SAĞLIK

 

KAYISININ FAYDALARI NELERDİR?

 

Kayısının Başlıca Faydaları Nelerdir?

 

Kayısı, zengin besin değerine sahip meyveler arasında yer alır. Kayısı, 2 ile 10 metre yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz prunus cinsinden olan bir ağaçtır. Kayısı, daha çok Akdeniz'e yakın olan yerlerde yetişir. Anavatanının Türkiye olarak kabul edildiği kayısı, sıcak veya ılık iklim ortamlarında yetişebilen turuncu renkte, sert çekirdekli, güzel kokulu çok faydalı ve önemli bir meyvedir.

Kayısı, çok zengin besin değeri ve sağlığa olan sınırsız faydaları ile de çok fazla tüketilir. A, C, E, K vitamini ile bakır, potasyum, manganez, fosfor ve zengin mineral bileşenler içerir. Özellikle yaz aylarında sağlık için çok fazla tüketilmesi gereken çok önemli bir meyve çeşididir. Mükemmel bir diyet lifi kaynağı olan kayısının insan sağlığına başlıca önemli faydalarına hep birlikte bakalım.

 

Kayısının Başlıca Faydaları Şunlardır:

Sindirim Sisteminin Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

Kayısının bileşenindeki mevcut çözünebilir lif, bağırsak hareketlerinin düzenli bir şekilde çalışmasını destekler. Sindirimde önemli bir sorun olan yağ asitlerini parçalamada da önemli oranda yardımcı olur. Böylece sindirim hareketliliği de artar. Kayısının içeriğinde yer alan lif, bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği durum anlamına gelen kabızlığı ve genellikle gastrointestinal kanalda bir yerlerde gaz birikmesi nedeni ile oluşan ve çok önemli sorunlara yol açan şişkinliği gidermede çok önemli faydalar sağlar. Vücudun adeta süpürgesi olan bu önemli lifler, vücudu toksinlerden arındırıp güzelce temizler.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kayısının içeriğinde yer alan zengin bileşimli lifler, iştahı baskılayıp uzun süre tok kalmamızı sağlar. Tokluk hissini en üst seviyeye çıkaran bu lifler sayesinde vücut çok daha az besin tüketimine ihtiyaç duyar. Kayısı, canlı organizmada enerjiyi sağlamak için oluşan yaşambilimsel ve kimyasal değişimlerin tümü anlamına gelen metabolizmanın daha hızlı çalışmasını da sağlar. Böylece kilo vermeye de yardımcı olur.

 

Demir Eksikliğini Gidermede Yardımcı Olur

Kayısı, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan oldukça olumsuz bir durum olan kansızlık ya da anemiye de çok önemli faydalar sağlar. Kayısı, içeriğindeki bileşenler sayesinde kan kalitesini artırıp vücudun demir eksikliğini gidermede çok önemli faydalar sağlar.

Kemikleri Güçlendirir ve Kemik Erimesini Önler

Kuru kayısı, kemikleri güçlendiren, kemik erimesi ile savaşan, kemik sağlığı denince akla gelen ilk mineral olan önemli miktarda kalsiyum mineralini içerir. Kayısı, kemik sağlığını korumada da çok önemli bir mineral olan potasyum bakımından da oldukça zengindir. İyi bir kalsiyum ve potasyum deposu olan kayısı özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi sorunu olanların çok fazla miktarda tüketmeleri gereken besinler arasında yer alır.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kayısı, yumuşak, gümüş-beyaz renkli alkali bir metal olan potasyum bakımından da oldukça zengindir. Kan basıncının düzenli olması, kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Kayısının bileşeninde yer alan potasyum kan basıncını düşürmede de yardımcı olur. Kayısı böylece en önemli kalp sorunlarından olan ve çoğu zaman ölümle sonuçlanan kalp krizini önlemede vücuda çok önemli faydalar sağlar. LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol de kalp sağlığını bozar. Kayısıda bulunan lifler, kolesterol seviyesini düşürerek kalbin sağlığını korumada da yardımcı olur.

Cilt Kırışıklıklarını ve Hastalıklarını Giderir

Kayısının özellikle de kayısı çekirdeğinin A, E ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bileşenler içermesi cilt kırışıklıklarını gidermede çok önemli faydalar sağlar. İçerdiği A ve E vitaminleri ile Omega 6 sayesinde cildin sıkılaşmasında da önemli rol oynar. Kayısı, ayrıca kronik, iltihaplı bir deri hastalığı olan egzama ve cilt hücrelerinin normalden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığına da oldukça önemli faydalar sağlar. Kaşıntı sorunlarını giderilmesinde de yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korur

Kayısı, A vitamini bakımından oldukça zengin bileşenlere sahiptir. Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini gözün gece görüşünü iyice kuvvetlendirir. A vitamini görme gücünü artırır ve göz hastalıklarının oluşumunu, özellikle de göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan bir hastalık olan kataraktı erteler. Kayısı, retinol, yani yaşa bağlı olarak görülen makula dejenerasyonunu önler. Son zamanlarda çok fazla görülen göz kuruluğunu gidermede de yardımcı olur.

Kan Basıncını Dengelemede Yardımcı Olur

Kayısı, yüksek oranda magnezyum içerdiği için kan basıncını dengeler ve yüksek tansiyonu düşürmede de etkili olur. LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol de kan basıncı dengesinde olumsuzluğa neden olduğu için kayısı da bulunan lifler kolesterol seviyesinin düşmesinde çok önemli faydalar sağlar.

 

Vücut İçin Bir Mineral ve Vitamin Deposudur

Kayısı, magnezyum, manganez,  potasyum, bakır ve fosfor gibi mineralleri bol miktarda içerir. Vücudun çok önemli bir ihtiyacı olan bu vitamin ve mineraller için kayısı tüketimi her zaman tavsiye edilir.

 

Saçları Besler, Saç Derisi Sorunlarını Giderir

Kayısı çekirdeği yağındaki mevcut E vitamininin saç üzerinde nemlendirici bir etkisi vardır. Kayısı çekirdeğinde mevcut olan bu yağ saç köklerine kadar uzanarak, saçların gürleşmesini sağlar. Saç kırıklarının oluşmasını engellemede de yardımcı olur. Yeni saç gelişimini de destekler. Kayısı, ayrıca saç derisinde ortaya çıkan hastalıkları gidermede de önemli oranda yardımcı olur. Kafa derisi, kepek, sedef ve egzama gibi sorunları gidermede çok önemli yararlar sağlar.

 

Karaciğer Yağlanmasını Önlemede Yardımcı Olur

Karaciğer yağlanmasında hepatosit adı verilen hücrelerde yağ damlacıklar şeklinde birikir. Kayısı, içerdiği bileşenler sayesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak karaciğer hücrelerinin olması gerekenden çok daha fazla yağ biriktirmesi ile oluşan yaygın bir hastalık olan karaciğer yağlanmasını önlemede de yardımcı olur. Karaciğer hasarlarına karşı vücut sağlığına çok önemli destek sağlar.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarını Gidermede Yardımcı Olur

Kayısı, içeriğindeki oldukça zengin vitamin ve mineraller sayesinde önemli solunum yolları hastalıkları arasında yer alan soğuk algınlığı, grip ve astıma çok önemli faydalar sağlar. Kayısıdaki E vitamini serbest radikaller ile de sürekli olarak savaşır. Böylece bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemi diğer ismi ile immün sistemin güçlenmesini de sağlar. Bu da soğuk algınlığı ve grip gibi sorunları önlemede oldukça yardımcı olur.

 

İltihap Gidericidir

İltihap ya da diğer ismiyle yangı; vücudun mikrop, zararlı madde, ölü hücre ve dokuları ortadan kaldırmak için kullandığı bir savunma yöntemidir. Vücudun iltihap ile savaşında bağışıklık sistemi hücreleri ve kan damarları önemli bir görev yapar. Kayısı, iltihap önleyici kimyasal bir madde olan beta-kriptoksin açısından oldukça zengin önemli bileşenler içerir. Kayısıdaki magnezyum da iltihaptan kaynaklanan ağrıları gidermede çok önemli faydalar sağlar.

 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: