SAĞLIK

 

ELMANIN FAYDALARI NELERDİR?

 

Elmanın Faydaları Nelerdir?

 

Elma, 7.500'den fazla çeşidi ve kırmızı, sarı ve yeşil renkleri olan malus cinsindenki ağaçların yenen meyvesidir. Hemen hemen her coğrafyada yetişen ve üretim sorunu olmayan bir meyve elma, dünyanın en çok tüketilen meyvelerin başında gelir. Elma, "mucize yiyecek" olarak da övülür. Düşük kalori içeren, lif ve C vitamini bakımından zengin bileşenlere sahip olan elma insan vücudu için çok önemli bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

İçeriğinde yer alan çok önemli zengin vitamin ve mineraller ile elma birçok hastalığın doğal ilacı niteliğindedir. Özellikle kabuğuyla yenilen elma; kanser ve kalp-damar hastalıklarından sinir sistemine, kemik sağlığından kan şekerine, beyin fonksiyonlarını düzenlemeden cilt sağlığına ve astıma kadar insan vücuduna inanılmaz derecede faydalar sağlar. Şimdi bu mucizevi meyvenin insan vücudu için sağladığı inanılmaz faydalarına hep birlikte bakalım.

Elmanın Başlıca Önemli Faydaları Şunlardır:

Kilo Kontrolü Sağlar

Antioksidan içeriği en yüksek meyve olarak bilinir. Elmanın çok güçlü bir antioksidan kaynağı ve C vitamini deposu olması açısından bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve çalışmasında çok önemli faydalar sağlar. Böylece bağışıklığı hızlandırarak kilo vermeye de önemli oranda yardımcı olur. Yağ ve kolesterol içermeyen elma, posa içeriği sayesinde insanı uzun çok süre tok tutar. İştahı da baskılar. Sadece bir elma yemek dahi kişiyi uzun süre tok tutup açlık salgısını uzun süre etkili bir şekilde bastırır. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka zaman geçirmeden elmayı diyet listelerine almaları gerekir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Elma, içeriğindeki mevcut bileşenler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına çok önemli faydalar sağlar. Kan pulcuklarının hava ile temas ederek meydana getirdiği tortu olan pıhtıyı önlemede de çok önemli yardımcı olur. Yağ birikmeden dolayı damarın daralmasına neden olan plak oluşumunu da önler. Kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri olan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesine çok olumlu faydalar sağlar. Kolesterolü düzenlemede de yardımcı olur.

İngiltere'nin Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada günde bir tane elma yemenin 50 yaş üstü kişilerde kalp krizini önlediği, kalp ve damar hastalıkları üzerinde oldukça olumlu sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmıştır. Elma, kalp atışlarının daha düzenli olmasını sağlayıp kalp sağlığını korumada da yardımcı olur. Serbest radikallerin neden olduğu kalp ve damar hastalıklarını önemli oranda önler.

Sindirimi Kolaylaştırır

Elma, sindirim sisteminde bulunan faydalı bakterileri teşvik edip sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Elma kabuğunda yer alan çözünmez posa su tutarak sindirim yolunun temizlenmesini sağlar Özellikle de yeşil elma sindirim sistemini hızlandırır. Mide sağlığını korumada da yardımcı olur. Kasların spazmı sonucu karın bölgesinde bir şekilde ortaya çıkan mide kramplarını önler.

Elma, karnın üst bölgesindeki ağrı ve şişkinlik hissi olarak ortaya çıkan dispepsi yani hazımsızlığı önemli oranda giderir. Elmanın içeriğindeki mevcut pektin prebiyotik etki oluşturarak besin alımını maksimize eder. Vücuda zararlı olan bakteri ve toksinleri ortadan kaldırarak vücudu iyileştirir.

Kemikleri Besler, Güçlendirir

Elma, vücut fazla kemik kaybettiği zaman veya çok az kemik yaptığında veya her ikisinde birden meydana gelen bir kemik hastalığı olan kemik erimesini önlemede yardımcı olur. Böylece kemiklerin kırılma riski de azalır. C vitamini bakımından çok zengin olduğu için kemikleri besler ve oldukça güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elma, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, tümör hücrelerini tanıyıp bunları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan ve vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan immün sistemi yani bağışıklık sistemini güçlendirir. Elma, çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücrelerin sürekli yenilenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu enfeksiyonlara önemli oranda korur.

Kan Şekerini Dengeler

Elma, glisemik indeksi düşük meyveler arasında yer aldığı için vücut kan şekerini düzenlemede yardımcı olur. Yapılan birçok çalışma elma tüketen kişilerin daha düşük kan glikoz seviyelerine sahip olduğu, bu kişilerde Tip 2 diyabet riskinin azaldığı tespit edilmiştir. Elmada bulunan polifenol adlı antioksidan, diyabetik riskine önemli faydalar sağlar. Ancak elma suyunu içmek şekerin artmasına da yol açabilir.

Beyin ve Sinir Sistemine Önemli Faydalar Sağlar

Elma, yüksek lifli özelliği sayesinde beyinde dopamin üreten hücrelerin kaybı ve hasara uğramasıyla oluşan, beden hareketlerinin yavaşlamasına yol açan bir beyin hastalığı olan Parkinson hastalığına da çok önemli faydalar sağlar. Yapılan birçok bilimsel çalışma elmanın unutkanlığa da oldukça iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Yaşlanmanın beyin üzerindeki etkileriyle mücadele eden elma, beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi durum olan Alzheimer hastalığına da çok olumlu faydalar içerir. Elma, konsantrasyon eksikliği, problem çözme ve hafızanın iyileştirilmesine de önemli oranda yardımcı olur.

Kolesterolü Düzenler

Vücutta kolesterolün düşmesini sağlayan bir polisakkarit olan pektin, elmada oldukça bol miktarda bulunur. Elma, vücut yağlanmasının önüne geçerek kolesterolü de dengeler. Elmadaki çözünebilir lifler vücuttaki kolesterol seviyesine olumlu etki ederek damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini ciddi oranda artıran kötü kolesterol olan LDL'nin düşmesine de yardımcı olur. İyi kolesterol (HDL) düzeyinin de artmasını sağlar.

Anemiye Yardımcı Olur

Elma, kanda bulunan hemoglobin proteinin normal seviyenin altına düşmesi veya alyuvarların sayısının azalması durumu olan anemi yani kansızlık için çok önemli faydalar sağlar. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasına da yardımcı olur. Kan dolaşımını iyice hızlandırır. Kansızlığa iyi gelen elma böylece halsizlik, yorgunluk gibi anemi ile ortaya çıkan olumsuzlukları giderir.

Göz Sağlığını Korur

Elmadaki A vitamini, gözün görme yeteneğini arttırmakta, göz bozukluklarını da hafifletmektedir. Güçlü antioksidan özelliği ve zengin C vitamini sayesinde önemli göz hastalıkları arasında yer alan katarakt ve glokom gibi durumları önlemede oldukça yardımcı olur. Elma gözleri güçlendirip gözlerin çok daha iyi görmesini sağlar. Önemli bir görme problemi olan gece körlüğünün giderilmesinde de önemli faydalar sağlar.

Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Elma, içerdiği antioksidanlar, pektin ve vitaminler sayesinde insanlarda kolon ve akciğer kanseri oluşumunu önlemede çokça yardımcı olur. Zengin C vitamini ve güçlü bir antioksidan olan elma, kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını önlemede de yardımcı olur.

Elma kabukları içindeki bazı bileşikler, kanser hücrelerinin büyümesinin de önüne geçer. Elmadaki mevcut lifler, kolon kanserine iyi gelir. Akciğer kanseri için de çok önemli faydalar sağlar. Flavon bakımından zengin olan elma, pankreas kanserinin gelişme riskini de azaltır.

Cildi Besleyip Korur

Çok güçlü bir antioksidan olan elma, cildi serbest radikallerden korur ve cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olarak cildin daha da genç görünmesini sağlar. Elma özü, cildin yaşlanmasını da geciktirir. Elmadaki mevcut antioksidanlar cilt kırışıklığını önleyerek cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. Solgun görülen ciltlerin parlak olmasını sağlar. Cilt hücrelerini besleyerek ciltteki ölü hücreleri etkili bir şekilde  temizler.

Saçları Güçlendirir

Elma, derideki kan dolaşımını iyice hızlandırır. Saçı kökten uca doğru onarır. Özellikle kırmızı elma içeriğindeki bileşenler sayesinde saçların gür ve güçlü olmasını da sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde elma, saçların saç köklerine daha iyi tutunmasını sağlayarak dökülmeyi de azaltır. Saçlara canlılık ve güç veren elma, saçlardaki kırılmayı ve koparak dökülmeyi de engeller. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Elma, besinlerin sindirim sistemine hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak bağırsaklarda daha fazla sıvının emilmesini engeller. Böylece bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan kabızlık şikâyetlerini gidermede oldukça yardımcı olur. Elma, içeriğindeki mevcut pektin sayesinde ishali önleyici bir etki oluşturur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde besinlerin sindirim sisteminde normalden daha yavaş hareket etmesini engelleyerek bağırsakların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: