İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

DİCETEL NEDİR? NASIL KULLANILIR, NE İÇİN KULLANILIR? KABIZLIĞA İYİ GELİR Mİ? YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dicetel Nedir, Dicetel Ne İçin Kullanılır?

Dicetel, başta irritabl bağırsak sendromu (IBS) olmak üzere bazı bağırsak rahatsızlıklarının semptomlarını yönetmek için kullanılmaktadır. Bu ilaç, pinaveriyon bromür adlı bir etken madde içermektedir. Pinaveriyon bromür, bağırsak kaslarının düzenli ve koordineli bir şekilde kasılmasını düzenleyerek bağırsak hareketliliğini kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Bu, IBS gibi durumların ortaya çıkardığı karın ağrısı, şişkinlik ve bağırsak hareketliliği problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Dicetel, özellikle IBS'nin spastik formu olan IBS-D (isrâblo bağırsak sendromu, diyare tipi) semptomlarını kontrol etmeye yönelik bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ancak herhangi bir ilacı kullanmadan önce uzman bir hekim ile görüşmek ve doğru tanıyı almak önemlidir. Ayrıca ilacın kullanımıyla ilgili dozaj ve talimatları dikkatlice takip etmek de önemlidir.

Dicetel Ne İçin Kullanılır?

İrritabl kolon sendromu, spastik kolon ve mukuslu kolitis gibi bağırsak rahatsızlıkları, karın ağrısı, spazm ve fonksiyonel gastrointestinal şikayetlerle karakterize edilen durumları içermektedir. Bu tür bağırsak problemlerinin semptomatik tedavisi için uygun olan yöntemler arasında yer almaktadır. Ayrıca safra kesesi diskinezisi ve teknik gastrointestinal araştırmalarda kullanımı bulmaktadır. Baryum geçişi, endoskopik safra kanalı pankreotografi için hazırlık amaçlı, baryum lavmanı ve kolonoskopi sırasında spazm, hareketler, rahatsızlık ve ağrıyı önlemek amacıyla etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Bu teknikler, gastrointestinal sistemdeki düzensizlikleri ve rahatsızlıkları değerlendirmek için önemli araçlardır.

Bu tedavi yöntemleri, belirtileri hafifletme ve hastaların yaşam kalitesini artırma amacı taşımaktadır. Bu nedenle bu tür gastrointestinal şikayetlerle başvuran hastalarda, uygun klinik değerlendirmeler ve hekim önerisi doğrultusunda bu tedavi yaklaşımlarının kullanılması uygun olacaktır.

Dicetel

Dicetel Etkin madde: Her tablette 50 mg pinaveryum bromür içermektedir.

Yardımcı maddeler: Silika hidrofobik koloidal, mikrokristalin selüloz, talk, magnezyum stearat, prejelatinize nişasta, sığır kaynaklı laktoz monohidrat içermektedir. Ayrıca stearik asit, orange 2 film kaplama içinde bulunmaktadır. Bu ilaç, antispazmodik olarak sınıflandırılan bir ilaçtır. Dicetel içerisindeki etken maddeler; düz kasları etkileyen bir madde olarak çalışır ve sindirim sistemi, özellikle bağırsaklardaki düz kasları rahatlatarak spazmları azaltmaktadır. Bu sayede Dicetel, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Dicetel'in kullanımı sırasında bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yan etkiler arasında en sık görülenler baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık yer almaktadır. Nadir durumlarda; deri döküntüleri, kaşıntı veya nefes almada zorluk gibi daha ciddi yan etkiler de görülebilmektedir. Eğer bu tür ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Dicetel'in kullanımı özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu nedenle hamilelik veya emzirme döneminde olan hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir.

Dicetel Ne İşe Yarar?

Bağırsak veya safra kanalı spazmı, yoğun kasılmalarla kendini göstererek ağrıya neden olabilmektedir. Dicetel, bu spazmların ve beraberindeki ağrının hafifletilmesine yönelik bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Bağırsak veya safra kanalındaki tıbbi durumlardan kaynaklanan mide veya bağırsak şikayetlerini rahatlatma amacıyla önerilen Dicetel, kasılmaların etkilerini azaltarak hastanın konforunu artırmayı hedeflemektedir.

Dicetel Nedir?

Dicetel, düz kasların aşırı aktivitesinden kaynaklanan bağırsak problemlerini tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Dicetel, bağırsak düz kaslarını gevşeterek spazmları azaltarak ve kolonun normal fonksiyonlarına dönmesine yardımcı olmaktadır. Dicetel, özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi durumların tedavisinde etkilidir. IBS; karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklik gibi semptomlarla karakterize edilen bir sindirim sistemi bozukluğudur. Dicetel, bu semptomları hafifletmek ve hastaların yaşam kalitesini artırmak için kullanılır. Uygulama şekli genellikle ağız yoluyla alınan tabletler şeklindedir. Ancak dozaj ve tedavi süresi konusunda doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Dicetel'in yan etkileri nadiren ortaya çıksa da baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ve cilt döküntüsü gibi olası yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. İlaç kullanmadan önce mevcut sağlık durumu ve diğer ilaçlarla etkileşimleri konusunda bir uzmanla görüşmek önemlidir.

Dicetel 50 Mg

Dicetel; karton kutuda, 40 veya 80 film kaplı tabletler hâlinde blister ambalajlarda sunulmaktadır. Turuncu renkli, yuvarlak tabletlerin üzerinde "50" işareti bulunmaktadır. Dicetel'in etken maddesi pinaveryum bromürdür, bu madde antispazmodik bir ilaç grubuna aittir ve bağırsak ile safra kanalı üzerinde etki göstermektedir.

Bağırsak, uzun kaslardan oluşan bir kanaldır ve yiyeceklerin sindirilmek üzere geçtiği bir yapıdır. Safra kanalı ise safranın karaciğerden mide sonrasındaki bölüme iletilmesini sağlayan kanaldır. Bağırsak veya safra kanalı spazm geçirirse ve kuvvetli bir şekilde kasılırsa buna bağlı olarak ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Dicetel, bu spazmların ve ağrıların rahatlatılmasına yardımcı olmaktadır. Dictel, bağırsak veya safra kanalındaki tıbbi durumlardan kaynaklanan mide veya bağırsak şikayetlerinin hafifletilmesinde kullanılmaktadır.

Dicetel Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Dicetel, sindirim sistemi bozukluklarına yönelik bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu ilaç, sindirim sistemindeki kasları etkileyerek özellikle kabızlık problemlerini hafifletmeye yönelik bir etki gösterir. Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması veya zorlaşması sonucu dışkının düzenli bir şekilde atılamaması durumunu ifade eder. Dicetel, bağırsak kaslarının kasılma düzenini düzenleyerek ve hareketlerini hızlandırarak kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede bağırsaklar düzenli bir şekilde çalıştırılır ve dışkının kolaylıkla atılması sağlanır. Yapılan araştırmalar, Dicetel'in bağırsak kaslarının etkili bir şekilde hareketlenmesine katkı sağladığını göstermektedir. Araştırmaya katılan bireylerin çoğunda, Dicetel kullanımının düzenli bağırsak hareketi sağladığı ve kabızlık sorununu giderdiği gözlemlenmiştir.

Dicetel Yan Etkileri

Dicetel (Pinaveriyum) ilacının kullanımı sırasında bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Herkes bu yan etkileri yaşamaz ve yan etkilerin şiddeti bireyden bireye değişebilir. Yan etkilerin ortaya çıkması durumunda uzman bir hekim ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Dicetel'in yaygın yan etkileri arasında şunlar bulunabilmektedir:

 • Baş ağrısı: Dicetel kullanımı sırasında baş ağrısı görülebilmektedir. Bu durum genellikle hafif düzeydedir ve tedavi devam ettikçe azalabilir.

 • Baş dönmesi: İlacın kullanımı sırasında baş dönmesi hissi ortaya çıkabilir. Makine kullanımı veya diğer dikkat gerektiren aktivitelerde dikkatli olunmalıdır.

 • Mide ağrısı: Dicetel, gastrointestinal sistem üzerinde etki gösterdiği için bazı kişilerde hafif mide ağrısı görülebilir.

 • İshal veya kabızlık: Sindirim sistemi üzerindeki etkiler sebebiyle Dicetel kullanımı bazı kişilerde ishal veya kabızlığa neden olabilmektedir.

 • Bulantı: İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde mide bulantısı hissi ortaya çıkabilir.

 • Ağız kuruluğu: Dicetel kullanımı, ağız kuruluğu hissine neden olabilmektedir. Yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir.

Yukarıda belirtilen yan etkilerin dışında nadir görülen ancak ciddi olabilen yan etkiler de ortaya çıkabilir. Eğer şiddetli bir yan etki veya alerjik reaksiyon belirtisi ortaya çıkarsa derhal uzman hekimle iletişime geçilmelidir.

Dicetel Zararları

Yutma zorluğu, hastalık belirtileri, karın-mide ağrısı ve diyare gibi semptomlar, yemek borusu, mide veya bağırsak sistemine dair potansiyel ciddi yan etkileri işaret edebilir. Bu tür olumsuz reaksiyonlar, acil tıbbi müdahale gerektirebilecek durumları içerebilmektedir. Yan etki sıklık derecesi henüz belirlenmemiştir.

Dicetel Aç Mı Tok Mu?

Normal doz, günlük olarak 2 kez ve 2 tablettir. Dicetel'in doğru şekilde kullanılması önemlidir çünkü yemek borusuna zarar verebilmektedir. Tabletleri her zaman yemek sırasında almalısınız. Tabletleri bütün olarak bir bardak dolusu su ile yutmak gerekmektedir. Tabletleri ezmemeli, emmemeli veya çiğnememelisiniz.

Dicetel Nasıl Kullanılır?

 

Dicetel Kullanım Talimatları

 

Yetişkinler:

 

Normal Doz:

 

Günlük doz, günde 3 kez 1 tablet şeklindedir.

Doktorunuz, gerektiğinde günlük dozu günde 2 kez 2 tablete veya maksimum günde 6 tablete kadar artırabilir.

 

Baryum Lavmanı Öncesi Kullanım:

 

Sadece doktor ziyaretinize kadar baryum lavmanından önce 3 gün boyunca günde 2 kez 2 tablet alınmalıdır.

 

Uygulama Yolu ve Metodu:

 

Dicetel'i doğru şekilde almak önemlidir çünkü yemek borusunu tahriş edebilmektedir.

 • Tabletler her zaman yemek sırasında alınmalıdır.

 • Tabletler bütün olarak bir dolu bardak su ile yutulmalıdır; tabletler ezilmemeli, emilmemeli veya çiğnenmemelidir.

 • Tabletler gün içinde eşit aralıklarla ve her gün aynı zamanda alınmalıdır.

Değişik Yaş Grupları:

Çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Yaşlılarda doz, yetişkinlerle aynıdır.

 

Özel Kullanım Durumları:

 

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği: İlacın, böbrek/karaciğer yetmezliği bulunan hastalardaki güvenlilik ve etkililiği incelenmemiştir.

 

İlaç Zamanlaması:

 

İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.

Doktorunuzun aksi bir tavsiyesi olmadıkça talimatları takip ediniz.

 

Doz Aşımı:

 

Dicetel’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız derhal bir doktor veya eczacı ile iletişime geçmelisiniz.

Unutulan Dozlar:

 

Bir dozu unuttuysanız atlamadan önce unuttuğunuz dozu normal zamanda alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: