İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •                                                                                                  MOTILIUM NEDİR, NE İÇİN KULLANILIR, MOTILIUM NASIL KULLANILIR?

  Motilium Nedir, Ne İçin Kullanılır, Nasıl Kullanılır?

  Motilium, aktif bileşeni domperidon olan bir ilaçtır. Domperidon, sindirim sistemindeki hareketliliği artırarak mide boşalmasını hızlandıran bir prokinetik ilaçtır. Motilium, bulantı ve kusma gibi semptomların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca gastroözofageal reflü hastalığının semptomlarını hafifletmek için de reçete edilebilmektedir.

  Motilium, mide-bağırsak sisteminin düzensiz hareketlerini düzenleyerek mide boşalmasını hızlandırır. Bu etki; sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve bulantı, kusma gibi semptomların azalmasına yardımcı olur.

  Motilium genellikle mide bulantısı, kusma, hazımsızlık gibi sindirim sistemi bozukluklarının semptomlarını hafifletmek için kısa süreli olarak kullanılır. İlacın uzun süreli ve aşırı kullanımı bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle Motilium'ün doktorun tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde Motilium kullanımı konusunda uzman bir doktorla görüşmek önemlidir.

  Motilium Nedir?

  Motilium, domperidon etken maddesini içeren bir ilaçtır. Domperidon, dopamin reseptörlerini bloke ederek mide ve bağırsak hareketlerini düzenler. Motilium; mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve sindirim bozuklukları gibi semptomların tedavisinde kullanılır. Ayrıca mide boşalma süresini hızlandırarak sindirimi destekler. Motilium genellikle gastroparezis (mide boşalımında gecikme) gibi durumların tedavisinde de kullanılır. Ancak ilacın bazı ciddi yan etkileri ve kullanım kısıtlamaları olduğundan doktor önerisi ve gözetimi altında kullanılmalıdır. Hastalar, ilacın etkileri ve potansiyel riskleri hakkında doktorlarıyla detaylı bir şekilde konuşmalı ve ilacı reçete eden uzmanın talimatlarına uymalıdır.

  Motilium Ne İşe Yarar?

  Motilium (domperidon), bir antiemetik ve prokinetik ilaçtır. Motilium'un ana aktif bileşeni domperidon, gastrointestinal sistemdeki motiliteyi artıran ve bulantı ile kusmayı önleyen bir etkiye sahiptir.

  Motilium;

  ·         Bulantı ve kusma semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Özellikle mide boşalma zamanının gecikmesi nedeniyle ortaya çıkan bulantı ve kusmanın tedavisinde etkilidir. Bu durum genellikle bazı ilaçların kullanımı veya sindirim sistemi bozuklukları gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

  ·         Motilium, mide boşalmasını hızlandırmak için kullanılan prokinetik bir ajan olarak da görev yapar. Bu, mide boşalmasını iyileştirerek ve sindirim sisteminin normal işleyişini destekleyerek mide bulantısı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olur.

  ·          Genellikle kısa süreli ve semptomatik tedavi için kullanılır. Ancak kullanmadan önce bir doktora danışılması önemlidir çünkü her ilaç gibi Motilium'un da belli başlı yan etkileri ve kontrendikasyonları bulunmaktadır. Uzun süreli veya yanlış kullanım durumlarında sağlık riskleri oluşabilir. Bu nedenle Motilium veya herhangi bir ilaç kullanımı konusunda doktor önerilerine ve talimatlarına uymak önemlidir.

  Motilium Tablet

  Motilium tablet etkin maddesi domperidon olup her bir film tablet 10 miligram domperidon içermektedir. 21 film tablet içeren blister ambalajlarda bulunmaktadır.

  Bu ilaç grubu, mide ve bağırsak hareketlerini artırarak düzenler ve böylece midenin boşalmasını kolaylaştırır. Ayrıca midenin geriye, yemek borusuna doğru faaliyet göstermesini engeller. Motilium, erişkinlerde ve çocuklarda mide bulantısı ve kusma durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  Motilium Şurup Nedir?

  Motilium şurup, pediatrik kullanıma uygun bir ilaç olup mide ve bağırsak hareketlerini artırarak düzenleyici özelliklere sahiptir. Domperidon adlı ana etken madde, bu şurubun bileşiminde bulunmaktadır. Domperidon, propulsifler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir ve mide ile bağırsakların hareketlerini artırarak düzenler. Bu sayede mide boşalması kolaylaşır ve mide içeriğinin yemek borusuna doğru geriye gitmesini önler. Motilium şurup, her mililitresinde 1 miligram domperidon bulundurur. Şurup, ölçekli bir pipet içeren 200 mililitrelik şişelerde sunulmaktadır. Mide rahatsızlıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan Motilium şurubu, çocukların kullanımına özel olarak tasarlanmıştır.

  Motilium 1 Mg

  Motilium 1 mg, her bir mililitresinde 1 mg domperidon içeren oral süspansiyon formunda bulunan bir ilaçtır. Motilium oral süspansiyon, 200 mililitrelik şişelerde sunulur ve ölçekli pipetiyle birlikte gelmektedir.

  Motilium'un kullanım alanları şunlardır:

  ·         Dispeptik semptom kompleksi: Mide boşalmasında gecikme, gastroözofajiyal reflü, özofajit gibi durumlarla ilişkili olan mide dolgunluğu, erken doygunluk hissi, karında şişkinlik, karın ağrısı, geğirme, gaz şişkinliği, mide ve bağırsak gazı, bulantı-kusma, mide yanması gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır. Motilium, mide-bağırsak sistemindeki hareketliliği düzenleyerek bu semptomların giderilmesine yardımcı olur.

   

  ·         Farklı nedenlere bağlı bulantı ve kusmalar: Vücuttaki yapısal veya işlevsel bozukluklar, mikrobik ateşli hastalıklar, besinlere bağlı bulantı ve kusma, ışın tedavisi ve çeşitli ilaç tedavileri gibi durumlarda da etkilidir.

  Motilium'un etkin maddesi domperidon'dur. Bu madde mide-bağırsak sistemindeki hareketliliği düzenleyerek semptomların hafifletilmesini sağlar. Tedavi amacıyla Motilium kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

  Motilium Nasıl Kullanılır?

  Motilium'un önerilen kullanımı günlük 3 doz ve tercihen yemeklerden önce olmalıdır. Her doz, bir tabletten oluşur. Günlük alınan tablet sayısı üçten fazla olmamalıdır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda Motilium’un en düşük dozu tercih edilmelidir. Tabletler, su veya başka sıvılarla birlikte alınmalıdır. Kullanım şekli yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık göstermektedir. Bununla birlikte kişiden kişiye de değişiklik göstereceğinden uzman doktor kontrolünde kullanılan doz belirlenmelidir.

  Motilium Bebek

  15 kilogramın altındaki çocuklar için günlük olarak 3 veya 4 kez 100 miligram dozunda ilaç uygulanmalıdır. 15 ila 45 kilogram arasındaki çocuklarda ise günlük olarak 3 veya 4 kez 100- 200 miligram doz aralığında ilaç verilmesi uygun olacaktır. Prematür ve yeni doğan bebeklerde bu ilaç kullanılmamalıdır. Bebeğinizin mide ve beslenme ile ilgili bir problemi var ise uzman bir doktora götürmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Hekim, doğru tedavi yöntemini sunacaktır.

   

  "EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
  >>>TIKLAYIN<<<

  BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

  BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

  YORUM YAZ

  YORUM OKU

  >>>YORUM YAZ<<<

  Adınız:
  Yorumunuz: