SAĞLIK

 

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN YİYECEKLER NELERDİR?

 

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğin sağlığı, beslenmesi ve gelişimi için anne sütü oldukça faydalı olan bir besindir. Bebeğin ihtiyaçlarını da karşılayan ilk besindir. Bazı annelerin sütleri bebeğe yettiği halde bazı annelerin az gelmektedir. Emziren anneler, sütlerinin artması için bazı besinler tüketir. Gerçekten de sütü artıran birçok önemli besin bulunur. Özellikle sütü normalden çok daha az olan bazı anneler tam 6 ay boyunca bu konuda araştırma yapıp durur.

Uzmanlar, ilk altı ayda sadece anne sütünün tüketilmesi gerektiğini, bunun 2 yaşına dek sürmesinin de önemli olduğunu belirtirler. Emzirme döneminde sağlıklı bir beslenmenin olması için hekim tavsiyesi de oldukça önemlidir.

Bol bol su içmek, sebze meyve ağırlıklı beslenmek, et, balık tüketimini artırmak, kuruyemişlerden düzenli almak, taze sıkılmış meyve suları, hoşaflar ile ev ortamında yapılan şerbetleri tüketmek anne sütünün artmasını sağlar.

Annenin yaşam şekli, stresten uzak yaşaması, dinlenme ve uyku düzeni, kahve, çay ve sigaradan bir süre uzak durması, bebekle paralel bir uyku uyuması, gün içinde ılık suyla duş alması, kan dolaşımını hızlandırdığı için kısa kısa yürüyüşler yapması anne sütünü artıran etkenlerdir.

Anne ile bebek arasındaki iletişim de anne sütünün artmasında etkilidir. Emzirme sırasındaki tensel temas, göz teması, annenin psikolojik durumu, enerji ihtiyacını karşılama durumu annenin süt üretimini etkiler. Bebeği doğru pozisyonda, yeterli sıklıkta emzirmek de annenin sütünün artmasını sağlar.

 

Anne Sütünü Artıran Başlıca Yiyecekler Şunlardır:

 

Su

Su, bileşeninde yer alan mineraller sayesinde insan hayatı için hayati önem taşır. Hücrelere besin ve oksijen taşıyarak onları sürekli olarak besler. Anne yaklaşık olarak sütünün % 87'si sudan oluşur. Anne adayının günlük ortalama olarak 2-2,5 litre su tüketmesi gerekir. Mineral, vitamin ve diğer besin maddelerin emilmesini sağlayan su, anne sütünün çok önemli bir miktarda artmasını sağlar.

 

Protein

Kırmızı et, balık, yumurta, keçi sütü, kefir, ev yoğurdu, mercimek, fasulye oldukça bol miktarda protein içerir. İyi birer enerji kaynağı olan proteinlerden özellikle gaz yapmayanları tercih etmek anne sütünün önemli miktarda artması için oldukça önemlidir.

 

Bitki Çayları

Zencefil, rezene, papatya çayları süt üretimini etkili olarak artırır. Sodyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi değerli mineraller barındıran rezene bitkisi, A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin olan bileşenler içerir. Yaprakları çay olarak da demlenerek tüketilir. Bitki çaylarının tüketimi noktasında hekime danışmak oldukça önemlidir.

 

Yeşil Yapraklılar

Bol miktarda vitamin ve mineral içeren marul, maydanoz, ıspanak, dereotu, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler anne sütünün önemli oranda artmasında da oldukça etkili besinlerdir. Yeşil renkli ve damarlı bir bitki türü olan maydanoz yoğun antioksidan içeriği ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde anne sütünün önemli oranda artmasını sağlar. Yeşillik ailesinin en çok tüketilenleri arasında yer alan B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içeren marul da bu anlamda çok fazla ön plana çıkar.

 

Fesleğen

Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinir. Hem taze hem de kurutularak tüketilen fesleğen oldukça bol miktarda C ve K vitamini içerir. Annenin stresinin azalmasına ve süt üretiminin artmasına da önemli oranda yardımcı olur.

 

Ceviz

Sağlıklı yağ, lif, vitamin ve mineral içeren ceviz, oldukça yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. Ceviz zarında mevcut olan E vitamini, melatonin anne sütü için oldukça önemlidir. Vücudun üretemeyip dışarıdan aldığı omega-3 yağı cevizi bu anlamda ön plana çıkarır. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin yaklaşık olarak  %85'ini karşılar. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştıran ceviz, anne sütünü artıran en önemli kuruyemiş olarak da bilinir.

 

Kuru İncir

Lif bakımından oldukça zengin olan kuru incir, A, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor içeriği ile anne sütünü arttıran besinler arasında yer alır. Yüksek potasyum ve düşük sodyum seviyesi ile de ön plana çıkar.

 

Fındık

Yapısında bol miktarda lif barındıran fındık; protein, karbonhidrat, kalsiyum, çinko, potasyum, demir gibi mineraller ile insan sağlığı açısından adeta bir hazinedir. Çok iyi bir enerji kaynağı olup vücuda önemli miktarda güç ve enerji verir. Anne sütünü artıran önemli en önemli besinler arasında yer alır.

 

Badem

E vitamini, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin olan bir kaynaktır. Yüksek miktarda yağ ve lif içeren badem, anne sütünün artması için adeta bulunmaz bir besindir.

 

Havuç

Havuç, çok zengin ve mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Zengin mineral ve besin kaynaklarından olan havuç, yoğun olarak lif içerir. Anne sütünü artıran çok önemli bir besin kaynağıdır. Anneyi daima zinde tutar.

 

Tahin

İçerisinde demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller bol miktarda bulunur. E vitamini açısından da oldukça zengin olan bir içeriğe sahiptir. Hammaddesi susam olan tahin, Omega 3 yağ asidi açısından da zengin bir içeriğe sahip olup anne sütünün artması için adeta bulunmaz bir besin kaynağıdır.

 

Susam

Enerji, yağ ve yüksek besin değerine sahip olan susam, çok yoğun miktarda kalsiyum içerir. Düzenli tüketildiği zaman süt üretimini ve sütün kalitesini önemli oranda artırır.

 

Kimyon

Gaz söktürücü ve mide rahatlatıcı etkisi olan kimyon; A, C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Güzel kokusu ile de ön plana çıkar. Anne sütünü artıran çok önemli bileşenler içerir.

 

Beyaz üzüm

B, C, E vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, kükürt bakımından oldukça zengin olan beyaz üzüm, tüm meyveler arasında güçlü antioksidan özelliği ile bilinir. Stres giderici özelliği ile de ön plana çıkar. Anne sütünün %87'si sudan oluştuğu için üzüm, vücudu nemlendirmeye önemli oranda yardımcı olan diyet lifi ve orta miktarda protein içeren yüksek su içeriğine sahip olduğu için anne sütünün çok önemli bir miktarda artmasını sağlar.

 

Maden Suyu

Oldukça bol miktarda mineral içeren aynı zamanda mükemmel bir magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Tamamen doğal olan maden suları, vücuttaki kan basıncını düzenler ve anne sütünün önemli oranda artmasını sağlar.

 

Çemen Otu

Çemen otu, tohumlarında yüksek miktarda bulunan çözünür lif ile de ön plana çıkar. Kalsiyum, çinko, demir ve bakır bakımından da oldukça zengindir. Hem bebeklerdeki gazı önler hem de annenin sütünün çok önemli bir oranda artmasında oldukça etkilidir.

 

Zeytinyağı

Mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengin bileşenlere sahiptir. Çok etkili bir E vitamini kaynağıdır. Zeytinyağı, stresi azaltan, yorgunluğu gideren ve insanın günlük tüm enerji ihtiyacını karşılayan önemli bir besin kaynağıdır. Bu özellikleri ile anne üzerinde olumlu etkiler oluşturup annenin sütünün önemli miktarda artmasını sağlar.

 

Balık

Balıkta, doymamış yağ asitleri denilen omega 3 yağ asitleri çok fazla bulunur. Balık, aynı zamanda yağda eriyen vitaminler ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. Balıkta A, B, D, K vitaminleri oldukça bol miktarda bulunur. Bu özelliği ile anne sütünü artıran çok önemli bir besin kaynağıdır.

 

Hurma

Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum açısından oldukça zengindir. Hurmada, A, C, B6, B12 ve D vitaminleri oldukça bol miktarda bulunur. Vücudu tok tutma, kan şekerini düzenleme, hücreleri yenileme gibi faydaları ile de doğal bir antioksidandır. Bu özellikler ile hurma anne sütünü artıran çok önemli bileşenler içerir.

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: