SAĞLIK

 

HIZLI YEMEK YEMENİN ZARARLARI NELERDİR?

 

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Sindirim, bilinenin aksine mide de değil de ağızda başlar. Ağızda çiğnenen besin maddeleri daha küçük parçalara bölünüp ağız salgısı ile karışır. Tükürükte bulunan enzimler, sindirime önemli oranda yardımcı olur. Böylece besin maddeleri, mide sindirimi için daha hazır bir duruma gelmiş olur.

Her lokmada, bir önceki lokmayı tam olarak yutmadan yeni bir ısırık almak hızlı yemek anlamına gelir. Hızlı yemek yemek, sağlık açısından birçok önemli riski içerir. Bu durum, birçok kişinin karşı karşıya kaldığı ve genellikle de fark etmediği bir olumsuzluktur. Besinlerin yavaş yavaş ve bunların sindirilerek yeme alışkanlığı sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Kötü beslenme alışkanlığı olarak nitelenen hızlı yemek yeme konusunda maalesef toplumda ve ailelerde üst düzey bir bilinç söz konusu değildir. Doğal ürünlere ulaşmanın nerede ise imkânsız olduğu günümüzde bu ürünleri bir de yeteri kadar çiğnemeden yemek mideye adeta etkili bir bomba atmaktır.

Hızlı yemek, sindirim sitemi, bağırsak hareketleri, metabolizma problemleri, reflü, obezite, mide kanseri, yemek borusu kanseri başta olmak üzere vücutta birçok önemli hastalık ve sorunun ana ve en önemli nedenleri arasında yer alır. Hızlı yemek yemenin önemli zararları nelerdir? Hızlı yemek yememek için ne yapmalıyız? Sorularının cevaplarına hep birlikte bakalım.

 

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

 

1. Sindirim Problemleri

Sindirim, mekanik ve kimyasal sindirim olmak üzere ikiye ayrılır. Molekülleri küçük moleküllere ayırmak fiziksel sindirim; besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmak da fiziksel sindirim olarak bilinir. Hızlı yemek, besinleri az parçalamak yani normalden daha büyük parçalar şeklinde mideye iletmektir. Bu durum da vücudun gastroinestinal sistemi olan ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsü doğrudan veya dolaylı olarak çok olumsuz bir şekilde etkiler.

Hızlı yemek, sindirimin meydana geldiği en önemli organ olan mideye de en büyük zararı verir. Yemek borusu aracılığı ile mideye ulaşan bu gıdalar midede bulunan enzim ve asitler sayesinde parçalanıp ayrılmaya başlar. Gıdaların buradan ince bağırsağa ulaşması için tam anlamıyla ayrılması gerekir. İşte hızlı yemek yemenin vücut için en büyük zorluğu da zaten budur. Mide, büyük parçalar halinde kendisine iletilen ve reaksiyon gösteren bu parçaları ayırmaya çalışırken çok fazla zorlanır. Bu da midede ciddi bir yorulmaya sebep olur ve bazı hastalıkların önemli kaynağını teşkil eder. Midenin yeterince öğütülmemiş besinleri hazmetmek için daha çok enerji sarf etmek zorunda kalması da mide ağrısı, gastrit, yanma, şişkinlik veya ülser gibi rahatsızlıklara sebep olur.

Sindirim işleminin tam olarak gerçekleşmesi, son evresi ince bağırsak da bu olumsuz durumdan fazlaca etkilenir. Hızlı yemek aynı zamanda ağız ve dişlerin görevini mideye devretmek anlamına da gelir. Lokmalar mutlaka ağızda iyice çiğnenmeli sonra bu lokmalar yutulmalıdır. 

 

2. Hızlı Kilo Alma

Mide ve beyin senkronize bir şekilde çalışmaktadır. Besinler, hızlı bir şekilde, iyice çiğnenmeden tüketildiği zaman beyin tokluk hissini oldukça geç algılar. Alınan lokmanın mideye geçmesi oradan da tokluk hissinin oluştuğu beyin arasında ortalama olarak 15-20 dakika geçmesi gerekir. Hızlı yenilen yemek, beynin doyma merkezine çok geç zamanda sinyal gönderir. Bu da daha çok yemeye, dolayısıyla önemli miktarda kalori almamıza sebep olur.

Hızlı yemek yeme sonucunda besin maddeleri, mideye tam olarak sindirilmemiş bir şekilde ulaşır. Besinler, sindirime tam hazır olmadıkları için mide bu hazım için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Asit ve enzimler de bu şekilde çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu da asit ve enzimlerin fazladan yorulmasına ve ince bağırsağa gıda gönderirken aşırı derecede zorlanmalarına neden olur. Kilo alımı da bu sebeple gerçekleşir.

Hızlı yemek yerken arka arkaya yutulan lokmalarla birlikte aynı zamanda hava da yutulur. Yutulan hava mideyi büyütür, bu da obeziteye sebep olur. Unutmayalım ki ne kadar yavaş yersek ve lokmaları iyice çiğnersek beyni o kadar uyanık tutar ve beyinde tokluk hissinin güçlenmesine o denli yardımcı oluruz.

 

3. Metabolizma Problemleri

İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarına destek olmak için tükettiği besinlerin hücreler tarafından yakılması demek olan metabolizma, hızlı ve öğütülmemiş lokmalar nedeni ile vücudun aldığı enerjiyi kaloriye dönüştürürken çok fazla zorlanır. Bu da metabolizmanın yavaş bir şekilde çalışmasına neden olur. Hızlı yemek yemenin bir sonucu olarak kana hızlı bir şekilde karışan besinler fazla kaloriye sebep olur.

İnsan vücudunun kaslarında, yağında ve karaciğerde bulunan hücrelerin insüline doğru bir şekilde tepki vermediği ve bu nedenle enerji için kandaki glikozu kullanamadığı durum olan metabolik sendrom olarak da bilinen insülin direnci de hızlı yemek yemenin en önemli ve yaygın olumsuz sonuçları arasında yer alır.

 

4. Bağırsak Problemleri

Bağırsak ile ilgili problemler çoğunlukla altta yatan hastalıklar nedeni ile oluşur. Mide, bağırsak hareketleri için en önemli organ görevini görür. Midenin karşı karşıya kaldığı tüm sağlık sorunları bağırsak sorunları için de birer ipucudur. Hızlı yemek yeme sindirim sürecini zorlaştırdığı için bağırsak sağlığı üzerinde de çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurur. Besinlerin yeterince öğütülmemiş, yani emilimi için yeteri düzeye gelmemiş olması hem kabızlık hem de tam tersi bir durum olan sık sık tuvalete çıkma sorununa da önemli bir neden olabilir. Yine çoğu kişi için önemli bir rahatsızlık olan gaz sancısı da hızlı yemek yemenin yol açtığı önemli sorunlar arasında yer alır.

 

Hızlı Yemek Yemeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Ara öğünleri alışkanlık haline getirin. Ara öğünler ile de açlığınızı dengeleyin.

 • Her lokmada çatal, bıçak ya da kaşığı elinizden bırakıp diğer lokmada tekrardan alın.

 • Yemek yerken bir şekilde sohbet edilecek ilgi çekici bir konu bulun ve bol bol sohbet edin.

 • Yavaş yemek yemeyi alışkanlık edinmiş kimseler ile yemek yemeye çalışın. Onları izleyin ve taklit etmeye de gayret edin.

 • Yemek yeme esnasında lokmalarınızı olabildiği kadar çok küçük alın.

 • Daha küçük çatal ve kaşık kullanın. Bu, daha küçük lokma almanızı da sağlayacaktır.

 • Sofrada gereğinden az kalmayın. Yemek yemeyi uzun bir süreye yayın.

 • Yemeğinizi mutlaka oturarak sofrada yiyin. Ayakta asla yemek yemeyin. Yer sofrası veya masada yemeye özen gösterin.

 • Sakin olan ve dikkatinizi dağıtmayacak olan ortamlarda yemek yiyin. Dikkatiniz dağılırsa muhtemeldir ki hem çabuk hem de çok yemiş olacaksınız.

 • Tek başınıza değil de aileniz ile yemek yiyin. Böylece kendinizi kontrol etme şansınız artar.

 • Yemek yerken kısa kısa molalar verin. Böylece tokluk hissi de beyne ulaşmış olur. Süre burada belki de en önemli olgudur.

 • Çok uzun bir süre kendinizi aç bırakmayın. Bu durum hızlı yeme eğiliminizi tetikler.

 • Besinleri çok iyi çiğneyin. Çiğneme sırasında yararlı maddeler açığa çıktığı için tokluk hissi çok daha çabuk algılanır.

 • Çok sıcak bir şekilde yemek tüketmeyin. Bu şekilde çiğneme güçlüğü çekersiniz.

 • Çiğnemek için zaman alıcı olan ve yüksek lif içeren besinleri seçin. Böylece zaman kazanırsınız.

 • Stresli zamanlarda yemek yemeyin. Bu zamanlarda çoğunlukla lokmaları çiğnemeden yutmanıza neden olacaktır. 

Karar vermişseniz kesinlikle başaracaksınız. Alışkanlığı tam anlamıyla değiştirmek zaman alacaktır. Sabırlı olun. Unutmayınız ki yavaş yemek yeme alışkanlığı ile besinlerden tat almanız da önemli oranda artacaktır. Böylece hem sağlıklı ve hem de mutlu olacaksınız.


  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: