SAĞLIK

 

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak, cucurbita familyası içerisinde yer alan tek yıllık insan sağlığına çok önemli faydaları olan bir bitkidir. Kabak meyvesinin içinin kurutulması ile elde edilen kabak çekirdeği, halk arasında çok sevilen ve tüketimi de oldukça yaygın olan kuruyemişler arasında yer alır. Tohum olarak kullanılabildiği gibi yiyecek olarak da tüketilebilir. Kabak çekirdeği, bitkinin meyvesinin içinde ortaya çıkan tohumların ayıklanmasından da elde edilir.

Kabak çekirdeği denince şüphesiz toprak yapısının uygun olması nedeni ile Nevşehir ili aklımıza gelir. Nevşehir ilinin nerede ise her tarafında üretimi çok yaygın bir bitki türüdür. Kabak çekirdeğinin doğal olması, herhangi bir kimyasal bileşen içermemesi onu sağlık açısından ön plana çıkaran özellikleridir. Bu yazımızda kabak çekirdeğinin en önemli faydaları nelerdir, kabak çekirdeği neye daha iyi gelir? Sorularının cevaplarını hep birlikte bulmaya çalışacağız.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları

 

İnflamasyon (İltihap) Gidericidir

Kabak çekirdeği, çok zengin olan bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar, kimyasal maddeler, vücuda giren bazı cisimlerin yol açtığı vücuttaki iltihaplanmanın (inflamasyon) etkisini azaltıp iltihaplanmayı gidermede çok önemli faydalar sağlar.

Kan Basıncını Azaltır

Kabak çekirdeği, bakır, çinko ve magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Kabak çekirdeği, içerisinde yer alan yüksek bakır oranı ile kanda en çok sayıda bulunan hücre türü olan kırmızı kan hücresinin sayısının artmasını sağlar. Kırmızı kan hücreleri, vücut dokularına oksijen taşınmasında da başlıca araç durumundadır. Kabak çekirdeği böylece kanın oksijenli geçişini iyileştirmede çok önemli bir destek sağlar.

Bağışıklık (İmmün) Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Kabak çekirdeği; fosfor, magnezyum, E vitamini ve B6 vitamini açısından çok zengin bileşenlere sahiptir. E vitamini, vücutta üretilen ya da gıdalardan sağlanan ve hücre hasarlarını önleyen bileşikler olan serbest radikalleri temizleyen ve oksidasyonun neden olduğu hasarı azaltan antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Kabak çekirdeği, bu önemli özelliği sayesinde hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan bir sistem olan bağışıklık veya immün sistemi korumada çok önemli faydalar sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenlemede Önemli Faydalar Sağlar

Sindirim sistemi, besinlerin vücutta yapı taşlarına parçalanması ve kullanılmayan kısımlarının atılması sürecindeki tüm işlevlerin yerine getirilmesinden sorumlu organların oluşturduğu çok önemli bir sistemdir. Mide ve bağırsaklar, sindirim sisteminin en önemli bileşenleri arasında yer alır. Kabak çekirdeğinin bileşenindeki yüksek lif içeriği, fosfor, demir, kalsiyum, çinko, magnezyum ve sodyum gibi mineraller ve E vitamini sindirim sistemini düzenlemede de çok önemli faydalar sağlar. Ayrıca bağırsaklarda meydana gelen parazitlerin yok edilmesinde ve oluşumunu önlemede de oldukça etkili olur.

Kolesterolü Düşürüp Kalp ve Damar Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Kalp ve damar sağlığı için kolesterol değerleri oldukça önem taşır. Kabak çekirdeği, kimyasal yapıları kolesterolün yapısıyla bağlantılı olan fitosteroller ve vücut için gerekli olup insan vücudunda üretilemeyip gıdalardan elde edilen doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 yağları bakımından da çok zengin bileşenler içerir. Fitosteroller ve omega-3 yağları LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürmede de önemli oranda yardımcı olur. Böylece en önemli kalp problemlerinden biri olan kalp krizini önlemede çok önemli ve etkili faydalar sağlar. Ani ve kısmi felçlerin oluşumunu önlemede de önemli oranda yardımcı olur.

Sperm Kalitesini Artırabilir

Kabak çekirdeği, erkek bireylere ait üreme hücresi olan spermler üzerinde olumlu faydalar sağlar. Kabak çekirdeği, vücudun üretemediği veya depolayamadığı bir element olan ve vücut tarafından hücre üretiminde kullanılan çinko içeriği bakımından oldukça zengindir. Çinko eksikliği, sperm kalitesinin düşmesine neden olur. Kabak çekirdeği, bu özellikleri sayesinde erkek üreme hücresi olan spermler üzerinde oldukça önemli faydalar sağlar.

Prostat Büyümesini Önlemede Önemli Faydalar Sağlar

Prostatın iç kısmında bulunan bezlerin büyümesi ile oluşan prostat büyümesi, erkeklerde daha çok ileri yaşlarda görülen ve kişinin sağlığını çok olumsuz etkileyen bir durumdur. Kabak çekirdeği, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde prostat büyümesine karşı prostat bezini korumada da önemli faydalar sağlar. Ayrıca prostat büyümesi olan bazı erkeklerde oldukça sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve mesane taşları için de yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Dengelemede Yardımcı Olur

Kuruyemişlerden olan kabak çekirdeği, omega-3 yağları bakımından da oldukça zengin içeriklere sahiptir. Düşük karbonhidrat değerine sahip olan kabak çekirdeği, kan şekerini dengelemede de yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Korur, Kemik Erimesini (Osteoporoz) Önlemede Yardımcı Olur

Kemik sağlığı denildiği zaman genellikle aklımıza gelen ilk mineraller, vücutta en fazla bulunan mineraller olan kalsiyum ve magnezyumdur. Vücudun kendi başına üretemediği genellikle gıdalardan elde edilen magnezyum minerali de kemikler için oldukça önemlidir. Kabak çekirdeği, kemik oluşumunu destekleyen magnezyum için de oldukça önemli bileşenler içerir. Magnezyum, kemik yoğunluğunu destekleyerek zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan osteoporozu (kemik erimesi) önlemede de çok önemli faydalar sağlar.

Böbrek Taşlarını Önlemede Yardımcı Olur

Kabak çekirdeği, E vitamini bakımından da oldukça zengin ve çok önemli bileşenler içerir. E vitamini, antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Kabak çekirdeği, bileşeninde mevcut olan zengin antioksidan özellikleri sayesinde vücuttaki toksinleri azaltmaya da yardımcı olur. Ağız yoluyla alınan gıdaların sindirilmesi sonucunda oluşan bazı zararlı ve atık maddeleri süzerek dışarı atma görevini sağlayan böbreklerin fonksiyonlarının düzenli olmasında da çok önemli faydalar sağlar.

Uyku Kalitesinin Artmasını Sağlar

Kabak çekirdeği, vücudun üretemediği veya depolayamadığı bir element olan çinko bakımından zengin çok zengin bileşenler içerir. Bu çinko bileşeni sayesinde insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonine de oldukça yardımcı olabilir. Bu da insan vücudunda doğal olarak bulunan ve uyku ve uykusuzluk döngüsünü düzenlemeye de yardımcı bir hormon olan melatonine dönüşür. Böylece uyku kalitesinin artmasına önemli oranda yardımcı olur.

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: