SAĞLIK

 

İNCİRİN FAYDALARI NELERDİR?

 

İncirin Faydaları Nelerdir?

 

İncir, dut ailesi bitkileri içerisinde yer alan ficus ağacında büyüyen çok önemli bir bitkidir. İncir ağacı, 10 metre kadar yüksekliğe dek büyüyebilen, 100 yıla kadar yaşayabilen özelliklere sahiptir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça sevilen ve tüketimi çok yaygın olan önemli bir besindir. İncir, dünyada en fazla Türkiye'de üretilir. Ülkemizde üretiminin en yaygın olduğu bölge Ege Bölgesi olup Aydın en fazla incir yetiştirilen il olarak da ön plana çıkar.

Hem tadı hem de insan vücuduna sağladığı çok önemli faydalar ile ön plana çıkan incir, mineral, sodyum, antioksidan, vitamin, potasyum ve magnezyum bakımından zengin bileşenler içerir. İncir, serotonin üretilmesinden sorumlu olan B6 vitaminini içerdiği için kişilerde mutluluk, canlılık ve zindelik hissinin oluşmasını sağlar. İyi bir lif kaynağı olan C vitamini zengini incirin insan vücuduna sağladığı faydalara hep birlikte bakalım.

 

İncirin Başlıca Faydaları Şunlardır:

 

Düşük Kolesterol İçerir

İncirin bileşeninde kolesterol seviyesini düşüren çok önemli bir lif yer alır. Pektin ismindeki bu lif ile alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesini, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasını sağlayan sindirim sistemindeki fazla kolesterolü temizleyip onları bağırsaklara atar. Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin bileşenlere sahip olduğu için de kolesterolün düşmesinde oldukça etkili olur.

 

Kemikleri Güçlendirir, Kemik Erimesinin Önüne Geçer

Kuru ve yaş incir, kemik sağlığı denince akla gelen ilk mineral olan kalsiyum açısından çok zengin bileşenler içerir. İncir, bileşenindeki bu yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemikleri oldukça güçlendirir. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içermesi kemik dokularını güçlendirirken kemiklerin kırılganlıklarını önemli oranda azaltır.

Kemik oluşmasına destek olan incir, kemikleri önemli hasarlara da karşı onaran fosfor bakımdan da oldukça zengindir. İncirin düzenli tüketimi sayesinde yaşa bağlı olarak gelişen kemik erimesinin önüne geçmek de elbette mümkündür. İncir, kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşlandıkça başlayan kemik parçalanmalarını da azaltır.

 

Kilo Kontrolü Sağlar, Obeziteyi Önlemede Yardımcı Olur

Lif, günlük diyetin çok önemli bir parçasını oluşturur. İncir, zengin lifler içerdiği için kilo kontrolü sağlar ve obeziteyi önlemede de yardımcı olur. İncir, diyet lifi bakımından da zengin olduğu için vücudun tatlı tüketimini baskılar. Vitamin bakımından oldukça zengin meyveler arasında yer alan incir, hemen hemen hiç yağ içermez. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bileşenler içerir. İncirdeki liflerin sindirim sistemine sağladığı faydalar sayesinde incir tüketimi zayıflamada ve kilo kontrolünde de çok önemli faydalar sağlar.

 

Sindirimi Kolaylaştırır

İncir; potasyum, fosfor ve demir bakımından çok zengin bileşenler içerir. İncir, çok az asit içerdiği için sindirime de oldukça yardımcı olur. Sindirimin önemli bir bileşeni olan bağırsaklara önemli oranda sağlıklı lif sağlar. İncirde ayrıca beta-karoten, benzaldehit, flavonoidler ve fisin isminde bir sindirim enzimi de bulunur. Böylece incir, alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesine, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasına da yardımcı olur.

 

Vücudun Tok Kalmasını Sağlar

Kuru incirin içeriğindeki yüksek lif miktarı, vücudu tok tutmasını sağlar. Bu lif sayesinde iştah baskılanır, açlık nedeni ile yemek yeme arzusu azalır ve vücut çok uzun bir süre açlık hissetmez. Kuru incirdeki bu lif çok az yağ içerdiği için çok kolay bir şekilde kilo kontrolü de sağlar.

 

Kabızlığı Gidermede Yardımcı Olur

İncir, yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği durum anlamına gelen ve konstipasyon olarak da adlandırılan kabızlığa çok önemli faydalar sağlar. Meyve ve sebzelere göre yüksek lif içeriğine sahip olan incir, kabızlığın giderilmesinde, bağırsaklardaki toksik maddelerin atılmasında da oldukça etkilidir. İncir, bileşenindeki yüksek orandaki lif ile bağırsakları temizler, kabızlığı gidermede çok önemli faydalar sağlar.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

İncirdeki mevcut yüksek potasyum seviyesi kan basıncını dengede tutar. Bu da yüksek tansiyonu dengeleme anlamına gelir. İncirin kan basıncını düzenlemedeki etkisi dolaylı olarak da kalp sağlığını koruma anlamına da gelir. Kuru incirdeki, omega-3 ve 6 yağ asitleri içeriği koroner kalp hastalığı riskini de çok önemli oranda azaltır. İncir, ayrıca kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, pek çok rahatsızlığın meydana gelişinde etkisi olan kandaki trigliserit seviyesini azaltıp kalp sağlığını iyileştirmeye de katkıda bulunur.

Kan Basıncını Düzenler

İncir, A, B vitaminleri, manganez ve potasyum bakımından da oldukça zengindir. Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği sayesinde hipertansiyonu dengelemede çok önemli faydalar sağlar. Potasyum, kan basıncını dengelemede önemli rol oynadığı için günlük incir tüketimi kan basıncını ayarlar ve yüksek tansiyonun sebep olduğu birçok hastalığa karşı önleyici bir görev üstlenir. Özellikle düzenli sebze ve meyve tüketmeyen kişilerde potasyum eksikliğine karşın incir tüketimi tavsiye edilir.

Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar

İncir, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içerdiği için vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini yenilemelerini ve sürekli olarak güçlenerek yaşamını devam etmelerini sağlar. Vücudun yenilenme ve tamir sürecini hızlandırıp yaşlanmayı da aynı şekilde geciktirir.

 

Diş Sağlığını Korur

İncir, içerdiği yüksek fosfor ve kalsiyum sayesinde dişlerin korunması ve güçlenmesinde çok önemli faydalar sağlar. Dişin sert tabakasını oldukça güçlendirir. Dişleri asitlere karşı koruyup diş eti iltihabını gidermede de yardımcı olur.

 

Kanseri Önlemede Yardımcı Olur

İncir, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bileşeni sayesinde vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağladığı için meme ve kolon kanseri başta olmak üzere kanseri önlemede çok önemli ve etkili faydalar sağlar. İncirin bileşenindeki benzaldehit maddesi ve güçlü antioksidanlar, kanserli hücrelerin büyümesini de engeller. Kuru incir, menopoz sonrası oluşan meme kanserini önlemede yardımcı olan elementler içerir. İncirdeki mevcut zengin lifler, vücuttaki atıkların hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Böylece kolon kanserinin ortaya çıkmasında önemli ve önleyici bir görev üstlenir.

 

Cilt Hastalıklarını Tedavi Etmede Yardımcı Olur

İncirin zengin antioksidan içeriği cilt bakımı ve sağlığı için de çok önemli faydalar sağlar. İncir, cildi besler, temizler ve akne sorunlarını gidermede önemli oranda yardımcı olur. Cildin yaşlanmasının önüne geçer. İncirin bileşenindeki mevcut zengin antioksidanlar cildi yaşlandıran, hücreleri zayıflatan ve öldüren serbest radikalleri önler.

Düzenli olarak incir tüketimi, cilt hücrelerinin hasar görmesini önler ve cilt yaşlanmasını iyice yavaşlatıp cildin genç ve parlak görünmesini sağlar. İncir, ayrıca kronik, iltihaplı bir deri hastalığı olan egzama ve cilt hücrelerinin normalden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına sebep olan bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığına da çok önemli faydalar sağlar.

 

İnsülin Salınımını Dengeler

Potasyum ve magnezyum deposu olarak da bilinen incirin insan sağlığına çok önemli faydalarından birisi de pankreasta yer alan beta hücreler tarafından üretilen ve kandaki glikoz seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insülin salınımını önemli oranda dengelemesidir. Glikoza bir tepki olarak salgılanan insülin miktarı, kandaki glikoz seviyesi yükseldiği zaman insülin salınımı doğru orantılı olarak artar. İnciri düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketmek insülin salınımına çok önemli faydalar sağlayabilir.

Vücudu Temizler

İncir, insan vücudu için adeta doğal bir antibiyotik görevi görür. Düzenli olarak incir tüketmek, kanın ve bağırsakların zararlı maddelerden arınmasına, vücudun temizlenmesine oldukça yardımcı olur. İncirin zengin antioksidan özelliği dolaşım ve sindirim sistemlerini de temizleyerek bunların fonksiyonlarını destekler. Yetişkin kişilerde oluşabilecek göz ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da önemli bir direnç oluşturur.

 

Demir Eksikliğini Gidermede Yardımcı Olur

İncir, önemli oranda demir içerdiği için vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan çok önemli bir sağlık sorunu olan anemi yani kansızlığı gidermede de önemli faydalar sağlar. Özellikle kurutulmuş incir, bu anlamda çok fazla ön plana çıkar.

 

Saçı Besler, Güçlendirir

İncir; saçların büyümesini destekleyen magnezyum, C ve E vitamini bakımından da oldukça zengin bileşenler içerir. Böylece saç büyümesini hızlandırmak için vücuttaki kan dolaşımını hemen harekete geçirir. Bu da saç ve saç köklerini besler ve saça doğal bir görünüm kazandırır ve saçları güçlendirir. İncir aynı zamanda çok iyi bir cilt dostu olduğu için de kafa derisinin sağlığını destekler, saçların daha gür çıkmasına ve saçın doğal sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

 

Mide Rahatsızlıklarını Gidermede Yardımcı Olur

İncir, yüksek orandaki lif içeriği sayesinde ülser, reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını gidermede de çok önemli faydalar sağlar. İncirin bileşenindeki lifler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını ve toksinlerin vücuttan dışarıya kolayca atılımını da sağlar. İncirin bileşeninde yer alan zengin lifler mide kaslarının güçlenmesini desteklerken, sindirim sıvıları ve mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvıları tarafından tahrip edilmesi ve doku kaybı meydana gelmesi olarak tanımlanan ülsere karşı da güçlü koruyucu etkiler oluşturur.

 

Vücudu Zararlı Bakterilerden Korur

İncir, çeşitli hastalıklara sebep olan zararlı bakterilere karşı vücudu korur. İncirin içerdiği zengin lifler sayesinde sindirim oldukça kolaylaşır. Sindirimin kolaylaşması bakteri oluşumunu da engeller. Düzenli incir tüketmek vücudu korumada çok önemli kalıcı faydalar sağlar.

 

Doğal Bir Müshildir

İncir, önemli miktarda diyet lifi içerdiği için doğal bir müshil olarak da bilinir. Bu özelliği ile bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği durum anlamına gelen kabızlığa da çok önemli faydalar sağlar.

 

Basuru Önlemede Yardımcı Olur

İncir, içeriğindeki bileşenler sayesinde yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan çoğu zaman kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtiler ile kendini gösteren oldukça yaygın bir rahatsızlık olan basuru önlemede de yardımcı olur. Kurutulan incir yaprakları ile hazırlanan dekoksiyon hemoroid (basur) ile çıbanlara karşı çok önemli bir etki gösterir. Çıbanın olgunlaşıp tekrardan büyümesini önler.

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: