SAĞLIK

 

AY ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Tüketimi yaygın, önemli atıştırmalık bir yiyecek olan ay çekirdeği, insan sağlığı açısından oldukça önemli olan birçok bileşen içerir. Ay çekirdeği hem vitamin ve mineral bakımından hem de kokulu, uçucu ve aromatik bileşikler içeren esansiyel yağ bakımından oldukça önemli olan bir kaynaktır.

Ay çekirdeği; E, B1, B5 vitaminleri ile bakır, magnezyum, fosfor ve selenyum gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Ay çekirdeği, bileşeninde yer alan vitamin, mineral ve lifler sayesinde kalp ve damar sağlığını korumada, saçların sağlıklı uzamasını desteklemede, fazla kilolardan kurtulmada vücuda çok önemli faydalar sağlar. Şimdi, yararları hacmi ile ters orantılı olan mucizevi bitki ay çekirdeğinin insan sağlığına olan faydalarına hep birlikte bakalım.

 

Ay Çekirdeğinin Faydaları

 

Kalp ve Damar Sağlığını Güçlendirmede Yardımcı Olur

Hücrelere oksijen ve besin taşınmasını sağlayan ve vücudumuz için oldukça önemli bir sistem olan kalp damar sisteminin sağlıklı çalışması oldukça önemlidir. Ay çekirdeği, kalp-damar sağlığını koruyan güçlü antioksidan özelliğe sahip temel vitaminlerden biri olan E vitamini ve kırmızı kan hücresi oluşumunda sağlıklı hücre büyümesi ve fonksiyonu için çok önemli olan folik asit diğer ismi ile folat içerir. Ay çekirdeğinde yer alan bu iki özellik kalp ve damar sağlığını korumada oldukça önemlidir. Ayrıca ay çekirdeğindeki betain ismindeki besin öğesi de kalp hastalıkları riskini artıran bir faktör olan homosistein seviyesini de düşürmeye yardımcı olur.

 

İyi Kolesterol Olan HDL'yi Destekler

Ay çekirdeği, çok önemli miktarda kolesterole benzer fiziksel özelliklere sahip olan fitosterol içerir. Fitosteroller, fonksiyonel gıda bileşeni olarak da değerlendirilen çok önemli bir biyoaktif bileşik grubudur. Kolesterole benzer emilimleri ile bu bileşikler vücut sıvılarında biyoaktif olan özelliklerini gösterir. Böylece kötü kolesterol miktarını düşürüp iyi kolesterol olan HDL'yi destekleyerek kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır. Özellikle kolesterolü dengeleyen yapısı sayesinde damar tıkanıklığını önlemede de önemli oranda yardımcı olur.

 

Depresyona İyi Gelir

Ay çekirdeği; bileşeninde yer alan magnezyum sayesinde kişinin sevgi ihtiyacını karşılamada yardımcı olup sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğu olan depresyonu önlemede veya bunu gidermede de çok önemli faydalar sağlar. Magnezyum, mutluluk hormonunun dengede kalması anlamında çok önemli bir elementtir. Vücutta yeterli miktarda yer aldığı zaman depresyon ve kaygı bozukluğunun yaşanma ihtimali oldukça azalır. Ruhsal anlamda da pozitif bir etki oluşturur.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ay çekirdeği tohumlarında yer alan mevcut ve sağlıklı yağ, protein ve önemli orandaki çözünür lif, vücutta tokluk hissini artırarak, ölçülü tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olabilir. İştahı baskıladığı için aşırı yemeyi önlemede de çok önemli faydalar sağlar.  

 

Ciltteki Kırışıklıkları Giderip Cildi Gençleştirir

Ay çekirdeği, E vitamini açısından da çok zengin bileşenler içerir. Önemli bir antioksidan olan E vitamini, kan dolaşımını artırarak cilt kırışıklıklarını azaltmada da çok önemli faydalar sağlar. Antioksidanlar, ciltte yaşlanmayı hızlandıran, kırışıklık, sıkılık kaybı ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olan serbest radikaller ile bağ kurarak onların hücrelere zarar vermelerini önemli ölçüde önler. Ay çekirdeği ayrıca sodyum, magnezyum, çinko, bakır ve fosfor açısından oldukça zengin olan bileşenler içerir. Böylece cilt kırışıklıklarını önemli ölçüde giderip cildin genç kalmasını sağlar.

 

Beyin Sağlığını Geliştirmede Yardımcı Olur

Ay çekirdeği, yetişkinlerde nitrojen dengesini sağlayan bebeklerde büyüme gibi önemli amaçlara hizmet eden triptofan amino asidini içerir. Triftofan, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden oluşturan bir duygu durum bozukluğu olan depresyon üzerinde önemli olumlu etkiler oluşturur. İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonin üretimini de oldukça etkili bir şekilde artırır. Ay çekirdeği, bu özellikleri sayesinde gerilimi azaltıp beynin rahatlamasına ve fonksiyonlarını geliştirmesine de önemli oranda yardımcı olur.

Vücut Şişkinliğini Azaltmada Yardımcı Olur

Şişkinlik, birçok kişiyi olumsuz anlamda etkileyen mide ve bağırsak gibi sindirim sitemi organlarında oluşan duvar gerilimidir. Ay çekirdeği, bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki birçok sistem için oldukça önem taşıyan, güçlü bir antioksidan olan bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum içerir. Selenyum, vücut şişkinliğini gidermede çok önemli faydalar sağlar. Vücudun rahatlamasına da yardımcı olur.

Hücreleri Korur, Hücre Hasarlarını Gidermede Yardımcı Olur

Besleyici gıdalardan olan ay çekirdeği, bol miktarda mineral ve vitamin içermesinin yanında antioksidan özelliği sayesinde de sorunlu hücrelerle savaşır. Ay çekirdeği, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için hücreleri serbest radikallerin olumsuz zararlarından korur. Bileşeninde mevcut olan E vitamini sayesinde iç ve dış etkenler sonucu, hücre metabolizması ve fonksiyonlarının bozulması durumu olan hücre hasarlarını gidermede de çok önemli faydalar sağlar.

 

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Ay çekirdeği, önemli oranda E vitamini içerir. E vitamini, bir travma sonucu deri ya da mukozanın bütünlüğünün bozulması olan yaraları iyileştirmede de çok önemli faydalar sağlar. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak yaraların iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Ay çekirdeğinin bileşeninde yer alan güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum da hücrelerdeki hasarı onarıp kanserli hücrelerin yayılım hızını düşürmede çok fazla yardımcı olur.

Böbrek Fonksiyonlarını Düzenlemede Yardımcı Olur

Ay çekirdeği, insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan ve aynı zamanda çok önemli bir kimyasal element olan fosfor içeriği sayesinde boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturan, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzerek onları su ile birlikte idrar olarak boşaltma görevi gören böbreklerin fonksiyonlarını düzenlenmesinde de çok önemli faydalar sağlar. Boşaltım sisteminin doğru çalışmasına da oldukça yardımcı olur.

Diş Sağlığını Olumlu Etkiler

Ay çekirdeği, içerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde diş sağlığı için çok olumlu etkiler oluşturur. Sağlıklı dişlere sahip olmamızda da çok önemli faydalar sağlar.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: