SAĞLIK

 

AYRAN İÇMENİN VÜCUDA FAYDALARI NELERDİR?

 

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Çok eski tarihlerden beri bilinen milli içeceğimiz olan ayran bileşenindeki zengin vitamin, mineral ile sindirim sistemi başta olmak üzere kan basıncının düzenlenmesine, uyku düzenine, kolesterole, kilo vermeye, tuz kaybını önlemeye çok ciddi katkı sağlar. Kalsiyum ve protein dışında fosfor, potasyum, A, B2, B6 ve D gibi vitamin ve mineralleri de içeren ayran lezzeti ve sağlığa olan faydalarıyla sofralarımızın adeta vazgeçilmez içeceğidir.

 

Ayran İçmenin Vücuda Başlıca Faydaları Şunlardır:

 

Midenin Asit Seviyesini Düzenler

Asit, mide öz suyu içinde yer alan bir tür sindirim asididir. Midenin iç yüzeyinde yer alan hücreler tarafından üretilen asit, normalde belirli bir seviyede kalmalıdır. Ayran, midede asit seviyesinin önemli oranda düzenlenmesini sağlar. Midedeki yanmayı ve midenin tahriş olmasından kaynaklanan sorunları giderip mideyi oldukça rahatlatır. Mide astarının çeşitli nedenlerden dolayı zarar görerek iltihaplanmasını da önemli oranda önler.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sağlıklı diyet listelerinin en başında yer alan ayran, kişilerin oldukça uzun bir zaman boyunca kendilerini tok hissetmesini sağladığı, fazladan yiyecek-içecek tüketmesinin önüne geçtiği için kilo vermeye de önemli oranda yardımcı olur. Tokluk hissi oluşturması ile vitamin ve mineral eksikliklerini de giderir. Ayran içmek, vücudun metabolizma hızını artırdığı için oldukça çabuk kilo vermemizi de sağlar. Mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak vücutta tokluk hissini arttırır.

 

Vücudun Kalsiyum İhtiyacını Karşılar

Kalsiyum, kemik sağlığı denildiği zaman genellikle akla gelen ilk mineraldir. Kalsiyum eksikliği, diş değişikliklerine, katarakta ve kemiklerin kırılgan bir yapıda olmasına neden olan osteoporoza yol açar. Süt ürünleri, kalsiyum açısından oldukça zengin olan bileşenler içerir. Bir süt ürünü olan ayran da kemik sağlığı üzerinde oldukça önemli ve çok olumlu etkiler oluşturur. Ayrandaki yüksek kalsiyum, hücrelerin sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar.

Harareti Giderir, Serinletir

Vücuttaki ısının çok hızlı bir şekilde yükselmesi, sıvıların terleme yolu ile dışarı atılması ve kaybı ile vücudun fazlaca susuz kalması sonucu hararet ortaya çıkar. Vücuttaki hormonların dengesizliğinde de yine vücut hararet yapar. Ayran, hararet giderici, serinletici özelliği ile bütün vücutta sıcaklığın dengelenmesine önemli oranda yardımcı olur.

 

Kan Basıncının Dengede Olmasını Sağlar

Kalbin kanı aort damarı aracılığıyla tüm vücuda pompalaması sırasında tüm damarların içinde belli oranda bir basınç oluşur. Kan basıncı olarak da tanımlanan damar içi basıncın dengesiz olması yaşamsal bir değer taşır. Ayran, bileşeninde yer alan çok özellikler sayesinde yüksek kan basıncının oluşmasını önlemede yardımcı olur. 

  

Güzel Uyku Uyumayı Sağlar

Ayran ve yoğurt uyku getiren yiyeceklerin en başında yer alır. Yatmadan önce ayran içmek, kişiyi rahatlatarak kişinin uykusunu getirir. B2, B6 ve 12 vitaminlerinin eksikliği durumunda uyku için gerekli olan seretonin üretimi asla yeterli seviyede olmaz. Bu da uyku bozukluklarını bir şekilde ortaya çıkarır. Bu vitaminlerin ana kaynağını ayran oluşturduğu için güzel bir uyku için ayranı bol bol tüketmek gerekir.

 

Vücuttaki Tuz Kaybını Önler

Tuzun eksikliği ya da fazlalığı vücudu olumsuz iyice etkiler ve önemli bazı önemli sorunlara neden olur. Sodyum eksikliğinde bulantı, iştahsızlık, beyin fonksiyonlarında azalma, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlar önemli sorunlar baş gösterir. Ayran bileşenindeki mineraller ve içeriğindeki su sayesinde vücudun ter yoluyla dışarı attığı tuzu önemli oranda dengeler. Vücuttaki tuzun bir seviyede kalmasını da sağlar.

Vücut İçin Tam Bir Vitamin Deposudur

Ayran, içerdiği A, D, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile tüm yaş seviyesindeki kişiler için çok önemli bir vitamin deposudur. İçerdiği D vitamini ile de önemli bir sağlık sorunu olan kansızlığı gidermede de oldukça yardımcı olur. Bu yüksek vitaminle ayran hücre hasarlarını giderip hücre yaşlanmasını önemli oranda geciktirir. Cilt ve saç sağlığı için yeterli miktarda B12 vitamini alımı önemli olduğu için ayran bu nedenle en çok tüketilmesi gereken içeceklerin başında gelir. B12 vitamini, beynin ve sinir sisteminin normal işlevini sürdürmesi için de oldukça önemli ve etkili olan bir vitamindir.

 

Kabızlık Giderir

Bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu oluşan kabızlık, birçok kişi için çok önemli olan bir sağlık sorunudur. Ayran, elektrolit yönünden zengin bir içecek olduğu için bağırsaklar üzerinde oldukça olumlu olan bir etki sağlayıp sindirim olumsuzluklarını giderir. Sulu bir içecek olan ayranın çokça tüketilmesi bağırsak hareketlerini iyice hızlandırır. Bu da ciddi anlamda kabızlığın giderilmesi anlamına gelir.

 

Vücudu Tok Tutar

Ayran, süt ürünlerinden yoğurt ile yapıldığı için besin değeri oldukça yüksek olan bir içecektir. Kalsiyum ve protein dışında fosfor, potasyum, A, B2, B6 ve D vitamini ve minerallerini de önemli oranda içerir.  Ayran içmek ile kalsiyum, yağ, su ve proteinleri vücuda aldığımız için ayran vücudu çok uzun bir süre tok tutar. Bu da en önemli sağlık sorunlarından olan obeziteyi önemli miktarda engeller.

 

Vücut Yorgunluğunu Giderir

Genel olarak kişinin kendisini yorgun hissetmesi durumu olan halsizlik birçok nedenden kaynaklansa da bazı besinlerin yorgunluğu gidermede çok önemli etkilerinin olduğu herkesçe bilinmektedir. Ayranın kas gevşetici özelliği, sinir sistemini yatıştırması, kaliteli uyku uyumayı sağlaması, vücudun enerji ihtiyacını karşılaması bu anlamda oldukça önemli bir husus olarak ön plana çıkar. 

Kolesterole İyi Gelir

Kandaki kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması ciddi bazı riskler içerir. Kolesterol yüksekliği kalp-damar hastalıkları için çok önemli bir risk faktörüdür. İyi kolesterol olan HDL'nin de düşük olması çok riskli bir durumdur. Bunlar kalp krizi, felç, damar tıkanması gibi hastalıkları ciddi anlamda tetikler. Ayran, önemli bileşenler içerdiği için kolesterolün düzenlenmesinde de çok önemli faydalar sağlar.

 

Cilt Hastalıklarının Oluşmasını Önler

A vitamini, antioksidan özelliği ile hücreleri hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini etkili bir şekilde ve önemli oranda yavaşlatır. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve bazı deri hastalıkları kısa süre içinde baş gösterir. A vitamini bakımından zengin bir bileşen sunan ayran, cilt sağlığının korunmasına da çok önemli oranda yardımcı olur. Ayran içmek, birçok cilt hastalıklarının tedavisinde de çok önemli faydalar sağlar.

 

Probiyotik Etkiye Sahiptir

Probiyotikler tüketildiklerinde sağlık üzerinde çok olumlu etki yaptıkları düşünülen mikro organizmalardır. Saflaştırılmış ürünler bağırsak flora bozukluğuna bağlı ishallerde bağırsak düzenleyici olarak da reçete edilir. Ayran, içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini iyice güçlendirir.

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: