SAĞLIK

 

ISLAK MENDİL KULLANMANIN ZARARLARI

 

Islak Mendil Kullanmanın Zararları

Islak mendil, günümüzde okullarda, iş yerlerinde, evlerde, restoranlarda, hastanelerde kısacası hayatın hemen hemen her alanında kullanılan oldukça pratik bir kullanım sağlayan kokulu bir mendildir. Islak mendillerin özellikle son 15 yıldır kullanım alanları oldukça yaygınlaşmıştır. Restoranlarda bilhassa yemeklerden hemen sonra ıslak mendil ikramı yapılmaktadır. Evde de basit ve kullanışlı olduğu için çok yaygın bir şekilde tercih edilir. Bilhassa küçük bebeklerin altını temizlemede çok yaygın olarak kullanılır.

Suya ve sabuna ulaşılamayan anlarda çok büyük kolaylık sağlayan, kullanımı oldukça pratik olan ve kolaylıkla taşınabilen ıslak mendiller bileşeninde yer alan kimyasallar yüzünden sağlık açısından çok ciddi olumsuz riskler taşır. Birçok kişi ıslak mendillerin hangi kimyasalları barındırdığını, cilde olan etkileri hakkında çok çok az bilgiye sahiptir. Islak mendillerin birçoğunun hangi şartlar altında üretildiğini az çok tahmin edilmektedir. Özellikle merdiven altı üretilen ıslak mendiller, insan sağlığı açısından çok önemli tehditler içerir.

Islak mendiller sıkıldığı zaman mendillerden oldukça zararlı olan kimyasal birleşimi olan farklı bir su akmaktadır. Bu sıvı kimyasallar zamanla el ve deride birikir. Yiyecekler ile birlikte vücuda girer. Bu da sağlık açısından çok önemli olumsuzluklar içerir. Bunun önüne geçmek için ıslak mendil kullanımını önemli oranda azaltmak gerekir. Kullanıldığı takdirde de eller mutlaka bol sıcak su ve sabun ile hemen ve güzelce yıkanmalıdır.

Bazı ıslak mendillerin bileşeninde yer alan kimyasal maddeler ciltte alerjik reaksiyonlara da sebep olur. Özellikle kalitesiz bir şekilde üretilen ıslak mendiller, bakterileri yok etmediği gibi bakterilerin çoğalmasına da sebep olur. Vücudumuza yiyecekler ile birlikte giren bu kimyasallar vücut için çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar.  

Islak mendillerin bileşeninde yer alan saf su, doğal yağlar, nemlendirici ve vitaminler hariç ıslak mendillerde gereğinden fazla zararlı kimyasal yer alır. Bu zararlı kimyasallar, alerjiden cilt tahrişine, zehirlenmeden, kanserojen etkiye kadar önemli tehlikelere sebep olur. Özellikle çocukların ciltleri çok daha hassas olduğu için bu kimyasallardan daha fazla etkilenir. Bu da önemli cilt enfeksiyonlarına önemli bir neden oluşturur.

Islak Mendil Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

 • Islak mendili acil durumlar dışında mümkün ise kullanmayın. Onu bir ihtiyaç olmaktan çıkarın.

 • Islak mendilin daha çok markalı olanını tercih edin. Merdiven altı üretimlerde kalite çok fazla düşmektedir. Daha fazla tehlike içerir. Üzerinde TSE damgasının olup olmadığına da mutlaka bakın.

 • Mümkün olduğu kadar eczaneden temin etme yoluna gidin. 

 • Islak mendiller üretilirken farklı amaçlar için üretilir. Mendilin kullanma talimatını iyice okuduktan sonra kullanın.

 • Islak mendil kullanım kılavuzundaki oranlara bakıp kâğıdın daha çok yüzde yüz selülozdan üretilmiş olanını tercih edin.

 • Islak mendilleri mümkün olduğu kadar çocuk oyuncaklarını temizleme esnasında kullanmayın. Kullanırsanız temas eden çocuğun sağlığını korumak için mutlaka oyuncakları bol su ile iyice durulayın.

 • Islak mendiller, çok yaygın görülmez ise dahi ciltte alerjik reaksiyona neden olabilir. Özellikle de ağız ve göz çevresine temasından kaçının.

 • Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek olan ıslak mendiller, cildin gözeneklerinden alt tabakaya yani dermis katmanına nüfuz eder. Bu da hassas ciltlere sahip olanların daha fazla dikkatli olmaları anlamına gelir.

 • Bebekler için üretilmemiş olan ıslak mendilleri kesinlikle bebeklerde kullanmayın. Islatılmış pamuktan yapılan bebek mendilleri çok daha az zarar içerir.

 • Bebeklerde ve çocuklarda pişik ve tahriş durumunda ıslak mendil kullanımını çok daha tehlikelidir. Kimyasalların tahriş olan deriden vücuda geçişi oldukça kolay olduğundan pişik ve tahriş durumunda kesinlikle kullanmayın.

 • Güzel kokan parfümlü ıslak mendillerdeki kimyasalların oranı daha yüksek olduğu için vücuda çok daha fazla zarar vermektedir. Bunun için de alkon, paraben, parfüm gibi kimyasalları içermeyen olanlarını tercih edin.

 • Çok güçlü leke çıkarıcı özelliklere sahip oldukları için geniş yüzeylerde leke çıkarmak amaçlı kullanacaksanız ki ciddi bir hayal kırıklığı yaşamamak için önce lokal bir uygulama yapın.

 • Boyalı olmayan ahşaplarda genellikle dezenformasyona sebep olduğu için ıslak mendil kullanmayın.

 • Zararlarını en aza indirmek için önemli kimyasallar içeren ıslak mendilin vücudumuza temas ettiği yerleri kurumadan önce mutlaka yıkayın.

 • Sık sık ıslak mendil kullanmak zorundaysanız cildinizde alerjiye neden olabileceği için ıslak mendil kullanımından sonra mutlaka ellerinizi bol bol sıcak su ve sabun ile güzelce yıkayın.

 • Islak mendillerde kullanılan parfümlerin ana maddesi genellikle ham petrol türevlerinden elde edilir. Bu da deri sağlığı ve solunum açısından ciddi riskler içerir. Özellikle astıma yatkın çocuklarda ciddi bir rahatsızlığa neden olabilir.

 • Yeni doğan bebeklerin ıslak mendilleri de pamuktan üretilir. Bu pamuksu doku bebeğin cildine zarar vermediği için ıslak mendil seçiminde buna azami derecede dikkat edilmesi gerekir.

 • Önemli kimyasallar içeren ıslak mendilleri parlaklığına zarar vermemek için bakır, alüminyum ve cilalı yüzeylere sahip metallerde kullanmamaya özen gösterin.

 • Tek kullanımlık ıslak mendiller doğaya zarar verdiği için çevre kirliliğine de yol açar. Çevre kirliliğini önlemek için ıslak mendil kullanımını mümkün mertebe azaltın.

 • Bebeklerdeki mevcut olan cilt yaraları kimyasalları emer. Bu da kimyasalların kana karışımı anlamına gelir. Bebeklere vereceği zarardan dolayı yaralı yüzeylerde bunu kesinlikle kullanmayın.

 • Islak mendilleri kullandıktan sonra deniz ve nehirlere asla atmayın.

 • Daha fazla zarara yol açtığı için önemli bir cilt rahatsızlığınız ve cilt alerjik deri probleminiz varsa kesinlikle ıslak mendilden uzak durun.

  

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: