İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

  BEKUNİS NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR, BEKUNİS NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR, ETKEN MADDESİ NEDİR?

   

  Bekunis Nedir, Ne İçin Kullanılır, Bekunis Ne İşe Yarar?

  Bekunis, bisakodil adlı aktif maddeyi içeren bir laksatif ilaçtır. Bisakodil, kalın bağırsakta su ve elektrolit emilimini azaltarak bağırsak hareketlerini uyarır ve dışkının yumuşamasına yardımcı olur. Bu durum, dışkının kolaylıkla atılmasını sağlar.

  Bekunis genellikle kabızlık durumlarında kısa süreli tedavi için kullanılır. İlacın etkisi genellikle 6 ila 12 saat içinde başlar. Ancak ilacın etkili olması birkaç gün sürebilir. Bekunis kullanımı önerilen dozda olmalı ve aşırı kullanımından kaçınılmalıdır çünkü aşırı kullanımı bağırsak alışkanlıklarını bozabilir ve elektrolit dengesizliklerine neden olabilir.

  Bekunis'in kullanımı öncesinde özellikle kronik bir sağlık durumu veya düzenli olarak kullanılan başka ilaçlar varsa uzman bir hekime danışılmalıdır. Ayrıca gebelik ve emzirme döneminde Bekunis kullanımı konusunda doktora danışılmalıdır.

  Her ilaç gibi Bekunis'in de yan etkileri olabilir. Bunlar arasında karın ağrısı, kramp, bulantı, kusma, ishal veya rektal tahriş yer alabilir. Eğer bu tür yan etkiler ortaya çıkarsa veya durum kötüleşirse derhal bir uzmana başvurulmalıdır.

  Bekunis

  Bekunis, kısa süreli kabızlık tedavisinde kullanılan oral laksatifler grubuna dahil olan bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan etkin maddeler olan sennosid B (sinameki yaprağı ve ekstresi karışımı) ve bisakodil, bağırsak hareketlerini arttırarak içeriğin geçiş hızını ve dışkının yumuşamasını teşvik eder. Bu sayede su ve elektrolit salgılanmasını azaltır. Bekunis tablet formunda eczanelerde bulunur ve her bir tablet, 3 mg Sennosid B ve 5 mg Bisakodil içermektedir.

  Bekunis Ne İşe Yarar?

  Bekunis, çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu durumlar arasında kısa süreli veya şiddetli kabızlık, epizyotomi yarası (doğumda vajina ve anüs arasına atılan küçük kesi), ağrılı hemoroid, fissür veya perianal apse, diyafram fıtığı veya miyokard enfarktüsü sonrası gibi hastanın dışkılama sırasında zorlanmaması gereken durumlar bulunmaktadır. Ayrıca röntgen veya endoskopik muayene için bağırsak temizleme hazırlığı veya doğuma hazırlık aşamasında da kullanılabilir. Bu ilaç, dışkılamanın daha rahat ve kolay olmasını sağlayarak hastanın rahatlamasına ve tedavi sürecinin iyileşmesine yardımcı olur. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir uzman görüşüne başvurulmalıdır.

  Bekunis Zayıflatır Mı?

  Bekunis, zayıflama amacıyla uzun süreli kullanım için uygun değildir. Uzun süreli kullanım, bağırsak tembelliği ve vücuttaki su-elektrolit dengesinin bozulması gibi olumsuz etkilere yol açabilir. Zayıflamak isteyen bireyler, uzman bir diyetisyene danışmalıdır. Ayrıca dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite sağlıklı yaşam için önemlidir.

  Bekunis Kabızlık Yapar Mı?

  Bekunis, bağırsak mukozasına doğrudan etki ederek bağırsak hareketlerini hızlandırır ve bağırsak içeriğinin geçiş hızını artırır. Aynı zamanda su ve elektrolit salgılanmasını azaltır. Bu etkileri sayesinde dışkının yumuşaması ve atılması sağlanır. Bekunis, kabızlığa neden olmaz aksine geçici kabızlık durumlarının tedavisinde kullanılır.

  Bekunis Nasıl Kullanılır?

  Doktor tarafından başka bir şekilde belirtilmedikçe uygun kullanım dozu ve şekli; gece yatmadan önce bir miktar suyla birlikte 1 drajedir. Bekunis, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Kabızlık durumunun Bekunis kullanımına rağmen 1 haftadan uzun sürmesi hâlinde, doktora danışılması önerilir. Bekunis etkisi genellikle 4-6 saat içinde gözlemlenir. İlacın etkisinin aşırı güçlü veya zayıf olduğu hissedilirse derhal doktora başvurulmalıdır. Bekunis dozu unutulursa unutulan dozun telafi edilmesi için çift doz alınmamalıdır.

  Bekunis Kimler Kullanamaz?

  Bekunis kullanımına uygun olmayan kişiler:

  ·         On iki yaş ve altındaki çocuklar.

  ·         İlacın etkin maddelerinden veya yardımcı maddelerinden herhangi birine alerjisi olan bireyler.

  ·         Apandisit belirtileri (bulantı, kusma vb.) gösterenler.

  ·         Bağırsak rahatsızlıkları ile ilişkili ateş, ishal ve karın krampları yaşayanlar. Bu rahatsızlıklar arasında Crohn hastalığı, ülseratif kolit, bağırsak tıkanıklığı gibi durumlar yer almaktadır. Tanısı konmamış karın ağrısı olan kişiler de bu gruba dahildir.

  ·         Ameliyat geçirmiş olanlar.

  ·         Aşırı su ve tuz kaybı sonucu elektrolit dengesi bozulan bireyler.

  Bu kişiler, bu ilacı kullanmamalıdır.

  Bekunis Gebelik Kategorisi

  Hamilelik veya emzirme döneminde Bekunis kullanılmamalıdır. Ancak özel durumlarda diyette yapılan değişiklikler veya diğer tedbirlerle kabızlık düzelmezse ve hamileliğin ilk üç ayında ise doktora danışılarak Bekunis kullanılabilir. Eğer hamilelik planlanıyorsa veya Bekunis kullanırken hamile olduğunuz fark edilirse derhal doktora başvurulmalıdır.

  Bekunis Yan Etkileri

  Yaygın olarak gözlemlenen yan etkiler şunlardır:

  ·         Karın ve mide bölgesinde ağrı ve kramplar

  ·         İshal

  ·         Mide bulantısı, nadiren kusma

  ·         Hâlsizlik

  ·         Dışkı veya idrarda renk değişiklikleri

  Yan etkiler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen ilgili kullanma talimatını inceleyiniz.

  Bekunis Ne Kadar Sürede Etki Eder?

  Bekunis, rektal kullanım için tasarlanmış bir ilaçtır. Etki süresi kişiden kişiye değişebilir ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Ancak Bekunis'in etkisinin genellikle kullanımdan sonra 6 ile 12 saat içinde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu süre bağırsak hareketliliği, sindirim sistemine özgü faktörler ve ilacın dozuyla ilgili olabilir. Bekunis'in etkili olabilmesi için bireylerin talimatları dikkatlice izlemesi önemlidir ve herhangi bir belirsizlik durumunda bir uzmana danışmaları önerilir.

  Bekunis Etkisi Kaç Saat Sürer?

  Bekunis'in etkisi, ilk kullanımdan sonra yaklaşık 8 saat sonra fark edilmeye başlanır. Bu etki süresi, genellikle 48 saatten fazla devam edebilir.

  Bekunis Nasıl Kullanılır, Aç Mı Tok Mu?

  Bağırsak fonksiyonlarındaki bozukluklar, bireyler için önemli bir zorluk kaynağı olabilir. Bu durumda kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bağırsak problemleriyle başa çıkmak için genellikle doktorlar tarafından Bekunis reçete edilmektedir. Bekunis kullanımı, doktorun önerisine göre aç veya tok karnına yapılabilir. Genel olarak bu ilacın aç karnına alınması tavsiye edilmektedir.

  "EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
  >>>TIKLAYIN<<<

  BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

  BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

  YORUM YAZ

  YORUM OKU

  >>>YORUM YAZ<<<

  Adınız:
  Yorumunuz: