SAĞLIK

 

KIRMIZI ETİN FAYDALARI NELERDİR?

 

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

 

Genellikle çiğken kırmızı, pişirildikten sonra da koyu renk alan bir et türü olan kırmızı et, vücut tarafından üretilmeyip dışarıdan alınması gereken organik bileşik olan çok önemli bir protein deposudur. Demir ve çinko mineralleri bakımından da zengin bileşenler içeren kırmızı et, beslenme yetersizliklerini gidermede vücutta çok önemli faydalar sağlar. Özellikle gelişme çağında olan kişilerin beslenmesi için oldukça zengin olan bileşenler içerir.

En değerli hayvansal protein kaynağı olarak bilinen kırmızı et, zengin protein içeriği sayesinde hücre büyümesi ve gelişmesini sağlama, kasları güçlendirme, kansızlığı önleme, vücut direncini artırma başta olmak üzere bir insanın sağlığına çok önemli faydalar sağlar. Gıdalardan elde edilen demirin sindirilmesine de önemli oranda yardımcı olur.

Kırmızı etin büyümede çok önemli etkisi vardır. Özellikle çocukların mutlaka düzenli bir şekilde bunu tüketmeleri gerekir. Şimdi, kırmızı etin başlıca faydaları nelerdir, kırmız et neye çok iyi gelir? Sorularına hep birlikte cevap bulmaya çalışalım.

 

Kırmızı Etin Başlıca Faydaları

 

Kansızlığı (Anemi) Önler

Kırmızı et, vücut tarafından üretilmeyen protein sentezi, enzim üretimi ve aktivitesi için oldukça gerekli olan hemoglobin üretiminden sorumlu olan demir minerali bakımından da oldukça zengindir. Demir, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan önemli bir durum olan kansızlığı (anemi) önler. Vücudun demir seviyesinin korunmasında da önemli oranda yardımcı olur.

 

Kasları Güçlendirir

Kasların güçlenmesinde daha çok besleyicilik özelliği ön planda olan proteinler oldukça önemlidir. Kırmızı et, protein açısından zengin bileşenler içerdiği için kasların güçlenmesinde de çok önemli faydalar sağlar. Kırmızı et, vücudun üretemediği veya depolayamadığı hücre üretiminde önemli bir element olan çinko bakımından da zengin bileşenler içerir. Kırmızı et, çinko açısından en zengin kaynak olup ihtiyacın neredeyse yarısına yakını yalnızca etten karşılanabilmektedir. Proteinler ve çinko minerali bakımından zengin bileşenler içeren kırmızı et, böylece kasların büyümesi, gelişmesi, güçlenmesi açısından çok önemli ve etkili faydalar sağlar.

 

Kalp Damar Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

Maddelerin vücuttaki dolaşımını sağlayan organ sistemi olan kalp damar sisteminin sağlığı, insan sağlığı için de oldukça önemlidir. Zengin protein içeriği, çinko minerali sayesinde kırmızı et ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde kalp damar sistemini koruyup doku ve hücreleri iyice güçlendirir.

Göz Sağlığını Korumada Önemli Faydalar Sağlar

Kırmızı et, bileşeninde yer alan özellikler sayesinde göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan bir hastalık olan kataraktı önlemede de çok önemli faydalar sağlar. Katarakt oluşumunu geciktirmede de yardımcı olur. Çinko, görme yeteneğinin geliştirilmesi açısından da son derece önemlidir. Kırmızı etin çinko için de çok önemli bir bileşen olması onun göz sağlığı için ne kadar önemli bir besin olduğunu da ortaya koymaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kırmızı et, vücudun üretemediği veya depolayamadığı ve hücre üretiminde çok önemli bir element olan çinko bakımından çok zengin bileşenler içerir. Çinko, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları etkili bir şekilde yok eden, vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkili ve önemli faydalar sağlar. Çinko, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden korumada ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturmada dabağışıklık sistemine yardımcı olur.

 

Kemikleri Korur, Kemik Erimesinin Önüne Geçer

Kırmızı et, çok önemli oranda D vitamini içerir. D vitamini, kemikleri oldukça güçlendirir, zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı bir şekilde artan kemik erimesine (osteoporoz) çok önemli faydalar sağlar. D vitamini eksikliği, çocuklarda genellikle aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliği sebebiyle görülen kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması durumuna verilen isim olan raşitizme sebep olur. Kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına da yol açar.

 

Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar

Yeterli ve dengeli beslenmenin temel ilkelerinden biri olan vücudun gereksinim duyduğu enerji ihtiyacını karşılamadır. Büyüme, vücut sistemlerinin düzenli çalışması, fiziksel etkinlikler ve enerji gerektirir. Bunlar için harcanan enerji, besinlerde mevcut olan yağ, karbonhidrat ve proteinler ile elde edilir. Kırmızı et, bileşeninde yer alan özellikler sayesinde çok önemli bir enerji kaynağıdır. 100 gram kırmızı et tüketimi, vücuda yaklaşık olarak 119 kcal (500 kj) enerji sağlar. Bol miktarda besin içeren kırmızı et, bu özellikleri ile vücudun enerji ihtiyacını sağlamada da yardımcı olup vücudun zinde kalmasını sağlar.

 

Beyni Korumada Yardımcı Olur

İki yarım yuvar biçiminde sinir kütlesinden oluşan, organizmanın işlevlerini denetleyen, duyum ve bilinç merkezi olan beynin sağlığı, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Vücudun zinde, canlı ve de güçlü olması, beyin fonksiyonlarının düzenli işleyişi sayesinde gerçekleşir. Önemli bir protein, vitamin ve mineral deposu olan kırmızı et, beyin sağlığını korumada da çok önemli faydalar sağlar. Özellikle yaş ilerledikçe daha çok görülen beyin problemlerini gidermede çokça yardımcı olur.

 

Cilt Sağlığını Korumada Önemli Faydalar Sağlar

Cilt sağlığı için sağlıklı ve yeterli derecede beslenme anahtar faktördür. Tüm hücrelerin ve dokuların fonksiyonu için kullanılan büyük karmaşık moleküller olan protein, cilt problemlerini gidermede de oldukça önemlidir. Kırmızı et, bol protein içeriği sayesinde hasarlı dokuları tamir edip cilt hücrelerinin yenilenmesinde de çok önemli faydalar sağlar. Ayrıca ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya sebep olan kronik bir cilt rahatsızlığı olan egzama; cilt hücrelerinin normalden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığı tedavisinde de vücuda önemli oranda yardımcı olur.

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: