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır; bu da hamile kadınlarda kullanımının fetüs için önemli bir risk oluşturmadığı anlamına gelir. Ancak her ilaç gibi Augmentin'in hamilelik sırasında kullanımı bazı riskler taşır.

  Hamilelik sürecinde Augmentin kullanımıyla ilgili karar verirken doktorunuzla riskler ve faydaları detaylı bir şekilde görüşmelisiniz. Enfeksiyonun ciddiyeti ve sizin ile bebeğinizin bireysel risk faktörleri göz önüne alınarak doktorunuz en uygun tedavi seçeneğini belirleyecektir.

  Augmentin Diş Apsesine İyi Gelir Mi?

  Evet, Augmentin diş apsesi için etkili bir antibiyotiktir. Augmentin, amoksisilin ve klavulanik asit adı verilen aktif bileşnleri içeren bir kombinasyon antibiyotiktir. Amoksisilin, bakteri hücre duvarını parçalayarak bakterileri öldürür. Klavulanik asit, amoksisilinin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur. Augmentin, diş apsesine sebep olan bakterileri öldürerek enfeksiyonu tedavi etmektedir. Antibiyotik tedavisi, 5-7 gün süresince devam eder.

  Augmentin İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelir Mi?

  İdrar yolu enfeksiyonlarına yönelik etkili bir tedavi seçeneği olarak kabul edilen Augmentin, birçok idrar yolu enfeksiyonu etkenine karşı aktiftir. Bu enfeksiyonlar genellikle akut üretrit (üretra iltihabı), akut sistit (mesane iltihabı) ve akut piyelonefrit (böbrek iltihabı) gibi durumları içerebilir.

  Augmentin, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde genellikle 5-7 gün süreyle günde iki kez alınır. Ancak enfeksiyonun şiddetine ve hastanın durumuna bağlı olarak tedavi süresi doktor tarafından uzatılabilir. Augmentin, enfeksiyonun semptomlarını hafifletmek ve enfeksiyonun neden olduğu bakterileri etkisiz hâle getirmek için kullanılır. Tedavi sırasında ilacın düzenli olarak alınması önemlidir ve tam tedavi süresi tamamlandığında ilacın kesilmesi önerilmez. Ayrıca ilacın dozajı ve kullanım süresi, hastanın özelliklerine ve enfeksiyonun şiddetine göre ayarlanabilir.

  Augmentin veya herhangi bir antibiyotiğin kullanımıyla ilgili herhangi bir soru veya endişe durumunda hastaların doktorlarına danışmaları önerilir. Uygulanan tedavi, hastanın bireysel sağlık durumu ve enfeksiyonun özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenmelidir.

  "EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
  >>>TIKLAYIN<<<

  BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

  BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

  YORUM YAZ

  YORUM OKU

  >>>YORUM YAZ<<<

  Adınız:
  Yorumunuz: