SAĞLIK

 

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Cevizin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Ceviz ağacından yetişen sert kabuklu ve yuvarlak bir şekle sahip olan ceviz, insan vücudu için çok sağlıklı bir yağ, protein ve önemli bir lif kaynağıdır. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin % 85'ini tek başına karşılar. Omega-3 yağı vücudun kendisinin üretemediği, dışarıdan alınması gereken çok önemli bir yağdır. Bir ceviz porsiyonu ile günlük alınması gereken miktar rahatlıkla karşılanabilir.

Cevizin kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Faydalarından dolayı sıklıkla tüketilen besin maddeleri arasında yer alıp sofralarımızın çok önemli bir zenginlik kaynağıdır. Kolayca erişilebilen bir besin olması, çok uzun süre saklanabilmesi ve Türk damak tadına uygunluğu ile de ön plana çıkar. 

Alternatif tıpta ön plana çıkan ceviz, insan sağlığı için oldukça önemli olan bir besin kaynağıdır. Kalp hastalıklarının tedavisinden tansiyonun dengesine; kilo vermede kolesterolü dengede tutmaya; hafızayı güçlendirmeden göz hastalıklarına kadar önemli birçok hastalığa ve soruna adeta şifa kaynağıdır.

 

Cevizin Başlıca Önemli Faydalarını Şöyle Sıralayabiliriz:

 • Kolesterolü Düzenlemede Yardımcı Olur

 • Bağışıklığı Güçlendirir

 • Kan Şekerini Düzenler

 • Kalp Sağlığını Korur

 • Tansiyonu Dengede Tutar

 • Sindirimi Kolaylaştırır

 • Kilo Vermede Yardımcı Olur

 • Kanserden Korur

 • Metabolizmayı İyileştirir

 • Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

 • Bağırsak Sağlığını Korur

 • Erkek Üreme Sağlığını Olumlu Etkiler

 • Cildi Parlak Tutar

 • Ömrü Uzatır

 • Zihni Berraklaştırır

 • Enflamasyonu Azaltır

 • Beyin Sağlığını Korur

 • Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

 • Uyku Kalitesini Yükseltir

1. Bağışıklığı Güçlendirir

Vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemi, vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini de yok eder. İnsan vücudu için mükemmel bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemi zayıfladıkça vücut savunmasız kalır. Ceviz, vücudun asli ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin % 85'ini karşılar. Omega-3 yağ asidi, bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici bir özelliğe de sahiptir. Ceviz aynı zamanda yüksek lif içerdiği için bağışıklık sistemini güçlü tutar.

2. Kolesterolü Düzenlemede Yardımcı Olur

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL, dokudaki kolesterolü vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere taşımak ile görevlidir. Kanda LDL seviyesinin yükselmesi, damarlarda kolesterolün birikmesine neden olarak kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlar. Ceviz, içerdiği faydalı vitaminler sayesinde birçok kişinin önemli sağlık sorunları arasında yer alan kolesterol seviyesini dengeleyerek yani zararlı olan ve kötü kolesterol olarak da adlandırılan LDL'yi düşürerek kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır. Damaların etrafında gerekli olan temizliğin yapılmasını sağlar.

 

 3. Kalp Sağlığını Korur

Temel görevi kanı vücuda pompalamak olan kalp, metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi önemli görevleri yapar. Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde düzensiz olan kalp atışlarının engellenmesine, birçok kalp krizinin ana nedenini oluşturan damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine önemli de katkılar sağlar. Ceviz, lipit kaynağını destekleyerek koroner kalp hastalıklarının önlenmesinde oldukça yardımcı olur. Uzmanlar, sağlıklı bir kalp için günde mutlaka 3-4 ceviz tüketmek gerektiğini özellikle ve ısrarla vurgulamaktadırlar.

4. Kan Şekerini Düzenler

Tip 2 diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılmaması nedeni ile kan şekerinin yükselmesi durumudur. Ceviz, omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin olduğu için, bu yağlar sayesinde hem kilo kontrolü sağlanır hem de insülin direnci kırılır. Dolayısıyla Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde etkisi kanıtlanmış önemli besin takviyelerinden biridir. Tip-2 diyabet sorunu olanlar için de bulunmaz bir besin kaynağıdır.

 

5. Tansiyonu Dengeler

Atardamarların içindeki mevcut kan basıncına tansiyon denir. Tansiyon değerlerinin 140/90 mm Hg'nin üzerinde olması durumu hipertansiyon olarak adlandırılır. Hipertansiyon, beyin kanaması, felç, beyin damarlarında daralma ve tıkanmalara sebep olur. Ceviz, bileşenindeki özellikler sayesinde damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal bir şekilde devam etmesini sağlar. Böylece tansiyonun yükselmesini de önler. Ceviz gibi yağlı tohumlar magnezyum açısından zengin oldukları için hipertansiyonun tedavisine yardımcı olup kan basıncını düşürmede çok önemli faydalar sağlar.

6. Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Ceviz, bol miktarda kalsiyum içerdiği için organizmanın gerçek anlamda destek görevi yapan dokusu ve organizmanın kalsiyum depoları olan kemikleri de güçlendirir. Cevizdeki mevcut güçlü yağ asitleri de kemiklerin güçlenmesini sağlar. İnsan vücudu için oldukça önemli bir kimyasal element olan ve vücutta en fazla bulunan mineral olan kalsiyum, kemiklerin kuvvetlenmesine çokça yardımcı olur. Kalsiyum bakımından zengin olan cevizi düzenli olarak tüketmek kemik sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

7. Sindirimi Kolaylaştırır

Yenilen besinlerin vücut tarafından daha kolay emilebilmesi amacıyla küçük parçalara ayrılması olan sindirim, vücut fonksiyonları açısından oldukça hayati bir görevi üstlenir. Ceviz tüketimi, bağırsaktaki iyi probiyotik bakterileri artırarak sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkiler sağlar. Ceviz, içerdiği yüksek lif sayesinde sindirimi de kolaylaştırır. Mide asidi, ülser ve reflüyü kontrol eder. Kabızlığı giderir. Gaz problemleri ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları önlemede de yardımcı olur.

 

8. Kanserden Korur

Ceviz, çok yüksek antioksidan etkisi ile kanseri önleyen besinler arasında yer alır. Ceviz, omega-3 asitleri açısından da zengin olduğu için her gün 1 avuç ceviz tüketmek kişiyi kanserden korumada yardımcı olur. Kısacası hem vitamin hem de mineral deposu olarak bilinen cevizi sağlığımız için düzenli ve de ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir.

3. Kilo Vermede Yardımcı Olur

Vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması insanı mutsuz eden ve arayışa iten çok önemli bir husustur. Yağlı tohumlar arasında yer alan ceviz, zengin liflere sahip olduğu için vücudu sürekli tok tutar. Cevizin içerisindeki yağ midede daha uzun süre kaldığı için tokluk hissini de uzatır. Glikozu da dengeleyerek var olan açlık salgısını bastırır. Ara öğünlerde tüketildiği zaman vücudu tok tutarak daha az yemek yememizi sağlar. Dolayısıyla kilo vermemize de yardımcı olur.

9. Metabolizmayı İyileştirir

Ceviz, vücudun dışarıdan aldığı bütün enerji kaynaklarını yaşamamız için gerekli maddelere dönüştürme çabası olan metabolizmayı güçlendirir. Ceviz; sindirim, dolaşım, yağ depolama, protein oluşturma gibi yaşamsal işlemlerin tümüne olumlu etki ederek metabolizmanın çalışmasına çok olumlu etkiler oluşturur. Metabolizmayı hızlandırdığı için, kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmesi özellikle önerilir.

 

11. Beyin Sağlığını Korur

Sinir sisteminin merkezi olan beyin, vücudun diğer önemli organlarının merkezi kontrolünü sağlar. Beyin sağlığı aynı zamanda tüm vücudun sağlığı anlamına gelir. İçerisinde yüksek oranda omega-3 yağ asidi bulunduran ceviz, çocukların beyin gelişimini de destekler. Yetişkin beyinleri korur. Ceviz, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde beyin hücrelerini koruyup hafızayı çok güçlü ve zinde tutar.

 

12. Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Hastalıklara karşı savaşan antioksidan, hem vücut hücrelerinden üretilen, hem de gıdalardan elde edilebilen kimyasal özellikli bir maddedir. Hücrelerin dış etkenlerden korunması ve sağlıklı yaşamalarına devam edebilmeleri için antioksidan son derece önemlidir. Ceviz, insan sağlığını rahatsız edebilecek tüm hastalıklara karşı çok etkili bir koruma sağlayan antioksidanlar açısından da zengin bir besindir. Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan ceviz insan sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

14. Cildi Parlak Tutar

Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri ve bakır sayesinde cilt için oldukça faydalı bir besindir. Her gün bir miktar ceviz tüketmek, cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına da yardımcı olur. Ceviz, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde mantar, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede de yardımcı olur. Ceviz, cildin kırışıklıklarını ve yaşlanma belirtilerini önleyen B vitaminleri ve antioksidanlar bakımından çok zengin olduğu için uzun süre parlak görünümlü cilt oluşumunu da sağlar.

13. Uyku Kalitesini Yükseltir

Vücudun ve beynin dinlenmesi, kendini yenilemesi, kasların gevşemesini sağlayan uyku, sağlıklı bir yaşam için temel ve önemli bir gereksinimdir. Vücutta melatonin salgılanmasını artıran ceviz, sağlıklı bir uyku için gerekli bileşenlere sahip olduğu için mutlaka uyumadan önce ceviz tüketilmelidir. Ceviz; sindirim, dolaşım, yağ depolama, protein oluşturma gibi yaşamsal işlemlerin tümüne çok olumlu etki ederek metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Bu da uyku kalitesinin artmasını sağlar.

 

15. Ömrü Uzatır

Ceviz, bol miktarda antioksidan içeren kuruyemişler arasında yer alır. Her gün bir avuç kadar ceviz tüketmek vücudu çeşitli hastalıklardan korur ve ömrü uzatır. Lif açısından oldukça zengin olan ceviz vücudu tok tutarak kilo almayı da önler. Bu da obezite ve diyabet gibi önemli ve tehlikeli hastalıklardan korunma anlamına gelir. Sağlıklı bir ömür yaşamaya da vesile olur. Yaşamın anahtarı olarak adlandırılan cevizi mutlaka düzenli ve dengeli tüketmek gerekir.

16. Zihni Berraklaştırır

Ceviz, zihin için çok önemli bir gıdadır. Çok sayıda mineral ve vitamin içeriği ile beynin en iyi dostudur. Omega-3 yağ asitlerini de içeren tek kuruyemiştir. Ceviz beyin sağlığını korumada çok önemli bileşenler içerdiği için günlük 3-4 ceviz tüketmek zihni berraklaştırır. Zihnin dinç olmasını sağlar. Algılama, düşünme gücüne de olumlu katkı yapar.

 

18. Erkek Üreme Sağlığını Olumlu Etkiler

Cevizin içerdiği sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sayesinde erkek üreme sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler oluşturur.

 

19. Enflamasyonu Azaltır

Ceviz, içerdiği polifenoller ile enflamasyona halk arasındaki ismi olan iltihaplanmaya karşı oldukça etkilidir. İçerdiği güçlü omega-3 yağları, mineral, magnezyum ve kalsiyum ile amacı vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve onu saf dışı bırakmak olan vücuttaki enflamasyona da çok olumlu etki eder.

17. Bağırsak Sağlığını Korur

Ceviz, hem omega-3 yağ asitleri, hem de ince kabuğunda bulunan lifler sayesinde bağırsaklarda bulunan yararlı probiyotik bakterilerin gelişimini oldukça hızlandırır. İçinde bulunan antioksidan polifenol bileşikler de bağırsak sağlığına çok olumlu etki eder. İç cevizin etrafını saran zarda bulunan E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler de antioksidan özelliği sağlar. Araştırmalar, cevizin içerdiği sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sayesinde kalın bağırsak sağlığını artırdığı ve kolon kanseri riskini azalttığını gösterir.

20. Stresi Önler

Yağ, protein ve vitamin yönünden zengin bir içerik sunan ceviz, kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeni ile oluşan ve kişinin günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi önler. Özellikle omega-3 yağları cevizi diğer tüm kuruyemişler arasından bir adım öne çıkarır.

 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: