İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

LANSOR NEDİR? NE İŞE YARAR? NE İÇİN KULLANILIR? MİDE KORUYUCU MUDUR? YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 

Lansor Nedir, Ne İçin Kullanılır, Lansor Mide Koruyucu Mu?

Lansor, yaygın olarak gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve peptik ülserlerin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Lansor, asit üreten proton pompasını bloke ederek mide asidinin salınımını azaltır. Bu da mide ve yemek borusunun (özofagus) iç yüzeylerini korur ve iyileşmelerini sağlar.

GERD'de, mide asidi ve sindirim enzimleri, yemek borusunun alt kısmına doğru geri kaçabilir; bu da yanma hissi, ekşi mide ve diğer semptomlara neden olabilir. Lansor, bu semptomları hafifletmek ve yemek borusunun zarar görmesini önlemek için reçete edilebilmektedir.

Peptik ülserler; mide veya onikiparmak bağırsağının iç yüzeylerindeki yaralardır. Lansor, bu ülserlerin iyileşmesine yardımcı olmak ve tekrarlanmasını önlemek için kullanılabilir. Lansor genellikle günlük olarak alınır ve bir doktorun reçetesi altında kullanılmalıdır. Ancak herhangi bir ilaç gibi Lansor'un da yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır. Özellikle uzun süreli kullanımda kemik yoğunluğunda azalma, enfeksiyon riskinde artış gibi potansiyel yan etkileri izlenmelidir. Bu nedenle Lansor kullanımı konusunda doktora danışılması gerekmektedir.

Lansor Nedir?

Lansor, lansoprazol adlı etken maddeyi içeren bir proton pompası inhibitörüdür. Midenin salgıladığı asidi azaltarak etki gösterir ve reçete ile temin edilmektedir. Lansor, genellikle 14 veya 28 kapsül içeren kutularda bulunur ve her bir kapsül 30 mg lansoprazol içerir. İçerdikleri mikro-kürecikler, bağırsakta çözünür.

Bu ilaç; mide, oniki parmak bağırsağı ve yemek borusu ülserlerinin tedavisinde, mide ekşimesi sorunlarında ve H. Pylori bakterisinin neden olduğu mide enfeksiyonlarının kontrolünde kullanılmaktadır. Proton pompası inhibitörleri grubundaki bu ilacın mide kanseri riskini artırdığına dair şüpheler olmasına rağmen bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum söz konusu değildir.

Lansor'un en yaygın görülen yan etkileri arasında ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, kabızlık ve baş ağrısı bulunmaktadır. Uzun süreli kullanımı durumunda B-12 vitamini ve magnezyum eksikliği gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kemik erimesi riski de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle Lansor gibi ilaçların kullanımı mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.

Lansor Ne İşe Yarar?

Lansor; mide veya onikiparmak barsağı ülserleri, gastroözofageal reflü hastalığına bağlı mide ekşimesi, reflü özofajit, Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı asit salgılanması durumlarında ve Helicobacter pylorinin neden olduğu mide enfeksiyonunun tedavisinde etkilidir. Ayrıca ibuprofen, aspirin, ketoprofen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımı nedeniyle oluşan mide ülserlerinin önlenmesi ve tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu ilaç, H. pylori enfeksiyonlarına karşı antibiyotiklerle birlikte kullanılarak etkinliğini artırır.

Lansor 30 Mg

Lansor 30 mg, aktif bileşeni olan lansoprazol içeren bir proton pompası inhibitörüdür. Bu ilaç, gastrointestinal sistemdeki asit salınımını azaltarak mide asidinin üretimini engeller. Lansor, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) semptomlarını ve mide ülserinin tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

GERD, mide asidinin yemek borusuna geri akmasıyla karakterize olan bir durumdur ve yanma hissi, asit reflüsü ve yutma güçlüğü gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Lansor 30 mg, bu semptomların şiddetini azaltarak ve mide asidinin salınımını engelleyerek GERD'in tedavisinde etkilidir.

Ayrıca, mide ülseri gibi durumların tedavisinde de kullanılmaktadır. Mide ülseri, mide zarının hasar görmesi sonucu oluşan bir lezyondur ve ağrı, hazımsızlık ve kanama gibi semptomlara neden olabilmektedir. Lansor, mide asidinin üretimini azaltarak mide ülserinin iyileşmesine yardımcı olur. Lansor 30 mg, genellikle bir doktor tarafından reçete edilir ve belirli bir tedavi sürecine uygun olarak kullanılmalıdır.

Lansor Yan Etkileri

Lansor'un yaygın yan etkileri şunlardır:

 • İshal, karın ağrısı, mide bulantısı, kabızlık ve baş ağrısı.

 

Ciddi yan etkiler arasında;

 • B-12 vitamini eksikliği (sinirlilik, nevrit, ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, kas koordinasyonunda zayıflama, adet döngüsünde değişiklikler),

 • Magnezyum eksikliği (nöbetler, baş dönmesi, kalp atışı düzensizlikleri, sinirlilik, titreme veya sarsılma, kas güçsüzlüğü, el ve ayaklarda spazm, kramplar veya kas ağrıları, gırtlak spazmları),

 • Ciddi alerjik reaksiyonlar (döküntü, yüzün şişmesi, boğaz sıkışması, nefes darlığı),

 • C. diff enfeksiyonu nedeniyle ishal (karın ağrısı, sulu ishal, ateş, kemik kırıkları),

 • Böbrek hasarı (vücudun yanlarında ve sırtta ağrı, idrara çıkma değişiklikleri),

 • Kutanöz lupus eritematozus (ciltte ve burunda döküntü, vücutta kabarık, pullu, kırmızı veya mor döküntüler) ve sistemik lupus eritematozus (ateş, yorgunluk, kilo kaybı, kanda pıhtılaşma, mide ekşimesi, eklem ağrısı).

Lansor Mide Koruyucu Mu?

Evet, Lansor (lansoprazol), proton pompa inhibitörleri (PPI'lar) adı verilen ilaç sınıfına aittir ve mide koruyucu bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Lansor; mide asidinin salınımını engelleyerek mideyi korur ve mide ülseri, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ve diğer mide asidi ile ilişkili durumların tedavisinde etkilidir. Lansoprazol, mide zarını tahriş eden veya hasar gören koşulların iyileştirilmesine yardımcı olur ve semptomların azalmasına katkı sağlar. Ancak Lansor kullanmadan önce bir uzmanla görüşmek önemlidir, dozaj ve kullanım talimatlarına uyulması gerekmektedir.

Lansor 30 Mg Ne İşe Yarar?

Lansor, aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır:

 • Mide ülseri,

 • Oniki parmak bağırsağı ülseri,

 • Reflü hastalığı (gastroözofageal reflü hastalığı, GÖRH),

 • Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu,

 • Mide ekşimesi,

 • Mide bulantısı,

 • Kusma,

 • Yemek borusu iltihabı (özefajit),

 • Safra reflüsü,

 • İlaç reflüsü.

Lansor, proton pompası inhibitörleri (PPI'lar) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Mide asidini azaltarak ülserlerin iyileşmesine ve reflü semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca H. pylori enfeksiyonunun tedavisinde ve mide asidine bağlı diğer sindirim sistemi sorunlarının tedavisinde etkilidir. Tedaviye başlamadan önce uygun dozaj ve tedavi süresi için uzman bir hekime danışılmalı, görüşü alınmalıdır.

Lansor Etken Madde

Lansor etken maddesi esas olarak lansoprazol olarak bilinmektedir. Lansoprazol, proton pompası inhibitörleri (PPI'lar) sınıfına aittir. Bu ilaç sınıfı, mide asidinin üretimini engelleyerek mide asidi salınımını azaltır. Lansoprazol; gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), peptik ülser hastalığı, Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi mide ve bağırsakla ilgili durumların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca mide asidine bağlı semptomları hafifletmek ve peptik ülserlerin iyileşmesini desteklemek için de reçete edilebilmektedir. Ancak ilacı kullanmadan önce bir uzmanla konuşmak önemlidir çünkü her hasta için uygun olmayabilir ve bazı durumlarda yan etkileri olabilir.

Lansor Aç Mı Tok Mu İçilir?

Lansor, mide asidi salgısını azaltmak ve mide problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir proton pompa inhibitörüdür. Lansor, aç veya tok karnına alınabilir ancak genellikle aç karnına alınması önerilmektedir. Lansor'un etkinliğini artırmak için ilacın aç karnına, yani yemekten en az 30 dakika önce alınması tercih edilmektedir. Bu, ilacın mide asidi salgısını azaltmak için yeterli zamanı olmasını sağlar ve böylece en iyi sonuç elde edilir.

Lansor Yan Etkileri Cinsel

Lansor’un (lansoprazol) cinsel gücü azaltıcı etkisiyle ilgili kesin ve doğrudan kanıtlar bulunmamaktadır. Lansor, proton pompa inhibitörleri (PPI'lar) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir ve genellikle mide asidi salgısını azaltmak için mide ekşimesi, mide ülseri ve gastroözofageal reflü hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Lansoprazolün cinsel fonksiyonlar üzerinde doğrudan bir etkisi bildirilmemiştir. Bununla birlikte herhangi bir ilacın kullanımı bireylerde farklı yan etkilere neden olabilir. Nadir durumlarda bazı kişilerde cinsel işlev bozukluğu gibi yan etkiler oluşabilir. Bazı mide koruyucu ilaçlar için yapılan araştırmalarda, sık kullanımından kaynaklı sperm sayılarında azalma gözlemlenmiştir.

Herhangi bir cinsel yan etki veya diğer olası yan etkilerden şüphelenildiğinde bireylerin durumu doktorlarıyla paylaşmaları gerekir. Doktorlar, herhangi bir ilacın kullanımından önce hastalarıyla ilgili riskler ve faydalar hakkında detaylı bir şekilde konuşurlar ve uygun tedaviyi belirlerler.

Lansor Gebelik Kategorisi

Lansor kullanmadan önce uzman bir hekimle veya eczacınızla görüşmelisiniz. Hamilelik sürecinde Lansor kullanımı önerilmez. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz derhal doktorunuza danışmalısınız.

Lansor Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Mide ağrısı, çeşitli etiyolojik faktörlerden kaynaklanan bir semptom olup kesin tedavi yöntemlerini gerektirebilmektedir. Lansor, bu semptomu geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak mide ağrısının altında yatan temel nedenin tespit edilmesi ve uygun tedavi planının oluşturulması kritik öneme sahiptir. Lansor alınmadan önce bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.

Lansor Mide Bulantısına İyi Gelir Mi?

Lansor, mide bulantısını hafifletmede etkili olabilir. Lansor, gastroözofageal reflü hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, mide asidinin üretimini azaltarak mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasını önler. Bu, mide yanması ve reflü semptomlarını azaltabilmektedir.

Ancak Lansor’un doğrudan mide bulantısını tedavi etmek için kullanılması için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bazı durumlarda gastroözofageal reflü ile ilişkili mide bulantısı Lansor kullanılarak hafifleyebilir ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Mide bulantısı için tedavi seçenekleri, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişebilir. İlaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve diğer tedavi yöntemleri mide bulantısını hafifletebilir. Mide bulantısı ciddi bir sağlık sorunu olabilir ve uzun süre devam ediyorsa veya şiddetliyse uzman bir doktora danışılmalıdır. Uzman, mide bulantısının nedenini belirleyerek uygun tedaviyi önerecektir.


 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: