İLAÇ BİLGİLERİ

 • Bu alanda tüm ilaçların kullanım detayları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • İlaçlar hakkında sadece bilgiler sağlanır. Lütfen doktorunuzla görüşmeden hareket etmeyiniz.

 •  

RANTUDİL NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR? YAN ETKİLERİ NELERDİR? NASIL KULLANILIR?

 

 

Rantudil Nedir, Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Rantudil, asemetazin etkin maddesini içeren bir non-steroidal anti-inflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Asemetazin; inflamasyonu azaltıcı, ağrıyı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip bir ilaçtır.

Rantudil, genellikle şu durumların tedavisinde kullanılır:

 • Romatoid Artrit ve Osteoartrit: Rantudil, romatoid artrit ve osteoartrit gibi iltihaplı eklem hastalıklarının semptomlarını hafifletmek için reçete edilmektedir. İltihabı azaltarak ve ağrıyı keserek eklem hareketliliğini artırabilmektedir.

 • Akut Ağrılar: Rantudil; kas ağrıları, bel ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı gibi akut ağrıların hafifletilmesinde etkilidir.

 • Âdet Sancıları: Kadınlarda görülen âdet sancılarının hafifletilmesinde kullanılabilmektedir.

 • Ankilozan Spondilit: Ankilozan spondilit gibi spondiloartrit türlerinde, eklem sertliği ve ağrısını azaltmak için kullanılabilmektedir.

Rantudil reçete edilmeden önce hastanın tıbbi geçmişi, mevcut sağlık durumu ve diğer ilaçlarla etkileşimleri göz önünde bulundurularak dikkatlice değerlendirilmelidir. Ayrıca Rantudil'in bazı yan etkileri olabilmektedir ve uzun süreli kullanımı veya yüksek dozlarda kullanımı ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu sebeple Rantudil kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve doktorun önerdiği doz ve sürelerde kullanılmalıdır.

Rantudil

Rantudil, steroid olmayan anti-inflamatuar (NSAİ) bir ilaçtır ve kas veya eklem ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aktif bileşeni asemetazindir ve iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir. Rantudil, piyasada 60 ve 90 mg'lık kapsül formlarında bulunmaktadır.

Rantudil Forte

Rantudil Forte etkin maddesi, her bir kapsül 60 mg asemetazin içermektedir. Asemetazin, steroid olmayan anti-inflamatuar (NSAİ) bir ilaç grubuna ait olup iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir.

Aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılmaktadır:

 • Dejeneratif eklem hastalığı, eklem kireçlenmesi (osteoartrit),

 • Romatoid artrit gibi eklem iltihabı ile ilişkili romatizmal hastalıklar,

 • Ankilozan spondilit gibi omurga eklemlerinde birleşme ve hareket kaybı ile karakterize romatizmal hastalıklar,

 • Proteinin parçalanmasındaki bir soruna bağlı olarak zaman zaman ani şekilde ortaya çıkan, genellikle ayak baş parmağındaki iltihapla kendini gösteren, eklemler üzerinde ileri derecede ağrıya, hassasiyete, kızarıklığa ve şişkinliğe neden olan akut gut artriti gibi eklem iltihapları,

 • Akut kas iskelet sistemi ağrıları,

 • Ameliyat sonrası inflamasyon, şişkinlik ve yumuşak doku hasarı,

 • Kadınlarda âdet sancılarına bağlı ağrılar.

Rantudil Ne İşe Yarar?

Rantudil; osteoartrit, romatoid artrit, ankilozan spondilit, akut gut artriti, akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı ve dismenore gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Osteoartrit, eklem kıkırdağının zamanla bozulması ve aşınması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Romatoid artrit ise eklemlerde iltihaplanma ile karakterize edilen bir otoimmün hastalıktır. Ankilozan spondilit, omurgadaki eklemleri etkileyen ve sertlikle sonuçlanabilen bir romatizma türüdür. Akut gut artriti, genellikle ayak baş parmağında kendini gösteren bir tür eklem iltihabıdır.

Rantudil, bu rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Ayrıca akut kas ve iskelet sistemi ağrıları ile postoperatif ağrıların yönetiminde etkilidir. Dismenore ise âdet sancılarına bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları hafifletmek amacıyla Rantudil kullanılabilmektedir.

Rantudil'in kullanımıyla ilgili dozaj ve tedavi süresi konularında doktorunuzun önerilerine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca ilacın potansiyel yan etkileri ve etkileşimleri hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir. Hastalar, Rantudil'i kullanmadan önce doktorlarıyla detaylı bir şekilde konuşmalı ve talimatlarına uygun olarak kullanmalıdır.

Rantudil Kas Gevşetici Mi?

Rantudil, kas gevşetici bir ilaçtır ve vücuttaki kas kasılmalarını hafifletmek için kullanılmaktadır. Baş ağrısı, migren, boyun ve sırt ağrıları gibi kasları etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.

Rantudil'in etki mekanizması, kaslardaki kasılmaları azaltarak gevşetici etki sağlamasıyla ilgilidir. İlacın içeriğinde bulunan etken madde, kasları etkileyen sinir iletimini baskılayarak kasların gevşemesine neden olmaktadır. Bu durum, ağrıyı hafifletir ve daha rahat bir hareket imkânı sunar. Rantudil anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da şişlik ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Baş ağrısı, migren, boyun ve sırt ağrıları gibi kasları etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu ilacın kullanımıyla ilgili detaylar için doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir. İlaç kullanımıyla ilgili doğru dozaj ve yönergeler, sağlık uzmanı tarafından belirlenmelidir.

Rantudil 90 Mg

Rantudil 90 mg, alüminyum blister ambalajda sunulan 10 veya 20 kapsül içeren bir ilaç formudur. Etkin maddesi asemetazin olan Rantudil, içeriğinde sığır sütünden elde edilen laktoz monohidrat ve jelatin bulundurur.

Asemetazin, steroid olmayan anti-inflamatuvar (NSAİ) bir ilaç grubuna dahil olan bir bileşiktir. Şu durumların tedavisinde kullanılır:

 • Dejeneratif eklem hastalığı, özellikle eklem kireçlenmesi (osteoartrit).

 • Eklem iltihabı ile ilişkili romatizmal hastalıklar, özellikle romatoid artrit.

 • Omurga eklemlerinde birleşme ve hareket kaybı ile karakterize romatizmal bir hastalık olan ankilozan spondilit.

 • Protein parçalanmasındaki bir soruna bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle ayak baş parmağındaki iltihapla kendini gösteren akut gut artriti.

 • Akut kas iskelet sistemi ağrıları.

 • Ameliyat sonrası inflamasyon, şişkinlik ve yumuşak doku hasarı gibi durumlarda.

 • Kadınlarda âdet sancılarına bağlı ağrılar.

Tedaviye başlamadan önce uygun dozaj ve kullanım talimatları doktorunuz tarafından belirlenmelidir. İlaç kullanımı sırasında olası yan etkiler ve dikkat edilmesi gereken hususlar için doktorunuzla görüşmek önemlidir.

Rantudil 90 Mg Ne İşe Yarar?

Rantudil 90 mg; osteoartrit, romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirtilerinin tedavisinde ayrıca akut gut artriti, akut kas-iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı ve dismenore (âdet ağrısı) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Rantudil Forte 60 Mg

Rantudil Forte 60 mg aktif bileşeni, her bir kapsül 60 mg asemetazin içermektedir. Asemetazin, iltihap giderici (anti-inflamatuvar), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahip steroid olmayan anti-inflamatuvar (NSAİ) bir ilaç grubuna dahil edilmektedir.

Rantudil 60 Mg Ne İşe Yarar?

Asemetasin içeren Rantudil 60 mg; romatoid artrit, osteoartrit, kas-iskelet bozuklukları ve ameliyat sonrası ağrı gibi çeşitli durumlarla ilişkilendirilen ağrı ve iltihaplanmanın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaç, söz konusu durumlarla ilişkili ağrı ve iltihabı hafifletme konusunda etkilidir ve genel işlevi ile yaşam kalitesini artırabilmektedir.

Ancak yaşlı popülasyonda ve gastrointestinal problemleri, böbrek veya karaciğer hastalığı olanlar ile kanama bozuklukları öyküsü bulunan bireylerde Rantudil'in dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Belirli bir durum için Rantudil kullanımının riskleri ve yararları hakkında bir uzman hekimle görüşmek gereklidir. Sağlık uzmanları, hastaların tıbbi geçmişlerini dikkate alarak Rantudil 60 mg veya benzeri ilaçların kullanımını değerlendirirler. Hastaların yaş, cinsiyet, diğer tıbbi durumlar ve kullandıkları diğer ilaçlar gibi faktörler, tedavi seçenekleri üzerinde etkili olabilmekte ve bu nedenle kişiye özgü bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Rantudil Yan Etkileri

Rantudil’in en sık görülen yan etkileri arasında sindirim sistemi rahatsızlıkları, baş dönmesi veya baş ağrısı, deri döküntüleri veya kaşıntı ile yorgunluk bulunmaktadır. Daha az yaygın olarak ise kan basıncında artış, kanama riskinde artış, böbrek hasarı veya yetmezliği, karaciğer hasarı veya yetmezliği ve alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir.

Ciddi yan etkiler şunları içerebilmektedir: Şiddetli mide ağrısı, siyah veya kanlı dışkı, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişme. Bu durumlarda derhal tıbbi yardım almak önemlidir. Yan etki riski yaşlı erişkinlerde, sindirim sistemi problemleri, böbrek veya karaciğer hastalığı öyküsü olanlarda, kanama bozuklukları olanlarda ve diğer bazı ilaçları kullananlarda daha yüksek olabilir.

Rantudil kullanımının riskleri ve faydaları hakkında uzman bir hekimle görüşmek, en doğru yaklaşım olacaktır.

Rantudil Nasıl Kullanılır?

Mide rahatsızlıklarının önlenmesi için Rantudil’i yemekle birlikte veya yemekten sonra almanız önerilir. Kapsülü, bir bardak su ile çiğnemeden veya ezmeden içmelisiniz.

İlacınızı, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve belirtilen dozlarda kullanmalısınız. Doz değişikliği yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Rantudil'in tedavinin başlangıcında veya doz artışı sonrasında hâlsizlik veya sersemlik gibi yan etkileri olabilir. Bu etkileri hissederseniz araç veya makine kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer bir dozu unutursanız hatırladığınızda ilacınızı almalı ve diğer dozu normal saatte almalısınız. Ancak unuttuğunuz dozu sonraki doza yakın bir saatte hatırlarsanız sonraki dozu alarak devam etmelisiniz. Unutulan doz yerine çift doz içmemelisiniz.

Rantudil Günde Kaç Kez Alınır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için şu talimatlar geçerlidir: Rantudil kullanmadan önce doktorunuzun önerdiği dozajı ve sıklığı dikkate almalısınız. Günde 2 kapsülden fazla almanız gerekiyorsa bu durumda 7 günden fazla kullanmamalısınız. Romatizmal rahatsızlıklarınız varsa Rantudil’i daha uzun süre kullanmanız gerekebilir. Akut gut krizi durumunda şikayetlerinizin azalmasına kadar günde 2 kapsül Rantudil almanız tavsiye edilmektedir. Uzman hekiminizle birlikte kullanım dozları belirlemeniz, en doğru seçenek olacaktır.

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

BU İLAÇLA İLGİLİ EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ, MERAK ETTİKLERİNİZ, YAŞADIĞINIZ YAN ETKİLERİ YORUM OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

BURADA İLAÇLARI KULLANAN KİŞİLERLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLİR, DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: