SAĞLIK

 

KARACİĞERE ZARARLI OLAN YİYECEKLER NELERDİR?

 

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer, yiyecekleri vücudun kullanabileceği bir şekilde besin maddelerine çevirir. Enzim ve proteinleri üreten; demir, yağ, şeker, vitamin ve enerji kaynaklarını depolayan, vücut için çok zararlı olabilecek alkol ve ilaç gibi toksin maddeleri temizleyen çok önemli bir organdır.

Lif oranı yüksek olduğu için düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek, üç beyaz olarak adlandırılan tuz, şeker ve unlu mamulleri azaltmak, beslenme programında antioksidan içeriği zengin olan besinlere yer vermek, fiziksel aktiviteleri artırarak hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, yağlı yiyecek ve kızartmalarla alkol tüketimini en aza indirmek karaciğerin sağlığı üzerinde çok önemli faydalar sağlar.

İnsan sağlığı için önemli görevleri olan karaciğerin hasar görmesi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri, siroz karaciğer kaynaklı çok önemli hastalıklar arasında yer alır. Şimdi, insan sağlığına bu denli fayda sağlayan karaciğere zararlı olan yiyecekler nelerdir? Sorusuna hep birlikte cevap vermeye çalışalım.

 

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler

 

Cips

İnce ve yuvarlak, serçe parmağı gibi küçük küçük kesilerek kızartılmış patates yiyeceği olan cips, yağda işlem gören ısıl işlemden geçirilen bir besin olduğu için karaciğer sağlığını çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bileşenindeki trans yağlardan dolayı adeta tam bir yağ deposudur. Cipslerin içerdiği katkı maddeleri karaciğer sağlığı için çok olumsuz olan sonuçlara yol açar. Özellikle de son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve önemli bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanmasına da neden olur. Cips ve türevleri, abur-cubur yiyecekler, sadece karaciğer değil farklı sağlık sorunlarına da neden olabildikleri için uzak durulması gereken en önemli besinler arasında yer alır.

Patates Kızartması

Dilimlenmiş patatesin kızgın yağda kızartılması ile yapılan bir yiyecek olan patates kızartması da karaciğere çokça zararlı olan yiyecekler arasında yer alır. Patates, bol nişasta içeren bir sebze olduğu için yüksek kalori içerir. Bu özellikleri ile bir de yağda kızartıldığı zaman vücudu kısa sürede yağ deposuna çevirir.

Kızartılmış patates, vücudun sindiriminde oldukça zorlandığı işlenmiş olan karbonhidrat içerir. Patatesteki karbonhidrat miktarı son derece yüksektir. Kan şekerinin çok hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olur. Bu da karaciğer sağlığı için çok olumsuz bir durum anlamına da gelir. Karaciğer ile ilgili sağlık sorunu olan kişilerin patates kızartmalarından itina ile kaçınmaları gerekir.

Şeker

Karaciğer, yiyecekleri vücudun kullanabileceği bir şekilde besin maddelerine çevirir. Bu işlevlerden önemli olanlardan biri de şekeri yağa dönüştürmektir. Fazla şeker tüketimi, karaciğer yağlanmasındaki riski önemli oranda arttırır. Karaciğerdeki fazla trigliserid (bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşeni) birikimi, yağlı bir karaciğere sahip olmaya sebep olabilir. Meyve, tahıl ve kök sebzelerde bulunan basit bir şeker olan fruktoz tüketimi trigliseridlerin önemli oranda yükselmesine yol açar. Bu da karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ depolanması ve birikmesi durumu olan karaciğer yağlanmasını oldukça tetikler. Şekerin yol açtığı önemli kilo artışı da yine karaciğer üzerinde çok olumsuz sonuçlar doğurur.

  

Tuzlu Yiyecekler

Bir asit ve bazın reaksiyonu ile oluşan tuz, belli bir miktara kadar vücut sağlığı için gereklidir. Fazla tuz kullanımı, vücudun genel sağlığı için de karaciğerin sağlığı için de çok olumsuz sonuçlara yol açar. Karaciğerin sağlığı için özellikle işlenmiş bol tuzlu yiyeceklerden de uzak durulması gerekir.

Unlu Mamuller

Unlu mamuller, tüketime hazır ya da ön işlem uygulanmış ve sonradan ek bazı işlemler ile tüketilebilecek duruma gelebilen mamullerdir. Unlu mamulleri daha cazip hale getirmek için bu mamullere tat ve renk veren bunların asitliğini değiştiren birçok farklı katkı maddesi eklenir. Unlu mamuller, ciddi kilo artışına da neden olur. Bu da vücudun yağ ve şeker oranını olumsuz bir şekilde etkiler. Unlu mamuller, bu özellikleri nedeni ile karaciğere zararlı yiyecekler arasında yer alır.

 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: