SAĞLIK

 

KIŞIN NASIL KİLO VERİLİR?

 

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

 

Kişinin vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması insanı mutsuz eden ve arayışa iten önemli bir husustur. Bu sebeple zayıflamak için farklı arayışlara girilir. Kışın profesyonelce, belirli bir disiplin ve yöntemle zayıflamak hiç de zor değildir. Bir anda zayıflamak, kısa sürede çok fazla kilo vermek kalıcı bir durum olmaz. Aksine vücut daha fazla kilo alma eğilimine girebilir. Onun için yaşam biçimimizi değiştirmek önemlidir. 

Birçok insan kış mevsiminde kilo vermenin zor olduğunu düşünerek zayıflama planlarını bahar ayına bırakır. Kışın gündüzler oldukça kısa olduğundan insanların yemek yeme dürtüsü bastırılır. Yani kışın insan daha az acıkır. Bu da zayıflamak için büyük bir avantaj oluşturur. Kışın, soğuk havalardan dolayı vücudun metabolizma hızı artar.

Düzenli egzersizlerle ve sağlıklı beslenme ile kışın kilo vermek hiç de zor değildir. Düzenli yapılan egzersizler vücudun metabolizma hızının artmasına fayda sağlar. Günde 45 dakika veya 1 saat düzenli egzersiz hem kilo vermemizi sağlayacak hem de fit bir vücut yapısına sahip olmamızı beraberinde getirecektir. Bu da tansiyon, diyabet, obezite, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığı önler.

Kış mevsimine has bazı sebzelerle de kışın daha iyi kilo verilebilir. Beyaz lahana, ıspanak, kereviz, karalahana, brokoli, pırasa kilo vermeye yardımcı sebzeler olarak öne çıkar. Kök bitkisi olarak da adlandırılan bu önemli sebzeler çok zengin miktarlarda lif içerir. Bu da vücudun uzun süre tok tutulması anlamına gelir. Kilo kontrolünde esas olan alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlamaktır. Kış aylarında bazı önemli püf noktalara dikkat ederek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Kış mevsiminde sağlıklı bir şekilde kilo vermek için başlıca yöntemler şunlardır:

1. İdeal Kilonuzu Belirleyin

İdeal kilo, sağlıklı bir vücudun vücut yüzeyine (boy) göre kilo oranı hesaplanarak bulunur. Bu ölçüme de vücut kitle indeksi denir. Bu indekse göre 18,5 ile 25 arası değerler ideal kilodur. İdeal kilonuza ulaşmanın zaman alacağını düşünerek sabırlı olmaya çalışın. Doğru planlanmış bir diyet programı uygulamak ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek fazla kilolardan kurtulmak her zaman mümkündür. Bu konuda uzman kişilerden yardım almak hedefe daha çabuk varmanızı sağlayacaktır.

2. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Kış mevsiminde sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından biri de düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersiz, kilo vermede ve kiloyu korumada oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kandaki mevcut glikoz düzeyini düşürdüğü için kilo vermeye yardımcı olur. Egzersiz, sadece belirli dönemlerde değil sürekli olarak yapılmalı ve hayatın bir parçası haline gelmelidir.

Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı ve doğal zayıflayacağımızı unutmamak gerekir. Egzersiz, dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli ve dengeli yürüyüş şeklinde yapılabilir.

Egzersiz yapıldığı zaman kalori yakıldığı için zayıflama başlar bu da vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağın azaltılmasında etkili olur. Bu durum doğal yoldan zayıflamayı beraberinde getirir. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak kalori yakmanın en basit yolları arasında yer alır.

 

3. Düzenli Su İçin

Kışın kilo vermek için yazın olduğu gibi bol bol ve düzenli olarak su içilmelidir. Vücuttaki toksinleri önleyen, böbreklerin çalışmasını iyileştiren su, hayatın devamı için çok önemli bir bileşendir. Su içmek, bir alışkanlık haline getirilmelidir. Su içmek, metabolizmayı harekete geçireceğinden ve bağırsak hareketlerine olumlu etki edeceği için (kabızlığı önleme gibi) kilo vermek için oldukça önemlidir. 

Yemeklerden hemen önce düzenli olarak bir bardak su içmek bir tokluk hissi oluşturacağından sofrada tıka basa yemeye engel olacaktır. Yemekte içilen su, hazımsızlığa sebep olduğundan burada içmemek gerekir. Yine doğal yoldan zayıflamak için kola, meyve suyu gibi içecekler yerine bol bol su içmek gerekir.

Kişinin günlük su ihtiyacı onu yaşam şekline göre değişir. Hareketli yaşam sürenlerin su ihtiyacı her zaman daha fazladır. Kaybedilen sıvının geri alınması çay, kahve gibi içeceklerle değil su ile karşılanması yoluna gidilmelidir.

 

4. Yiyecek ve İçeceklerde Şekeri Azaltın

İşlenmiş gıdaların birçoğunda şeker olduğu için vücut için gerekli olan şekeri vücut bunlardan alır. Fazladan şeker tüketmek kilo artışına ve obeziteye neden olduğu için zayıflamanın önündeki en büyük engellerdendir. Çayı ve kahveyi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Tatlıyı oldukça sınırlı kullanmalıyız. Gereğinden fazla ölçüsüzce şeker kullanmak, yağ yakmayı engellediği için metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkiler. 

 

5. Tüketilen Gıda Ürünlerinin Sağlıklı Olmasına Dikkat Edin

Kilonun en önemli ana sebeplerini oluşturan yağ, şeker ve unlu mamullerden (üç beyaz) uzak kalmak kışın kilo almamak için oldukça önemlidir. İşlenmiş gıdalar yerine her zaman doğal gıdaları tercih etmeliyiz. İşlenmiş gıdalar çoğunlukla bağımlılık oluşturduğundan kişinin vücudu fazla kiloları vermekte zorlanır.

Kışın daha hareketsiz kaldığımız için sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tüketilen gıdalarda daha fazla seçici olmalıyız. Bilinçli beslenmeli, hamur tatlıları yerine daha hafif süt tatlıları tüketmeliyiz. Meyve suları ve şekerli içecekler yerine daha az kaloriye sahip olan milli içeceğimiz olan ayranı tüketmeliyiz. Her öğünde salata tüketmeye özen göstermeliyiz. Hazır üretilen ağır salata soslarını kullanmak yerine sirkeli sos kullanımını tercih etmek de oldukça önem taşır.

6. Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin

Yazın olduğu gibi kışın da sağlıklı kilo vermek için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek önemlidir. Sebze ve meyveler, vücudumuzun vitamin ve mineral depoları olup hem vücudu tok tutar hem de bunlar çok düşük kalori içerir. Düzenli meyve ve sebze tüketmek, detoks etkisi oluşturarak zararlı toksinlerin vücudumuzda birikiminin önüne geçer.

Daha çok lif içeren besinler olan sebzeleri tüketmekle kandaki kolesterol değerleri oldukça azalır. Doğal yoldan zayıflamak amacıyla menülerde sebze ve meyveye ağırlık vermek gerekir. Sebze ve meyve tüketimi, vücudun bağışıklığını kuvvetlendirirken sindirim sistemi ve dolaşım sistemine de pozitif etki yapar. Bu sistemler iyi çalıştığı zaman kilo verme daha da kolay olur.

 

7. Günlük Kalori Hesaplaması Yapın

Kalori, besinlerin dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini (direnmeyi yenme gücü) sağlama değerlerinin ölçümüne denir. Kalori hesaplamak, doğal yoldan zayıflamak için her zaman önemlidir. Günlük kalori ihtiyacımızı tespit edersek sorunu çözmüş oluruz. Peki, günde kaç kalori almalıyız? Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye göre değişir. Kişinin boyu, kilosu, yaşı ve metabolizması burada önemli birer faktör olarak ön plana çıkar. 

Yediklerimizin ve içtiklerimizin farkında olmak, onları saymak kilo vermemize oldukça olumlu katkı sağlar. Bunu yeni nesil telefonların uygulamalarından da indirip kullanabiliriz. Bu uygulama, ölçülü bir tüketimi sağlar ve kişilerde zamanla oldukça olumlu bir alışkanlık haline dönüşür.

 

8. Vücudunuzu Aç Bırakmayın

Uzun süre aç kalmak zayıflamayı sağlar fakat bu zayıflık, sağlıklı bir zayıflama olmaz. Vücudun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zor olduğu için diyet bırakıldığı gibi eski kilolar yeniden hızlı bir şekilde alınır. Uzun süre aç kalmak; halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. Bu da vücudun dirençsiz olmasına neden olur.

 

9. Başkasına Ait Diyet Programını Uygulamayın

Her insan nevi şahsına münhasırdır. Yani her insan diğerinden farklı özellikler taşır. Kişilerin yaş, cinsiyet ve en önemlisi metabolizma hızı birbirinden oldukça farklı olduğu için kilo vermek isteyen kişiler uzman diyetisyenler eşliğinde veya iyi bir araştırma neticesinde kendilerine ait bir program yapmak zorundadır. Herkesin harcadığı enerji miktarı da burada dikkate alınmalıdır.

10. Pozitif Düşünün ve Kendinizi ödüllendirin

Çözüme yönelik, esnek, pozitif düşünce yapısı başarı kapılarının açılmasında altın birer anahtardır. Verilen her kilo ile düşünce dünyamızdaki değişim de bunu desteklemeli, her bir başarı mutlaka takdire şayan görülmelidir. Kişi, her tartıdan sonra oluşan olumlu durumda kendi kendini ödüllendirmeli ve motivasyonu artıracak bir etkinlikte bulunmalıdır. Böylece bir sonraki tartı gününe daha zinde daha enerjik ve yüksek motivasyonla hazırlanmış olur.

Tüm bunların bir beslenme alışkanlığına ve yaşam tarzına dönüşmesi kalıcı sonuçları da beraberinde getirecektir.

 

Doğal yoldan zayıflamak için ayrıca bunlara da dikkat etmek gerekir:

 • İnsanlar, porsiyonları daima aynı şekilde doldurdukları için küçük tabak kullanmak, daha az yemenizi sağlayacaktır.

 • İştahınızı baskılayan dereotu, nane, reyhan, kişniş, tarçın gibi bitkilere sofranızda her zamankinden daha fazla yer verin.

 • Sağlıklı yağ yakabilmek ve kalsiyum ihtiyacını gidermek için ev yapımı yoğurdu çokça tüketin.

 • Uzun süre aç kalıp ağır yemeklerle mideye yüklenmek kilo vermenize engel olur. Bunun için kan şekerinin düşmemesine dikkat edin ve ara ara atıştırın.

 • Akşam yemeğini olabildiğince erken ve hafif yiyin. Yemeği geç saatlerde yemek sindirimi oldukça zorlaştırır.

 • Uyku ihtiyacınız kadar uyuyun. Gereğinden az uyumak daha çok yemeye neden olur. Yeterli uyku uyumak kilo almayı da önler.

 • Beyaz ekmek, Beyaz un hamur işleri fazla kiloya neden olduğu için bunları olabildiğince az tüketin.

 • Düşük kalori ve yüksek protein içerdiğinden kahvaltıda yumurtaya çoğunlukla yer verin.

 • Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için yüksek protein ve bol lif içeren gıdalarla beslenmeye özen gösterin.

 • Asansör yerine merdivenleri tercih edin.

 • Kış mevsiminde doğal yoldan zayıflamak için yemekleri oldukça dikkatli, yavaş yavaş ve çiğneyerek yiyin.

 • Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye de yardımcı olacağı için bol bol sarımsak tüketin.

 • Yürüyebileceğiniz mesafedeki yerlere kesinlikle yürüyerek gitmeye özen gösterin.

 • Alışverişe aç karınla asla gitmeyin. Alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapın. Listenin dışına asla çıkmayın.

 • Kırmızıbiber, kekik, karabiber ve nane gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırdığı için bunları düzenli olarak yemeklere katın.

 • Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek tokluk hormonlarının salınımına neden olur. Kilo vermenize yardımcı olduğu için lif açısından zengin olan besinleri tercih edin.

 • Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketin. Kepekli ekmekle bağırsaklarınız daha iyi çalışacağı için kilo vermeniz daha da kolaylaşacaktır.

 • Metabolizmayı her zaman zinde tutan, vücudu toksinlerden arındıran ve tok tutan suyu bol bol tüketin.

 • Az az, sık sık beslenin. Hiçbir zaman öğün atlamayın.

 • Her zaman aktif olun. Kendinizi oyalayacak yoracak bir şeyleri daima bulun.

 • İş yeri veya alışveriş merkezlerine yürüyerek gitmeye gayret edin. Eğer aracınız ile gidecekseniz aracınızı en uzak yerlere park edin.

 • Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak yerine haftada bir kez sabah aç karınla tartılmak kilolarınızı daha iyi yorumlama şansı verecektir sizlere.

 • Yemeklerde yağ miktarını azaltın. Sebze yemeklerini az yağlı, et yemeklerini etin kendi öz yağıyla pişirin.

 • Kışın sağlıklı bir şekilde kilo vermek için hızlı yağ yakımına sebep olan şekersiz yeşil çay için.

 • Metabolizmanın çalışmasını en üst seviyeye çıkaran kahvaltı öğününü asla atlamayın.

 • Sürekli olarak düşük enerjili ancak doyurucu ve besleyici besinleri tercih etmeye çalışın.

 • Yürüme egzersizinde terlemenin olabilmesi için olabildiğince hızlı yürüyün. Diyetisyenlerin geneli ideal yürüyüş egzersizinin 1 saat olmasında hemfikirdirler.

 • Çilokata, bisküvi, çikolata, gofret gibi yüksek kalori içeren ve kilo alımına neden olan abur cuburlar yerine mevsim meyveleri tüketin.

 • Besinlerin etiket bilgilerini, besin öğesi içeriği kısmını okuyup o şekilde alışveriş yapın.

 • Düzenli uyuyun. Yeterince dinlenmeyen, yorgun bir vücutta metabolizma yavaş hareket edeceği için kilo vermeniz zorlaşacaktır.

 • Daha çok haşlama, ızgara, buğulama, fırında veya yağsız tavada pişirme yöntemlerine başvurun.

 • Ayda en fazla 5 kilo vermeye çalışın. Fazla ve ani kilo vermenin vücut için zararlı olduğunu unutmayın. Çabuk zayıflayayım diye kaslarınızdan olmayın.

 • Bir ömür sadece tek tip bir yiyecekle beslenilemediği için zayıflama sürecinde böyle uygulamalardan her zaman kaçının.

 • İdeal kiloya ulaştıktan sonra burada kazandığınız alışkanlıkların kalıcı olabilmesi için bunu bir yaşam şekline dönüştürmeye daima özel gayret gösterin.


 

 

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: