SAĞLIK

 

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

 

Öksürük Nasıl Geçer?

Çok yaygın bir semptom olan ve hayatımız boyunca sık sık karşılaştığımız özellikle de kış aylarında etkisini artıran bakteri ve virüslerin neden olduğu öksürük, insan vücudunun gösterdiği ani bir tepki ve reflekstir. Bazı öksürük çeşitleri yaşam boyu dahi devam edebilir. Bazıları da öksürüğe sebep olan hastalığın tedavi edilmesi ile bir süre sonra geçer. Öksürüğün uzun süre devam etmesi birçok olumsuz ve önemli sorunlara işaret edebilir.

Öksürük, insan vücudunu, daha çok solunum yollarını ve akciğerleri tahriş eden balgam, mikrop ve toz gibi maddelere karşı korumaya ve temizlemeye de önemli oranda yardımcı olur. Öksürük, soluduğumuz toksinlerin oldukça etkili ve hızlı bir şekilde vücuttan dışarı atılmasına da yardımcı olur.

Öksürük, ciğerlerden gelen hava ile boğaza takılan yabancı cisimlerin buradan dışarı atılmasını sağlayan bir savunma sistemidir. Üst solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak daha fazla ortaya çıkar. Zatürre, akciğerde sıvı birikmesi, akciğer pıhtısı da öksürüğün çok önemli nedenleri arasında yer alır.

Öksürükte balgam bulunmayıp gıcıklanma hissi ile öksürük oluşursa bu duruma kuru öksürük denir. Kuru öksürük, balgam çıkmayan, tahriş edici olan bir öksürük türüdür. Özellikle de viral hastalıklarda görülür. Boğazda ciddi bir tahribat oluşturan kuru öksürük aynı zamanda gıcık da yapabilir. Kuru öksürük, nezle ve grip gibi durumlarda görülebileceği gibi astım, reflü, üst hava yolu öksürük sendromu bulunan kişilerde daha fazla görülür.

Kuru öksürük, kişinin yalnız boğazını tahrip etmekle kalmayıp aynı zamanda kalitesiz bir uyku uyumasına sebep olabilir. Özellikle astım hastalarının bulunduğu kötü kokulu ve havasız ortamlar öksürük krizini ciddi bir şekilde tetikleyebilmektedir. Kuru öksürük, bazen basit bir rahatsızlığın semptomu olabileceği gibi bazen de akciğer kanseri gibi ciddi hastalıkların önemli bir belirtisi olabilir.

Öksürük ile beraber gelen sıvı koyu olan kıvamlı akıntılara da balgamlı öksürük denir. Balgamlı öksürük tıpkı kuru öksürük gibi birçok hastalığın da belirtisi olabilir. Soğuk algınlığından kaynaklanan kuru öksürükler gerekli istirahat ve ilaç tedavisinden sonra hemen geçerken verem, zatürre, tüberküloz ve akciğer kaynaklı öksürükler ise daha uzun süreli ve ciddi tedavilere ihtiyaç duyar.

Geçici olmayan, sürekli bir şekilde devam eden öksürük de kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürük, sekiz hafta veya daha uzun süren öksürük olarak da tanımlanır. KOAH, astım, reflü, kronik akciğer, tüberküloz hastalığı olanlarda ve sigara içen kişilerde daha çok görülür. Altta yatan neden tedavi edilirse kişiyi hem fiziksel açıdan hem de ruhsal açıdan ciddi bir şekilde rahatsız eden kronik öksürük çoğunlukla iyileşir. Öksürük şikâyetlerinin en rahatsız edici olanı ise gece başlayan ve uyku düzenini alt üst eden öksürüklerdir.

Öksürük; geniz ve burun akıntısı, nefes darlığı, reflü, hırıltılı nefes alma, göğüs ağrısı, kilo kaybı, geceleri gereğinden fazla terleme, mide ekşimesi gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Öksürük; baş ağrısı, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, bulantı, uykusuzluk, depresyon ve uzun sürmesi halinde psikolojik sorunlara neden olabilir. Kan öksürmek ciddiye alınması gereken önemli bir bulgudur ve ciddi bir hastalığa da işaret olabilir. Öksürükle birlikte ateş, kanlı veya irinli balgam ve nefes darlığı var ise zaman geçirmeksizin hemen bir doktora başvurulması gerekir.

Ayva çayı, zencefil, adaçayı, sütlü bal, kuşburnu çayı, ıhlamur, zerdeçal, zencefil ve bol su tüketmek öksürüğün geçmesi için oldukça olumlu sonuçlar verir. Ortamı güzelce havalandırmak, burnu temizlemek, soğuk olan havadan ve ortamlardan kaçınmak, yatarken yüksek yastık kullanmak, oda nemlendiricisi kullanmak, sıcak suyla duş almak, oda parfümü ve spreylerden uzak durmak öksürüğün geçmesine önemli oranda yardımcı olur.

Bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanan öksürükler için ise kesinlikle çok dikkatli olmak ve öksürüğü başkalarına bulaştırmaktan kaçınmak gerekir. Tek bir öksürükte 3000 tükürük damlacığı bir anda etrafa dağılır. Dolayısıyla bu durumda bulaş riski oldukça yüksektir. Öksüren kişilerin sinema salonları, konferanslar,  tiyatrolar, toplu ibadet yerleri ve eğitim kurumlarında olmamaları sağlanmalıdır. Eğer kişi buralara gitmek zorunda ise mutlaka maske takmalıdır. Kişi, el hijyenine dikkat etmeli, ellerini sıcak su ve sabun ile yıkamalıdır.

Tahriş edici bazı şeyler de öksürüğü ciddi bir şekilde tetikler. Öksürük belirli bir alerjiden kaynaklanıyor ise buna da azami bir derecede dikkat etmek gerekir. Özellikle polenler ciddi anlamda alerjiye neden olur. Bunlardan olabildiği kadar uzak durmak gerekir. Bu nedenleri ortadan kaldırmak aynı zamanda öksürüğü ortadan kaldırmak demektir.

Sigara içmeyi bırakmak da öksürüğün giderilmesi için en iyi ve etkili çözümlerden biridir. Sigara içilen ortamlarda yer almamak yani pasif bir içici olmaktan uzak durmak da öksürüğün giderilmesi için oldukça önemlidir.

Tuzlu su gargarası yapmak, öksürüğü tedavi etmek için en etkili yöntemler arasında yer alır. Gargaranın bileşenindeki tuzlu su, boğazdaki balgamı azalttığı için öksürük de ciddi oranda azalır ve zamanla sonlanır.

 

  

"EĞİTİM ÖĞRETİM İLE İLGİLİ BELGELER " SAYFASINI GÖRMEK İÇİN
>>>TIKLAYIN<<<

YORUM YAZ

YORUM OKU

>>>YORUM YAZ<<<

Adınız:
Yorumunuz: