SAĞLIK

 

FAZLA TUZ TÜKETİMİNİN ZARARLARI

 


Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

 

Tuz, yeterli miktarda alındığı zaman vücutta önemli görevleri olan, fazla tüketildiği zaman da ise birçok hastalığı tetikleyen önemli bir mineraldir. Sağlıklı bir bireyin günlük tuz ihtiyacı ortalama beş gramdır. Oysa ülkemizde bu rakam ortalama günlük 18 gram civarındadır. Yemeklerde veya sofrada kullanılan tuzun iyotlu olması oldukça önemlidir. İyotlu tuz, ülkemizde oldukça sık rastlanan tiroit bezinde büyümenin sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olan guatr hastalığını önler.

Fazla tuz tüketimi belli bir süre sonra önemli birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bu yüzden tuz kullanımını azaltmak oldukça önemlidir. Son yıllarda çeşitli platformlar aracılığıyla fazla tuz tüketiminin zararları ile çeşitli önemli çalışmalar yapılmaktadır. Burada asıl önemli olan durum toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmaktır.

Fazla tuz tüketimi özellikle 65 yaş üstü kişileri çok daha fazla etkilemektedir. Bunların çoğunun hipertansiyon hastalığı başta olmak üzere alt hastalıkları olduğu, böbrek fonksiyonlarının zayıfladığı ve vücut dirençleri daha güçsüz oldukları için daha çok zarar görmektedir.

Tuzu niçin azaltmak gerekir? Fazla tuz tüketiminin zararları nelerdir? Gereksiz tuz tüketimi nasıl azaltılır? Bu yazımızda bu önemli sorulara cevap vermeye çalıştık. Şimdi, bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

 

Fazla Tuz Tüketiminin Başlıca Zararları Nelerdir?

1. Yüksek kan basıncı olan tansiyon hastalığının en önemli tetikleyicilerindendir. Fazla tuz tüketimi, vücutta su tutulmasına sebep olur. Vücuttaki su miktarı normal standartların üzerinde arttıkça atardamarlarda büzüşmeye sebep olduğu için kan basıncı da çok ciddi anlamda artar. Bunun sonucunda hipertansiyon ve hipertansiyonun çokça yorduğu kalp rahatsızları ortaya çıkmaya başlar.

2. Fazla tuz tüketimi, aşırı derecede susuzluğa neden olup vücut organlarının su ihtiyacının artmasına neden olur. Çoğu zaman organların bu su ihtiyacı karşılanamadığı için organlar zarar görmeye başlar ve fonksiyonlarını yerine getirmekte oldukça zorlanır.

3. İnsan vücudunun tuz dengesi böbrekler sayesinde olur. Alınan tuz miktarının neredeyse tümü böbreklerden geri emilir. Tuzun olması gerekenden fazlaca tüketimi böbreklerin su ve tuz dengesini sağlamasını güçleştirir. Bu da böbreklerin çalışma dengesini önemli oranda bozar. Böbrekler tuzu vücuttan atmaya çalışırken oldukça zorlanır. Bu da çok sık bir şekilde idrara çıkmayı beraberinde getirir. Tuzu azaltmak, hipertansiyonun en çok etkilediği organlardan biri olan böbreklerde hasar oluşma ihtimalini de önemli oranda azaltır.

4. Çok tuz tüketmenin neticesinde sodyum vücudun su tutmasına sebep olur. Bu da kalp yetmezliği ve akciğer hastalıklarına uygun bir ortam oluşturur.

5. Fazla tuz tüketimi vücudun çeşitli yerlerinde şişkinliğe de neden olabilir. Akşamları bol tuzlu yiyecekler, turşu gibi besinler tüketildiği günün sabahında ayaklar, el ve ayak parmaklarındaki değişimden bu durum çabucak ve hemen fark edilir.

6. Fazla tuz tüketimi, vücutta tuzun birikmesine bu durum da kalsiyum kaybına yol açar. Bunun sonucunda kemikler güçsüzleşir ve zayıflar, kemiklerdeki gözenek miktarı artar. Kemiklerde kırılma riskinin artmasına hatta kemik erimesine kadar giden ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Özellikle diyabet gibi alt hastalığı olanların ve yaşlıların günlük 3 gramdan fazla tuz tüketmemeleri tavsiye edilir.

7. Fazla tuz tüketiminin çok önemli zararlarından birisi de kasları germesi sonucu vücutta ciddi bir gerginlik oluşturmasıdır. Bu da vücudumuz için ciddi ağrıların başlamasına ve bu ağrıların devamına işaret etmektedir.

8. Fazla tuz tüketimi, tansiyonu tetiklediği için önemli hafıza sorunlarına, bir şeye odaklanamama, konsantre olamama sorunlarını da beraberinde getirir. Bu da iş ve günlük hayatımız için önemli ciddi sonuçlar doğurur.

9. Fazla tuz tüketimi kan basıncını hemen tetiklediği için çok kısa süre içinde ciddi baş ağrısına neden olur. Tuz tüketimi azaltılmadığı zaman bu baş ağrıları gittikçe artar ve ciddi bir sağlık problemine sebep olur.

10. Fazla tuz tüketimi; mide kanseri, bağırsak hastalıkları, felç, mide ülseri, kanser gibi kronik hastalıklara ortam hazırlar.

11. Fazla tuz tüketimi, vücudun hormon dengesinin bozulmasına da neden olabilir.

12. Fazla tuz tüketimi önlenemediği zaman ciddi hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilen vücut titremesini de beraberinde getirir.

13. Astım ataklarının önemli bir kısmı da fazla tuz tüketimi nedeni ile olmaktadır.

 

Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

1. Sofranıza kesinlikle tuzluk koymayın. Bu durum, tuz tüketiminin büyük oranda azalmasını sağlayacaktır.

2. Turşu, konserve, salamura yiyecekler ve şarküteri ürünleri fazla tuz içerdikleri için fazla tüketmeyin. Özellikle zeytin ve tuzlu peynire daha fazla dikkat edin.

3. Hazır ambalajlı ürünler fazla tuz içerdikleri için bunları oldukça ölçülü tüketin.

4. Tuzu fazla içerdikleri için ekmek, patlamış mısır, et suyu tabletleri, tuzlu bisküviler, pizza, fazla tuz içeren krakerler, patates kızartmaları, kabartma tozları, salça ve sandviçten uzak durun.

5. Aldığınız her ambalajlı gıdanın mutlaka mevcut besin değerini kontrol edin. Tuz tüketiminde bilinçli olmak için mutlaka ürün etiketi okuma alışkanlığı edinin.

6. Paketli gıdaların 100 gramında 1,25 gramdan daha fazla tuz içermemesi gerekir. Daha fazla tuz içeren ürünleri asla almayın.

7. Paketli gıdalarda 100 kalori başına 120 mg'dan fazla sodyum içeren ürünleri tüketmemeye özen gösterin.

8. Etiketlerinde yer alan ürünlerin sodyum açısından güvenilir olduklarının kanıtı olan ''tuzsuz'', ''düşük sodyumlu'', ''light sodyumlu'' ürünlere yönelin.

9. Çocuklara daha çok küçük yaşlardan itibaren az tuz tüketme alışkanlığını kazandırarak onların ileride fazla tuz tüketmelerinin önüne geçin.

10. Damak tadınız bol tuza alıştığı için belli bir süre farklı tatlar deneyin. Tuz alışkanlığı genetik bir durum olmayıp sonradan kazanılır. Çocuklar da aile ortamında bu duruma alışır. Tuz azaltıldığı zaman belli bir süre tat alma problemi yaşarsınız. Sonra vücut buna çabucak alışır. Daha önce size çok tuzsuz gelen yiyecekler bir süre ile normal gelmeye başlar. Böylece fazla tuz tüketme alışkanlığı hayatınızdan bir şekilde çıkmış olur. Bunu anlamanın en iyi ve basit yolu da tuzluktur. Eğer sofrada gözünüz ve eliniz tuzlukta değilse bu işi çoktan başarmışsınız anlamına gelir.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: