SAĞLIK

 

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

 

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu, hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz bir şekilde etkiler. Ağız kokusu kişiyi olumsuz bir şekilde rahatsız ederek birçok ortamda zor durumda bırakır. Ağız kokusu, sosyal yaşama engel teşkil eden oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ağız kokusu insanların bizden uzaklaşmasına yol açacak kadar çok ciddi bir problemdir.

Ağız kokusunda herkesin aklına ilk gelen genellikle diş çürükleri ve diş eti hastalıkları olsa da ağız kokusu oldukça farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Sarımsak, soğan ve baharatlar başta olmak üzere tüketilen birtakım besinler, sindirim kanalında biriken gazlar, ağızdaki çeşitli protezler, sigara kullanımı, ağızdaki birtakım yaralar, ağız kuruluğu, diş bakımının yeterince yapılmaması ağızda koku yapan en önemli nedenlerdir.

Bakteriler, ağız kokusunu oluşturan en önemli nedeni oluşturur. Diş eti ve diş araları bakteriler için oldukça uygun olan yerleşim yerleridir. Ağızdaki asidik şartlar bunu oldukça kolaylaştırır. Sinüzit, reflü, bronşit, diyabet, geniz akıntısı, kullanılan bazı ilaçlar, yanlış diyet uygulamaları, kafein, alkol, böbrek yetmezliği, ağızdaki enfeksiyonlar ağız kokusu yapan diğer önemli nedenlerdir.

 

Ağız Kokusunun Başlıca Önemli Nedenleri Şunlardır:

 

Ağızdaki Enfeksiyonlar

Ağzın içinde veya çevresinde ortaya çıkan farklı olan ağız yaraları vardır. Bunlar; dilde, damakta, diş etlerinde, yanakların iç kısmında ve boğaz bölgelerinde ortaya çıkan ağrılı bir yanma hissi olan ağız yanması; ağzın içinde veya dilde beyaz lekeler, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu ve ağız köşelerinde çatlama şeklinde ortaya çıkan pamukçuk; dudakların çevresinde kırmızı, yüksek kabarcıklar şeklinde görünen patlatılması durumunda olduğunda enfeksiyon yayan uçuk; ateş ve lenf bezlerinin şişmesi sonucu diş sinirlerinde ortaya çıkan apse'dir. Bunlar ağızdaki kötü kokunun en önemli sebepleri arasında yer alır.

  

Dişleri Düzenli Olarak Fırçalamamak

Dişleri düzenli fırçalamamak, ağızda rahatsız edici kokuya neden olan yiyecek parçacıklarının, diş ve diş etlerindeki yapışkan bakteri tabakasının dişlere yapışmasına sebep olur. Bu da diş çürüklerine çok uygun bir ortam oluşturur. Dişleri düzenli fırçalamak, ağzın kokusunu değiştirir ve ağzın çok daha iyi bir şekilde kokmasını sağlar. Diş etleri ve dilin de bu esnada fırçalanması oldukça önem taşır. Anti bakteriyel özelliklere sahip olan diş macunları kötü kokuları azaltır.

 

Gıdalar

Sarımsak, fazla miktarda sülfür bileşikleri içerir. Sülfür bileşikleri sindirildiğinde kana karışır ve oradan akciğerlere geçer. Nefes verme esnasında ağızdan dışarı çıkar ve önemli oranda ağız kokusu yapar. Soğan da içeriğindeki bileşenlerden dolayı ağız kokusuna sebep olur. Dişlerin arasında veya çevresinde biriken yiyecek parçacıklarının ufalanması bakteri oluşumunu da önemli oranda destekler. Soğan, sarımsak dışında baharat gibi bazı yiyeceklerin tüketilmesi de ağız kokusuna sebep olur.

Çürük Dişleri Tedavi Etmemek

Ağızdaki bakteriler ile besinlerden gelen asitlerin birleşmesi neticesinde asitler diş minesine zarar verir ve dişin sert yüzeyini oldukça aşındırır. Böylece ağızda kötü bir kokuya neden olan diş çürükleri ortaya çıkmaya başlar. Dişleri tedavi etmek için zaman geçirilmeksizin derhal diş hekimine başvurmak gerekir. Böylece ağız kokusunun en önemli nedeni olan diş çürüklerinden de kurtulmuş oluruz.

Yeteri Kadar Su İçmemek

Su, vücudumuzdaki besin maddelerini hücrelere doğru taşır, hücrelerdeki atıkları alır, vücut ısısını dengeler ve kan dolaşımını sağlar. Ağızdaki kötü kokunun nedenlerinin başında yer alan böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmaması için böbrekleri besler. Yeterli miktarda su tüketmek böbreklerde zararlı olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yeterli su tüketimi, idrar yolları enfeksiyonlarını da önler. Yine ağız kuruluğu da ağız kokusuna neden olduğu için bol su içmek ağız kuruluğunu ortadan kaldırıp tükürük salgısını da artırır.

Sigara İçmek

Sigara içmek, halitozis denilen oldukça rahatsız edici kötü ağız kokusuna sebep olur. Sigara içen kişilerde dişlerin bakteri plağı gelişimi artar, zamanla dişeti problemleri ortaya çıkar ve ağızda zaman zaman iltihaplanmalar olur. Sigara içmek, ağız kuruluğuna sebep olduğu için ağız kokusu ortaya çıkar. Özellikle gençlerin çoğunun tercihi olan ucuz sigara kullanımı, ağız kokusunun en önemli yaygın olan edenleri arasında yer alır.

 

Mide

Mide, yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı yer olan sindirim sisteminin en geniş kısmıdır. Mide, içini örten örtü dokudan sindirim sıvıları da salgılanır. Asidik ortamı sayesinde doğal bağışıklık sağlayıp bazı mikroorganizmaları yok eden midede çeşitli nedenlerden kaynaklanan gastritler (mide zarı iltihapları), mide ülseri, reflü, mide ekşimesi (yanma), sindirim bozukluğu ağız kokusunun en önemli ve en yaygın sebepleri arasında yer alır.

Diş İpi Kullanmamak

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı diş ara yüzleri ve sabit protezlerin gövde kısımlarının dişetine bakan kısımlarının temizlenmesini sağlayan çok önemli bir araçtır. Dişeti çizgisinin altındaki ve dişler arasındaki yerlerdeki plak yiyecek artıkları diş ipi ile çıkarılabilir. Hızlı bakteri oluşumunun en önemli nedeni olan bu plak yiyecek ve kırıntılar ağızdaki kötü kokuya sebep olur.

Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu, ağız içinde yer alan tükürük salgısının işlevinin azalması ile ortaya çıkar. Tükürük salgılarının azalması ile nemsiz bir zemin ortaya çıkar. Nemsiz ağızda da ciddi anlamda kuruluk meydana gelir. Bu da kötü ağız kokusuna sebep olur. Daha çok sabahları ortaya çıkan kötü ağız kokusu birçok kişi için de son derece rahatsız edici bir durumdur.

 

Uzun Süre Aç Kalmak

Gereğinden fazla aç kalmak, sindirim sistemi başta olmak üzere vücutta çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Alınan besinleri geçici olarak depolayan mide, uzun süre besin alamadığı zaman proteinlerin kimyasal sindirimi ve kasılıp gevşeme hareketleri ile besinlerin mekanik sindirimini gerçekleştirmekte zorlanır. Bu da mide rahatsızlıklarına dolayısıyla kötü ağız kokusuna sebep olur.

 

Fazla Şeker Tüketmek

Fazla şeker tüketimi, diyabet ve obezite hastalığının en önemli nedenleri arasında yer alır. Çok fazla beyaz şeker tüketmek, ağız içindeki bakteriler için uygun olan bir ortam oluşturur. Bakteriler, bu tür şekerleri kullanarak hızlı bir şekilde çoğalır. Bu da ağız kokusunun en önemli nedenlerinden olan diş çürüklerine sebep olur. Böylece ağız kokusu da ortaya çıkar.

  

Lokmaları İyice Çiğnememek

Mide, büyük parçalar halinde kendisine iletilen ve reaksiyon gösteren parçaları ayırmaya çalışırken bazen çok fazla zorlanır. Bu da midede ciddi bir yorulmaya neden olur ve bazı hastalıkların önemli bir kaynağını teşkil eder. Midenin yeterince öğütülmemiş besinleri hazmetmek için daha çok enerji sarf etmek zorunda kalması mide ağrısı, gastrit, yanma, şişkinlik veya ülser gibi rahatsızlıklara dolayısıyla ağız kokusuna sebep olur.

 

Burun Tıkanıklıkları

Burun tıkanıklığı, akciğerlerde yeteri miktarda oksijen-karbondioksit değişimi olmasını önler. Bunun sonucunda vücudumuzdaki kan, ihtiyacı olan oksijeni alamadığı için dokular ciddi anlamda hasar görmeye başlar. Bu da geceleri ağızdan nefes almamıza sebep olur. Bu durum ağız ve boğaz kuruluğuna neden olup burada bakterilerin üremesi için çok uygun olan bir ortam oluşturur. Tükürükteki azalma da ağız kokusuna sebep olur.

Takma Dişleri ve Diş Cihazlarını Temizlememek

Takma dişlerin ve diş cihazların bakımı ana dişlerden biraz daha fazla itina gerektirir. Protezi olan kişilerde protezlerin tam olarak temizlenememesi ağız kokusuna neden olur. Gövde altlarında farklı sebeplerden oluşan yemek birikmesi kokunun asıl en önemli kaynağını oluşturur. Kişinin bu bölgeleri daha dikkatli bir şekilde fırçalaması ve diş ipi kullanması gerekir.

Kullanılan Bazı İlaçlar

Bazı ilaçlar özelliklerinden dolayı daha fazla ağız kuruluğu yapar. Bu da dolaylı olarak ağız kokusuna sebep olur. Bazı ilaçlar da bileşiminde yer alan içerikten dolayı vücutta kana karışıp ciğerlere ulaşır ve ağız kokusuna sebep olur.

 

Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları:

 

Belli Aralıklarla Sakız Çiğnemek

Tükürük akış hızını arttırmak, ağız kokusunu gidermenin en etkili ve önemli yöntemlerinden biridir. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler de yer alır. Tükürük akış hızını arttırmanın en basit yolu uygun olan sakızların çiğnenmesidir. Özellikle diş çürüklerine neden olmayan şeker içermeyen sakızları çiğnemek tükürük salgısının önemli oranda artmasını sağlar.

 

Düzenli Olarak Süt İçmek

Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde vücudumuz için oldukça yararlı olan bir besindir. Sütte bulunan kalsiyum, fosfor, amino asitler ve yağ asitleri ağzı temizleyip ağızda önemli bir ferahlık sağlar. İnsan sağlığına birçok faydası olan süt, ağızda oluşan kokunun giderilmesinde de oldukça etkilidir.

  

Maydanoz

Antioksidan içeriği yoğun olan maydanoz yeşilimsi ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde başta sarımsak ve soğan olmak üzere birçok kokuyu önemli oranda giderir.

Ağız Gargarası Kullanmak

Sarımsak, soğan gibi önemli oranda ağız kokusuna neden olan besinler tüketildikten hemen sonra kokuyu bastırmak için ağzı, ağız bakım suyu ile çalkalamak gerekir. Dişlerdeki plaktan oluşan bakteri birikiminden dolayı oluşan ağız kokularını gidermek için de ağız gargarası oldukça önemlidir.

Nane

Zengin kokulu yapraklara sahip olan nane çiğnemek nefesinizi oldukça ferahlatır. Nanenin içerdiği asit, besinlere tutunarak kokusuz olan bir molekül oluşturur. Bileşimindeki klorofil ile ağız kokusunu bastırabilecek nitelikte olan naneyi çiğnemek de çay olarak içmek de çok olumlu sonuçlar verir.

 

Marul Yaprağı

Marul, B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok önemli mineral içerir. Marul yaprağı sahip olduğu bu bileşenler sayesinde ağız kokusunu önemli oranda giderir.

 

Fesleğen

Yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle de taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinir. Hem taze hem de kurutularak kullanılan fesleğen çiğnendiği zaman ağızdaki mevcut kötü kokuyu bastırır ve ağızda güzel bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

  

Brokoli

Brokoli, bileşenindeki etkili liflerle tam olarak bir mide tanzim edicidir. Lif, midenin nerede ise tüm bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Antioksidan bileşikler açısından oldukça zengin bir kaynak olan bu küçük yeşil yumrulu bitki, ağız kokusunu önemli oranda giderip ağızda hoş bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

Kereviz

Kereviz, antioksidan özelliği sayesinde vücudu etkili bir şekilde temizler. Mide asidini düzenleyen kereviz reflüye çok büyük fayda sağlar. Mide reflüsünün yol açtığı olumsuzlukları gidermede de yardımcı olup ağızda hoş bir ferahlık sağlar.

Kakule

Kakulenin güçlü aroması ağızdaki ağır ve rahatsız edici kokuyu iyice bastırır. Kakule sayesinde nefesinize çok hoş bir koku gelir.

  

Tarçın

Tarçın, antioksidan içeriği çok yüksek olan baharat türleri arasında yer alır. İçerdiği özel bileşenler sayesinde hücrelerin zarar görmesini de engeller. Enfeksiyon hastalıklarına karşı da vücudu korur. Ağız içi bakterilerle mücadelede etkili olan tarçın kötü ağız kokusunu gidermede de önemli faydalar sağlar.

Limon

Yüksek miktarda C vitamini içeren limon, doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasını sağlayan limon sitrik asit içeriği sayesinde istenmeyen kokuları önemli oranda ve etkili bir şekilde bastırır. Bir çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı limon ilave edip onunla ağız gargarası yapmak ağız kokusunu önemli oranda giderir.

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: