SAĞLIK

 

İYOT EKSİKLİĞİ NEDİR?

 

İyot Eksikliği Nedir?

İyot, vücut tarafından üretilmeyen, besinler yoluyla temin edilen vücut için çok fazla gerekli olan etkili bir mineraldir. İyot elementinin yeterince alınmaması yaygın sağlık sorunlarından biri olan iyot eksikliğine sebep olur. İyot eksikliğinin sebep olduğu en önemli sorun tiroid bezlerinin yavaşlığıdır. Topraktaki iyot içeriğinin düşük olduğu ülkelerde iyot eksikliği, daha büyük bir sorun olarak da ortaya çıkmaktadır.

Tiroid hormonu metabolizmayı ve doğrudan büyüme süreçlerini de düzenler. İnsan vücudunun gelişim ve enerji metabolizmasını idare eden tiroid için iyot ana kumanda görevi de görür. Vücudun iyot ihtiyacı yeterli derecede karşılanmaz ise tiroid hormonlarının seviyesi önemli oranda düşer. İyot eksikliği olarak adlandırılan bu durum tiroit bezinin anormal büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan guatr başta olmak üzere birçok farklı hastalığa neden olur.

İyot eksikliği, bebeklik döneminden başlayıp o şekilde devam eder. Bebeklerde bedensel ve ruhsal gelişimin önünde önemli ve ciddi bir sorun olarak yer alır. İyot eksikliğinin uzun süre devam etmesi kaslarda güçsüzlük hissi, halsizlik, kilo artışı, takatsizlik, kabızlık, yüz ve boyun kısmında şişkinlik, sürekli üşüme hissi, eklem ağrıları, psikolojik bazı sorunlar, saç dökülmesi, hafıza zayıflığı gibi çok önemli belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

İyotların çok önemli bir bölümü ciltte depolandığı için ter bezleri iyot bakımından oldukça zengindir. Ter bezlerinde ortaya çıkan iyot eksikliği ciltte nem ve lipit yani yağ eksikliğine sebep olur. Bu da kaşıntılara sebep olan ve rahatsız edici bir durum olan cilt kuruluğunu ortaya çıkarır.

İyot eksikliği, sindirim sisteminin merkezi olan midede de asit yetersizliğine neden olur. Besinleri sindirmede önemli görevleri olan mide asidi yetersiz olduğu durumlarda farklı mide şikâyetleri ve sindirim problemleri ortaya çıkar.

Hamilelik döneminde erken doğum, düşük yapma, boyun normalden çok daha kısa olma durumu olan cücelik, ölü doğum, tiroit bezinin anormal büyümesi ile ortaya çıkan bir hastalık olan guatr, bilişsel fonksiyonların iyice gelişmemesinin sonucu olan zekâ geriliği iyot eksikliğinin doğurduğu çok önemli sonuçlar arasında yer alır.

Önemli sağlık sorunlarına neden olan iyot eksikliği iyotlu sofra tuzu kullanmakla da önlenir. İyot eksikliğini gidermede deniz suyu ve deniz ürünleri en iyi ve etkili doğal kaynaklar arasında yer alır. Ispanak, sarımsak, kabak, fasulye, baklagiller, yulaf, kırmızı et, yumurta, muz, inek sütü, karides, ton balığı, patates, peynir, marina balığı, ekmek, deniz yosunu iyotun en fazla yer aldığı besinler olarak ön plana çıkar.

Çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları tüketmeme durumu olan etyemezlik ya da vejetaryen ile hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal vb. ürünleri yememe durumu olan vegan yaşam tarzı da iyot yetersizliği riskini önemli oranda artırır.

Bebeklerin beyin gelişimin ilk dönemlerinde iyota çok daha fazla ihtiyaç duyulur. Bu da hamile olan kişilerin iyot ihtiyacını ortaya koyar. Bebeklerde iyot eksikliği, kas zayıflığı, yüz şişkinliği, çok aşırı uyku isteği, büyüme geriliği, zihinsel süreçlerde gelişim yavaşlığı, öğrenme güçlüğü gibi çok önemli belirtiler ile ortaya çıkar.

Yapılan birçok bilimsel çalışma iyot eksikliğinin zekânın gelişimi üzerinde çok önemli etkiler oluşturduğunu da göstermektedir. İyot eksikliği, çocuğun içinde bulunduğu gelişim düzeyi ile bilişsel fonksiyonlarının örtüşmemesi durumu olan zekâ geriliğine de çoğu zaman neden olabilmektedir. Çocuklarda iyot eksikliği zekâ katsayısı veya zekâ seviyesi olan IQ için de çok olumsuz olan sonuçları beraberinde getirir. İyot eksikliği, konsantrasyon ve dikkat eksikliğine de sebep olur.

Çocuklarda iyot eksikliği, çocukların problem çözme yeteneklerini, soyut düşünme kabiliyetini, analitik fikir üretimini, karmaşık olayları yorumlama ve anlamlandırmasını da çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Vücut fonksiyonlarının iyot ihtiyacı karşılandığı zaman da çocuklarda ileri düzey zekâ fonksiyonlarında çok önemli ve olumlu gelişmeler ortaya çıkmaktadır.

İyot eksikliği ile ilgili hem dünyada hem de Türkiye'de gittikçe daha iyi önlemler alınmakta ve sofra tuzları bu anlamda her geçen gün zenginleştirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, dünya nüfusunun yaklaşık olarak üçte biri oranında iyot eksikliği sorununu yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü iyot eksikliği ile ilgili sürekli olarak önemli bilimsel çalışmalar yapmakta ve toplumu bilinçlendirmeye de çalışmaktadır. 

Ciddi belirtilerle ortaya çıkan iyot eksikliği, erken tanı ve teşhis ile mutlaka kontrol altına alınmalı ve iyot eksikliğinin olumsuz etkilerinin önüne mutlaka geçilmelidir.


 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: