SAĞLIK

 

DOĞAL YOLDAN NASIL ZAYIFLAYABİLİRİM?

 

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim?

Profesyonelce, belirli bir disiplin ve yöntem ile doğal yoldan zayıflamak oldukça kolaydır. Vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması kişiyi mutsuz eden ve arayışa iten çok önemli bir husustur. Bu nedenle zayıflamak için farklı arayışlara gireriz. Unutmamak gerekir ki bir anda zayıflamak, kısa sürede çok fazla kilo vermek asla kalıcı olmaz. Aksine vücut daha fazla kilo alma eğilimine girebilir. Onun için yaşam biçimimizi değiştirmemiz önemlidir.  

Doğal yoldan zayıflamak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabiliriz:

Düzenli Su İçmek

Vücuttaki toksinleri önleyen, böbreklerin çalışmasını oldukça iyileştiren su, hayatımızın devamı için çok önemli bir bileşendir. Su içmek, bir alışkanlık haline getirilmelidir. Su içmek, metabolizmayı harekete geçireceği ve bağırsak hareketlerimize olumlu etki edeceğinden (kabızlığı önleme gibi) kilo vermek için oldukça önemlidir. 

Yemeklerden önce düzenli olarak bir bardak su içmek, vücutta tokluk hissi oluşturacağı için sofrada tıka basa yemeye engel olacaktır. Yemekte içilen su hazımsızlığa sebep olduğundan bunu içmemek gerekir. Yine doğal yoldan zayıflamak için kola, meyve suyu gibi içecekler yerine her zaman ve düzenli olarak bol bol su içmek gerekir.

Günlük su ihtiyacımız yaşam şeklimize göre değişkenlik gösterir. Hareketli yaşam sürenlerin ve sıcak ortamlarda yaşayan kişilerin su ihtiyacı diğerlerine göre daha fazladır. Kaybedilen sıvının geri alınması her zaman çay, kahve vb. içeceklerle değil su ile karşılanması yoluna gidilmelidir.

Tüketilen Gıda Ürünlerinin Sağlıklı Oluşu

Doğal yoldan zayıflamak için gıda güvenliği de oldukça önemlidir. Diyetimizi tek bileşenli gıdalarla sürdürmek, kilonun ana sebeplerini oluşturan şeker yağ ve unlu mamullerden (üç beyaz) uzak kalmamızı sağlar. 

İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih etmek oldukça önemlidir. İşlenmiş gıdalar genellikle bağımlılık oluşturduğundan vücut fazla kiloları vermekte zorlanır. Hazır üretilen ağır salata soslarını kullanmak yerine sirkeli sos kullanılabilir.

Yiyecek ve İçeceklerde Şekeri Azaltmak

Doğal yoldan zayıflamak için şekeri ölçülü ve yeterli olarak kullanmak gerekir. İşlenmiş gıdaların çoğunda şeker olduğu için vücut için gerekli olan şekeri vücut bunlardan elde eder. Fazladan şeker tüketmek kilo artışına ve obeziteye neden olduğu için zayıflamanın önündeki en önemli engeldir. 

Çayı ve kahveyi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Tatlıyı her zaman sınırlı kullanmalıyız. Gereğinden fazla şeker kullanmak, yağ yakmayı engellediği için metabolizmanın çalışmasını da olumsuz etkiler.  

 

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak

Egzersiz, daha fazla hareket kilo vermede ve kiloyu korumada oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kandaki glikoz düzeyini düşürdüğü için kilo vermeye daima yardımcı olur. Egzersiz, sadece belirli dönemlerde değil sürekli yapılmalı ve hayatın bir adeta bir parçası haline gelmelidir. Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı olacağımızı ve doğal zayıflayacağımızı unutmamak gerekir.

Egzersiz, dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli yürüyüş şeklinde yapılmalı ve sürekli olmalıdır. Egzersiz yapıldığı zaman kalori yakıldığı için zayıflama başlar. Bu da vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağın azaltılmasında oldukça etkili olur. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak kalori yakmanın dolayısıyla doğal yoldan zayıflamanın en basit ve ucuz yöntemleri arasında yer alır.

Günlük Kalori Hesaplamak

Kalori, besinlerin dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini (direnmeyi yenme gücü) sağlama değerlerinin ölçümüne denir. Kalori hesaplamak, doğal yoldan zayıflamak için oldukça önemlidir. Günlük kalori ihtiyacımızı tespit edersek sorunu da çözmüş oluruz. Peki, günde kaç kalori almalıyız? Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye göre değişir. Kişinin boyu, kilosu ve yaşı burada önemli birer faktör olarak ön plana çıkar. Yediklerimizin ve içtiklerimizin farkında olmak, onları saymak kilo vermemize olumlu katkı sağlar. Bunu yeni nesil telefonların uygulamalarından da indirip etkili bir şekilde kullanabiliriz. Bu uygulama, ölçülü bir tüketimi sağlar ve kişilerde zamanla olumlu bir alışkanlık haline dönüşmeye başlar.

Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenmek

Sebze ve meyveler, vücudumuzun vitamin ve mineral depoları olup hem vücudu tok tutar hem de bunlar çok az kalori içerir. Düzenli sebze ve meyve tüketmek, detoks etkisi oluşturarak zararlı toksinlerin vücudumuzda birikiminin önüne geçmekte oldukça etkilidirler.

Daha çok lif içeren besinler olan sebzeleri tüketmek ile kandaki kolesterol değerleri oldukça azalır. Doğal yoldan zayıflamak için menülerde sebze ve meyveye ağırlık vermek, vücudumuzun bağışıklığını kuvvetlendirirken sindirim sistemi ve dolaşım sistemine de pozitif etki yapar. Bu sistemler iyi çalıştığı zaman kilo vermek daha çabuk ve kolay olur.

Doğal yoldan zayıflamak için ayrıca bunlara da her zaman dikkat etmek gerekir:

 • İnsanlar, porsiyonları genellikle aynı şekilde doldurdukları için küçük tabak kullanmak, daha az yememize olumlu katkı sağlayacaktır.

 • İştahımızı baskılayan dereotu, nane, reyhan, kişniş, tarçın gibi bitkilere soframızda daha fazla ve düzenli olarak yer vermeliyiz.

 • Sağlıklı yağ yakabilmek ve kalsiyum ihtiyacımızı gidermek için yoğurdu (tercihen ev yapımı) bol miktarda tüketmek gerekir.

 • Çok uzun süre aç kalıp ağır yemeklerle mideye yüklenmek kilo vermemize engel olur. Bunun için kan şekerinin düşmemesine dikkat etmeliyiz.

 • Akşam yemeğini olabildiğince erken saatlerde ve hafif yemek gerekir. Yemeği geç saatlerde yemek sindirimi zorlaştıracaktır.

 • Uyku ihtiyacımız kadar uyumalıyız. Gereğinden az uyumak daha fazla yemek yemeye neden olur. Yeterli uyku uyumak kilo almayı önler.

 • Beyaz un, beyaz ekmek, hamur işleri fazla kiloya neden olduğu için bunlar oldukça az tüketilmelidir.

 • Düşük kalori ve yüksek protein içerdiğinden kahvaltıda yumurtaya düzenli bi şekilde yer vermek gerekir.

 • Kırmızıbiber, karabiber, kekik ve nane gibi baharatlar metabolizmayı çok fazla hızlandırdığı için bunları düzenli olarak yemeklere katmak gerekir.

 • Limon, metabolizmayı fazlaca hızlandırıp bağırsakları güçlendirdiği için kilo vermeye yardımcı olur.

 • Papatya çayı içmek, sindirim sistemini olumlu etkilediği için bizi fazla kilolardan kurtarmada oldukça yardımcı olur.

 • Sarımsak, metabolizmayı hızlandırdığı için sarımsak tüketmek de kilo vermemize yardımcı olur.

 • Yemekleri oldukça dikkatli, yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek doğal yoldan zayıflamamıza olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.

 • Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için yüksek protein ve bol lif içeren gıdalarla beslenmeye özen göstermeliyiz.

 • Şekersiz yeşil çay içmek hızlı bir şekilde yağ yakımına neden olur. Bu da doğal yoldan zayıflamamıza olumlu etki eder.

 • Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek tokluk hormonlarının salınımına neden olduğu için kilo vermemize yardımcı olur ve aynı zamanda vücudu zinde tutar.

 

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: